خلوص هیالورونات سدیم: معنی آن چیست و چگونه آزمایش می شود؟
شما اینجا هستید: صفحه اصلی » وبلاگ ها » رواج علم » خلوص هیالورونات سدیم: معنی آن چیست و چگونه آزمایش می شود؟

خلوص هیالورونات سدیم: معنی آن چیست و چگونه آزمایش می شود؟

بازدید: 642     نویسنده: ویرایشگر سایت زمان انتشار: 2026-10-13 منبع: سایت

دکمه اشتراک گذاری فیس بوک
دکمه اشتراک گذاری توییتر
دکمه اشتراک گذاری خط
دکمه اشتراک گذاری ویچت
دکمه اشتراک گذاری لینکدین
دکمه اشتراک پینترست
دکمه اشتراک گذاری واتساپ
دکمه اشتراک گذاری kakao
دکمه اشتراک گذاری اسنپ چت
این دکمه اشتراک گذاری را به اشتراک بگذارید

اگر تا به حال گواهی آنالیز برای هیالورونات سدیم دریافت کرده اید و با لیستی از پارامترها - پروتئین، اسیدهای نوکلئیک، اندوتوکسین، فلزات سنگین، از دست دادن در هنگام خشک شدن، غرق شده اید - شما تنها نیستید. اکثر تامین کنندگان این اعداد را به عنوان یک چک لیست ساده عبور / شکست ارائه می کنند. اما خلوص به مراتب بیشتر از یک درصد است.

پاسخ کوتاه اینجاست: خلوص یک عدد نیست - یک نمایه چند بعدی است. عرضه‌کننده‌ای که ادعا می‌کند «۹۹ درصد خلوص» بدون مشخص کردن اینکه کدام ناخالصی‌ها آزمایش شده‌اند، در چه حد تشخیص و با کدام روش‌ها، در بهترین حالت به شما اطلاعات ناقص می‌دهد.

برای خریداران B2B، فرمول نویسان و متخصصان کنترل کیفیت، درک اینکه خلوص در واقع برای اسید هیالورونیک چیست - و چگونه هر بعد اندازه گیری می شود - برای اطمینان از ایمن، موثر و سازگار محصول نهایی شما ضروری است. بیایید آن را تجزیه کنیم.


'پاکی' در واقع به چه معناست - این فقط یک عدد نیست

وقتی کسی می‌گوید «خلوص هیالورونات سدیم»، معمولاً به سه بعد متمایز اشاره می‌کند که هر کدام چیزی اساساً متفاوت را اندازه‌گیری می‌کنند:

Chemical Purity اندازه گیری می کند که چه مقدار از مواد در واقع هیالورونات سدیم در مقابل سایر مواد شیمیایی است. این معمولاً به صورت زیر بیان می شود:

· سنجش (محتوای HA): درصد هیالورونات سدیم به صورت خشک. درجه آرایشی معمولاً به 90.0% ≥٪ نیاز دارد در حالی که درجه دارویی به ≥95.0٪ نیاز دارد.

· محتوای اسید گلوکورونیک: یک جزء ساختاری HA. مقدار نظری ~46٪ است، بنابراین یک نتیجه ≥44٪ تأیید می کند که ساختار زنجیره HA دست نخورده است.

ناخالصی های ایمنی بیولوژیکی برای کاربردهایی که با بافت زنده تماس می گیرند بسیار مهم هستند:

· پروتئین های باقیمانده: باقی مانده از ارگانیسم میزبان تخمیر. اینها خطر اولیه آلرژن هستند.

· اسیدهای نوکلئیک (DNA/RNA): همچنین از ارگانیسم میزبان. سطوح بالا نشان دهنده تصفیه ناقص است.

· اندوتوکسین های باکتریایی: لیپوپلی ساکاریدهای حاصل از باکتری های گرم منفی. برای کاربردهای تزریقی و چشمی حیاتی است.

· آلودگی میکروبی: تعداد کل هوازی، مخمر/کپک و پاتوژن های خاص.

ناخالصی های شیمیایی از فرآیند و محیط تولید به دست می آیند:

· فلزات سنگین: سرب، آرسنیک، کادمیوم، جیوه - در سطوح ppm تنظیم می شود.

حلال های باقیمانده: متانول، اتانول، ایزوپروپانول از مراحل تصفیه.

· آهن، کلرید، سولفات: آلاینده های غیر آلی از تجهیزات یا آب.

به آن مانند یک چکاپ پزشکی فکر کنید: سلامت کلی شما با یک آزمایش خون مشخص نمی شود. این ترکیبی از همه نشانگرها - فشار خون، کلسترول، عملکرد کبد، عملکرد کلیه - است که داستان کامل را بیان می کند. خلوص هیالورونات سدیم نیز به همین ترتیب عمل می کند.


ناخالصی ها از کجا می آیند: تخمیر در مقابل استخراج

منبع هیالورونات سدیم شما تعیین می کند که در مورد کدام ناخالصی ها باید نگران باشید.

استخراج سنتی (منبع حیوانی)

از نظر تاریخی، اسید هیالورونیک از شانه های خروس یا زجاجیه گاوی استخراج می شد. این روش دارای خطرات ناخالصی خاصی است:

· پروتئین های حیوانی که می توانند پاسخ های ایمنی را تحریک کنند

· باقیمانده سولفات (برخلاف HA، کندرویتین سولفات حاوی گروه های سولفات است)

· تنوع دسته به دسته بسته به منبع حیوانی

· مقیاس پذیری محدود

اکثر تولیدات تجاری به این دلایل از استخراج حیوانات دور شده اند، اگرچه برخی از تامین کنندگان تخصصی هنوز از این روش استفاده می کنند.

تخمیر میکروبی (استاندارد فعلی)

هیالورونات سدیم مدرن توسط تخمیر باکتری ها تولید می شود - معمولاً Streptococcus equi subsp. zooepidemicus یا سویه های مهندسی شده Bacillus subtilis . این خطرات ناشی از منابع حیوانی را حذف می کند اما مشخصات ناخالصی خود را معرفی می کند:

· پروتئین های ارگانیسم میزبان: باکتری ها در طول تخمیر در کنار HA پروتئین تولید می کنند.

· اسیدهای نوکلئیک: DNA و RNA باکتری به همراه HA در آبگوشت تخمیر وجود دارند.

· اجزای محیط تخمیر: قندها، اسیدهای آمینه و مواد معدنی از محیط رشد.

· اندوتوکسین ها: اگر باکتری های گرم منفی به عنوان آلاینده وجود داشته باشد.

فرآیند تصفیه - بارش، اولترافیلتراسیون، کروماتوگرافی - چیزی است که یک محصول با خلوص بالا را از یک کالا جدا می کند. تأمین‌کنندگانی که در فرآیند تصفیه کوتاه می‌شوند، سطوح پروتئین و اسید نوکلئیک بالا را نشان می‌دهند، حتی اگر درصد سنجش HA قابل قبول به نظر برسد.


چگونه خلوص آزمایش می شود: روش های اصلی

هر دسته ناخالصی به روش تحلیلی خاصی نیاز دارد. در اینجا چیزی است که در آزمایشگاه اتفاق می افتد:

محتوای HA / اسید گلوکورونیک

روش رنگ سنجی کاربازول: سنتی ترین روش. HA هیدرولیز می شود تا اسید گلوکورونیک آزاد شود که با معرف کاربازول واکنش می دهد و رنگ بنفش تولید می کند. شدت با اسپکتروفتومتری اندازه گیری و با یک منحنی استاندارد مقایسه می شود. ساده، ارزان، اما می تواند توسط اسیدهای اورونیک دیگر تحت تاثیر قرار گیرد.

روش کدورت سنجی CTAB: ستیل تری متیل آمونیوم برومید با HA کمپلکسی ایجاد می کند و کدورتی متناسب با غلظت HA ایجاد می کند. سریعتر از کاربازول اما کمتر خاص.

HPLC-SEC (Size-Exclusion Chromatography): مولکول های HA را بر اساس اندازه قبل از تشخیص جدا می کند. این استاندارد طلایی است زیرا به طور همزمان هویت HA را تأیید می کند و آن را کمی می کند. همچنین توزیع وزن مولکولی را نشان می دهد - اطلاعاتی که یک عدد سنجش ساده نمی تواند ارائه دهد.

پروتئین باقیمانده

این مسلما مهمترین شاخص خلوص برای ایمنی است.

روش برادفورد (595 نانومتر): از رنگ Coomassie Brilliant Blue G-250 استفاده می کند که به پروتئین ها متصل می شود. هنگامی که در 595 نانومتر با منحنی کالیبراسیون BSA (آلبومین سرم گاوی) اندازه گیری می شود، کمیت قابل اعتماد را تا 0.005٪ (وزنی/وزنی) فراهم می کند. این روش ترجیحی است زیرا جذب UV خود HA با آن تداخل ندارد.

روش Lowry: حساسیت مشابه برادفورد اما پروتکل پیچیده تر با افزودن معرف های متعدد.

جذب UV 280 نانومتر: ساده ترین روش اما کم اطمینان ترین روش. HA خود مقداری UV را در طول موج 280 نانومتر جذب می کند که می تواند باعث مثبت کاذب و کم شماری محتوای پروتئین واقعی شود. اگر یک تامین کننده فقط داده های پروتئین UV 280 نانومتر را گزارش می دهد، محتاط باشید.

استاندارد صنعت آرایشی و بهداشتی ≤0.1% پروتئین باقیمانده است. گریدهای دارویی و تزریقی به ≤0.05٪ نیاز دارند. یک فرآیند تخمیر به خوبی کنترل شده معمولاً سطح پروتئین زیر 0.05٪ را تولید می کند، اما ما داده های همان تامین کننده را مشاهده کرده ایم که از 0.02٪ به 0.18٪ در دسته های مختلف تغییر می کند - یک شاخص واضح از خالص سازی ناسازگار.

اسیدهای نوکلئیک

جذب UV 260 نانومتر: DNA و RNA به شدت در 260 نانومتر جذب می شوند. نمونه حل شده و جذب مستقیم اندازه گیری می شود. قرائت بالای 0.1 (Abs) نشان دهنده تصفیه ناقص است. در حالی که اسیدهای نوکلئیک خطر ایمنی مستقیمی در لوازم آرایشی موضعی ندارند، سطوح بالا با بارهای اندوتوکسین بالاتر مرتبط است - بنابراین این یک شاخص کنترل فرآیند مفید است.

اندوتوکسین باکتریایی

روش LAL (Limulus Amebocyte Lysate): از لیزات سلول های خون خرچنگ نعل اسبی استفاده می کند که در حضور اندوتوکسین ها لخته می شوند. برای نتایج کمی، واکنش را می توان به صورت سینتیکی (کدورت سنجی دینامیکی یا کروموژنیک) اندازه گیری کرد. این تنها روش پذیرفته شده برای محصولات تزریقی و گرید چشمی است.

حد معمول ≤0.5 EU/mg برای پودر مواد خام است. کاربردهای تزریقی نیاز به کنترل شدیدتری دارند.

فلزات سنگین

ICP-MS (Inductively Coupled Mass Spectrometry): حساس ترین روشی است که قادر به تشخیص فلزات در سطوح در هر میلیارد است. آزمایش برای سرب (Pb)، آرسنیک (As)، کادمیوم (Cd)، جیوه (Hg)، و اغلب عناصر اضافی.

طیف سنجی جذب اتمی (AAS): به طور خاص برای محتوای آهن استفاده می شود که به طول موج تشخیص متفاوتی (248.3 نانومتر) نیاز دارد.

محدودیت های معمول: فلزات سنگین (به عنوان سرب) ≤20 ppm برای درجه آرایشی، ≤10 ppm برای درجه دارویی. آرسنیک ≤3 ppm، کادمیوم ≤1 ppm، جیوه ≤0.1 ppm.

حلال های باقیمانده

کروماتوگرافی گازی Headspace (GC): نمونه در یک ویال مهر و موم شده گرم می شود و ترکیبات فرار موجود در فضای سر توسط GC تجزیه و تحلیل می شوند. این بقایای متانول، اتانول و ایزوپروپانول را از مراحل تصفیه و رسوب شناسایی می کند.

فارماکوپه چینی این محدودیت ها را برای هیالورونات سدیم درجه دارویی مشخص می کند. اگر یک تامین کننده از رسوب اتانول (متداول ترین روش) استفاده می کند، آزمایش اتانول باقی مانده ضروری است.

محدودیت های میکروبی

روش‌های استاندارد شمارش صفحات در هر USP <61> و <62>:

· تعداد کل میکروبی هوازی: ≤100 cfu/g (آرایشی)، ≤10⊃2; cfu/g (دارویی)

· مخمر و کپک: ≤100 cfu/g

· پاتوژن های خاص: استافیلوکوکوس اورئوس , سودوموناس آئروژینوزا , E. coli باید وجود نداشته باشد.

· برای محصولات حاصل از تخمیر: آزمایش اضافی برای استرپتوکوک همولیتیک


خواندن COA: چه چیزی را بررسی کنیم و اعداد به چه معنا هستند

یک گواهی معمول آنالیز برای هیالورونات سدیم شامل 15-20 پارامتر است. در اینجا نحوه خواندن انتقادی ترین آنها آورده شده است:

مقایسه مشخصات بر اساس درجه

پارامتر

درجه آرایشی و بهداشتی

درجه غذا/مکمل

درجه دارویی / تزریقی

روش تست

سنجش (پایه خشک)

≥90.0٪

≥91.0٪

95.0-105.0٪

کاربازول / HPLC

باقیمانده پروتئین

≤0.1٪

≤0.05٪

≤0.05٪

برادفورد / لوری

اسیدهای نوکلئیک

≤0.1٪

≤0.1٪

≤0.05٪

UV 260 نانومتر

فلزات سنگین (به عنوان سرب)

≤20ppm

≤10ppm

≤10ppm

ICP-MS

اندوتوکسین

همیشه تست نمی شود

همیشه تست نمی شود

≤0.05 EU/mg

LAL

ضرر در خشک شدن

≤10.0٪

≤10.0٪

≤10.0٪

105 درجه سانتیگراد / 60 درجه سانتیگراد خلاء

pH (محلول 1٪)

5.0-8.5

6.0-7.5

6.0-7.5

پتانسیومتری

شفافیت و رنگ

واضح، A₆0₀≤0.01

واضح، A₆0₀≤0.01

واضح، A₆0₀≤0.01

اسپکتروفتومتری UV

حلال های باقیمانده

همیشه تست نمی شود

متانول ≤0.05٪، اتانول ≤0.5٪

طبق فارماکوپه

Headspace GC

چرخش خاص

-

-

60+ تا 80+ درجه

پلاریمتری


پرچم های قرمز روی COA

پروتئین > 0.1% در درجه آرایشی: نشان دهنده تصفیه ناکافی است. خطر آلرژی را افزایش می دهد، به ویژه برای محصولات باقی مانده و فرمولاسیون های پوست حساس.

داده های اندوتوکسین از دست رفته برای ادعاهای تزریقی/چشمی: اگر تامین کننده محصول خود را برای تزریق یا قطره چشمی به بازار عرضه کند اما اندوتوکسین را آزمایش نکند، بدون توجه به سایر مشخصات، محصول برای آن استفاده ها مناسب نیست.

بدون داده توزیع وزن مولکولی: یک عدد 'متوسط ​​مگاوات' به شما چیزی در مورد توزیع طول زنجیره واقعی نمی گوید. PDI (شاخص چند پراکندگی) بالای 2.0 نشان دهنده ناهمگنی دسته ای قابل توجه است.

از دست دادن آزمایش پاتوژن خاص: تعداد کل پلاک به تنهایی کافی نیست. فقدان S. aureus , P. aeruginosa و E. coli باید جداگانه تایید شود.

سنجش دقیقاً در حد مشخصات: اگر سنجش دقیقاً 90.0% را برای درجه آرایشی نشان دهد، ممکن است نشان دهد که محصول ترکیب شده است تا حداقل را برآورده کند - به جای اینکه یک دسته طبیعی با خلوص بالا باشد.


چرا خلوص برای محصول نهایی شما مهم است؟

خلوص یک معیار کیفیت انتزاعی نیست - به طور مستقیم بر ایمنی، کارایی و انطباق محصول شما با بازار تأثیر می گذارد.

ایمنی

پروتئین های باقیمانده خطر آلرژی زا اولیه در هیالورونات سدیم هستند. برای محصولاتی که روی پوست آسیب دیده استفاده می شود (پس از عمل، مراقبت از زخم، پوست حساس)، سطح پروتئین بالاتر از 0.1٪ می تواند پاسخ های ایمنی را تحریک کند. آلودگی اندوتوکسین در محصولات تزریقی می تواند باعث واکنش های التهابی جدی شود - به همین دلیل است که آزمایش LAL برای کاربردهای چشمی و تزریقی غیرقابل مذاکره است.

اثربخشی

ناخالصی ها می توانند با فعالیت بیولوژیکی اسید هیالورونیک تداخل ایجاد کنند. اسیدهای نوکلئیک باقیمانده و قطعات تجزیه شده HA می توانند مسیرهای التهابی (TLR2/TLR4) را به جای سیگنالینگ ضد التهابی با واسطه CD44 فعال کنند. در اصل، HA ناخالص ممکن است برعکس آنچه شما قصد دارید انجام دهد.

ثبات فرمولاسیون

یون های فلزی (به ویژه آهن) تجزیه اکسیداتیو زنجیره های اسید هیالورونیک را کاتالیز می کنند و وزن مولکولی را در طول زمان کاهش می دهند. اگر ویسکوزیته محصول شما در طول نگهداری کاهش یابد، باقیمانده آهن یا سایر آلاینده های فلزی ممکن است علت آن باشد. به طور مشابه، آلودگی میکروبی باعث ایجاد فعالیت هیالورونیداز می شود که اسید هیالورونیک را تجزیه می کند.

رعایت مقررات

بازارهای مختلف نیازهای متفاوتی دارند:

· ایالات متحده آمریکا: باید استانداردهای USP را برای کاربردهای دارویی رعایت کند

· اتحادیه اروپا: باید با مونوگراف EP 0338 مطابقت داشته باشد

· چین: باید با استانداردهای فارماکوپه چین مطابقت داشته باشد

· لوازم آرایشی: عموماً کمتر تنظیم شده است، اما مارک های مسئول هنوز باید به آزمایش کامل ناخالصی نیاز داشته باشند

سازگاری دسته ای

شاید مهم‌ترین مسئله تجاری: نوسان خلوص بین دسته‌ها شما را مجبور می‌کند که مواد دریافتی را دوباره فرموله کنید یا رد کنید. تامین‌کننده‌ای که سطح پروتئین آن بین 0.02% و 0.18% در نوسان است، تامین‌کننده‌ای است که فرآیندهای تخمیر و خالص‌سازی آن تحت کنترل نیست - حتی اگر هر دسته از نظر فنی 'گذر کند'.


چگونه قابلیت های خلوص تامین کننده خود را ارزیابی کنید

هنگام ارزیابی تامین کننده هیالورونات سدیم، روی این پنج بعد تمرکز کنید:

1. روش های تست

به طور خاص بپرسید: از چه روشی برای آزمایش پروتئین استفاده می کنید؟ اگر پاسخ فقط UV 280 نانومتر باشد، این یک شکاف است. حداقل برادفورد یا لوری. برای وزن مولکولی، آیا فقط کروماتوگرام GPC متوسط ​​یا کامل را با PDI گزارش می کنید؟

2. سازگاری دسته به دسته

اطلاعات COA تاریخی را برای همان مشخصات در 6-12 ماه گذشته درخواست کنید. محاسبه ضریب تغییرات برای پارامترهای کلیدی (آزمایش، پروتئین، MW). یک تامین کننده به خوبی کنترل شده، CV کمتر از 5% را برای وزن مولکولی و <20% را برای باقیمانده پروتئین حفظ می کند.

3. نمونه کارها صدور گواهینامه

ISO 13485 (دستگاه های پزشکی)، cGMP، بایگانی DMF، COSMOS (مواد آرایشی ارگانیک)، HALAL، KOSHER - هر گواهی نیاز به سیستم های کیفیت خاصی دارد که به طور غیر مستقیم کنترل خلوص را تضمین می کند. هرچه یک تامین کننده گواهینامه های بیشتری داشته باشد، زیرساخت کیفی آنها قوی تر است.

4. قابلیت ردیابی

آیا تأمین‌کننده می‌تواند هر دسته‌ای را به مقدار تخمیر، منابع مواد خام و سوابق آزمایش آن ردیابی کند؟ قابلیت ردیابی کامل برای بررسی مسائل کیفی و انجام فراخوان در صورت لزوم ضروری است.

5. شفافیت

یک تامین کننده قابل اعتماد ارائه می دهد:

· COA کامل با تمام پارامترها، نه فقط یک انتخاب

· کروماتوگرام GPC در صورت درخواست

· توضیحات روش در کنار نتایج

· تمایل به اجازه آزمایش شخص ثالث

تامین‌کنندگانی مانند Shandong Runxin Biotechnology کنترل خلوص جامع را در هر پنج بعد نشان می‌دهند. با 28 سال تخصص اختصاصی تخمیر میکروبی، Runxin از روش برادفورد برای باقیمانده‌های پروتئین (LOQ 0.005%)، GPC-MALS برای تعیین مشخصات کامل وزن مولکولی، LAL برای آزمایش اندوتوکسین و ICP-MS برای غربالگری کامل فلزات سنگین - در هر دسته و در هر زمان استفاده می‌کند. نمونه کارها دارای گواهینامه های چندگانه (ISO 13485، CE، DMF 036368، COSMOS، HALAL، cGMP) و تجربه صادراتی آنها در 34 کشور نشان دهنده سیستم کیفیتی است که برای سخت ترین کاربردها ساخته شده است.


خلاصه: خلوص یک چارچوب است، نه یک عدد

خلوص هیالورونات سدیم شامل هویت شیمیایی، ایمنی بیولوژیکی و کنترل ناخالصی شیمیایی است که هر کدام به روش‌های تحلیلی و معیارهای پذیرش خاصی نیاز دارند. سطح خلوص 'راست' به برنامه شما بستگی دارد:

· لوازم آرایشی موضعی: تمرکز بر باقی مانده پروتئین (≤0.1٪)، محدودیت های میکروبی و فلزات سنگین

· مکمل های غذایی: محدودیت های سخت تر فلزات سنگین، آزمایشات پاتوژن اضافی

· چشمی / تزریقی: اندوتوکسین غیرقابل مذاکره است، پروتئین ≤0.05٪، مطابقت کامل با داروسازی

· پوست حساس بعد از عمل: با درجه دارویی رفتار کنید، حتی اگر کاربرد از نظر فنی آرایشی باشد.

هنگام ارزیابی تامین کنندگان، فقط قیمت ها و درصد سنجش را با هم مقایسه نکنید. به مشخصات خلوص کامل، روش‌های آزمایش پشت آن، و سازگاری آن نتایج در دسته‌ها نگاه کنید. خلوص چیزی است که یک ماده خام قابل اعتماد را از یک شگفتی با کیفیت در انتظار رخ دادن جدا می کند.

به هیالورونات سدیم با خلوص بالا با شفافیت کامل در آزمایش نیاز دارید؟ با Runxin Biotechnology تماس بگیرید . برای COA های دقیق و مشخصات متناسب با برنامه شما

CS


Shandong Runxin Biotechnology Co., Ltd. یک شرکت پیشرو است که سالها در زمینه زیست پزشکی عمیقاً درگیر بوده و تحقیقات علمی، تولید و فروش را ادغام می کند.

لینک های سریع

تماس با ما

  پارک صنعتی شماره 8، شهر ووکون، شهر کوفو، استان شاندونگ، چین
  +86-532-6885-2019 / +86-537-3260902
برای ما پیام ارسال کنید
حق چاپ © 2024 Shandong Runxin Biotechnology Co., Ltd. کلیه حقوق محفوظ است.  نقشه سایت   سیاست حفظ حریم خصوصی