Görüntüleme: 642 Yazar: Site Editörü Yayınlanma Zamanı: 2026-10-13 Kaynak: Alan
Sodyum hiyalüronat için bir Analiz Sertifikası aldıysanız ve protein, nükleik asitler, endotoksin, ağır metaller, kuruma kaybı gibi parametreler listesinden bunalmış hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Çoğu tedarikçi bu numaraları basit bir başarılı/başarısız kontrol listesi olarak sunar. Ancak saflık, tek bir yüzdeden çok daha ayrıntılıdır.
İşte kısa cevap: saflık tek bir sayı değil, çok boyutlu bir profildir. Hangi safsızlıkların, hangi tespit limitlerinde ve hangi yöntemlerle test edildiğini belirtmeden '%99 saflık' iddiasında bulunan bir tedarikçi, size en iyi ihtimalle eksik bilgi veriyor demektir.
B2B alıcıları, formül hazırlayıcıları ve kalite kontrol profesyonelleri için, hyaluronik asit için saflığın gerçekte ne anlama geldiğini ve her boyutun nasıl ölçüldüğünü anlamak, nihai ürününüzün güvenli, etkili ve tutarlı olmasını sağlamak için çok önemlidir. Hadi parçalayalım.
Birisi 'sodyum hiyalüronatın saflığı' dediğinde genellikle üç farklı boyuta atıfta bulunur ve her biri temelde farklı bir şeyi ölçer:
Kimyasal Saflık, diğer kimyasal maddelere kıyasla malzemenin ne kadarının aslında sodyum hiyalüronat olduğunu ölçer. Bu genellikle şu şekilde ifade edilir:
· Tahlil (HA içeriği): Kuru bazda sodyum hiyalüronat yüzdesi. Kozmetik sınıf tipik olarak ≥%90,0 gerektirirken, farmasötik sınıf ≥%95,0 gerektirir.
· Glukuronik asit içeriği: HA'nın yapısal bir bileşeni. Teorik değer ~%46'dır, dolayısıyla ≥%44'lük bir sonuç HA zincir yapısının sağlam olduğunu doğrular.
Biyolojik Güvenlik Safsızlıkları, canlı dokuyla temas eden uygulamalar için en kritik olanlardır:
· Artık proteinler: Fermantasyon konakçı organizmasından kalan artıklar. Bunlar birincil alerjen riskidir.
· Nükleik asitler (DNA/RNA): Ayrıca konakçı organizmadan. Yüksek seviyeler eksik saflaştırmayı gösterir.
· Bakteriyel endotoksinler: Gram-negatif bakterilerden elde edilen lipopolisakkaritler. Enjekte edilebilir ve oftalmik uygulamalar için kritiktir.
· Mikrobiyal kontaminasyon: Toplam aerobik sayım, maya/küf ve spesifik patojenler.
Kimyasal Kirlilikler üretim sürecinden ve ortamdan kaynaklanır:
· Ağır metaller: Kurşun, arsenik, kadmiyum, cıva — ppm seviyelerinde düzenlenmiştir.
· Artık solventler: Saflaştırma adımlarından metanol, etanol, izopropanol.
· Demir, klorür, sülfat: Ekipmandan veya sudan kaynaklanan inorganik kirleticiler.
Bunu tıbbi bir muayene gibi düşünün: toplam sağlığınız tek bir kan testi sonucuyla tanımlanmıyor. Hikayenin tamamını anlatan, kan basıncı, kolesterol, karaciğer fonksiyonu, böbrek fonksiyonu gibi tüm belirteçlerin birleşimidir. Sodyum hiyalüronatın saflığı da aynı şekilde çalışır.
Sodyum hiyalüronatınızın kaynağı, hangi safsızlıklar konusunda endişelenmeniz gerektiğini belirler.
Tarihsel olarak hyaluronik asit, horoz ibiklerinden veya sığır vitreus mizahından ekstrakte edildi. Bu yöntem belirli kirlilik risklerini taşır:
· Bağışıklık tepkilerini tetikleyebilen hayvan kaynaklı proteinler
· Sülfat kalıntıları (HA'dan farklı olarak kondroitin sülfat, sülfat grupları içerir)
· Hayvan kaynağına bağlı olarak partiden partiye değişkenlik
· Sınırlı ölçeklenebilirlik
Çoğu ticari üretim bu nedenlerden dolayı hayvan ekstraksiyonundan uzaklaştı, ancak bazı niş tedarikçiler hala bu yöntemi kullanıyor.
Modern sodyum hiyalüronat, bakterilerin fermente edilmesiyle üretilir - tipik olarak Streptococcus equal subsp. zooepidemicus veya tasarlanmış Bacillus subtilis suşları. Bu, hayvan kaynaklı riskleri ortadan kaldırır ancak kendi safsızlık profilini ortaya çıkarır:
· Konakçı organizma proteinleri: Bakteriler fermantasyon sırasında HA'nın yanında proteinler de üretirler.
· Nükleik asitler: Bakteriyel DNA ve RNA, fermantasyon sıvısında HA ile birlikte bulunur.
· Fermantasyon ortamı bileşenleri: Büyüme ortamından gelen şekerler, amino asitler ve mineraller.
· Endotoksinler: Gram-negatif bakterilerin kirletici olarak mevcut olması durumunda.
Saflaştırma işlemi (çöktürme, ultrafiltrasyon, kromatografi) yüksek saflıkta bir ürünü emtia partisinden ayıran şeydir. Saflaştırma konusunda işin kolayına kaçan tedarikçiler, HA tahlil yüzdesi kabul edilebilir görünse bile yüksek protein ve nükleik asit seviyeleri göstereceklerdir.
Her safsızlık kategorisi özel bir analitik yöntem gerektirir. İşte laboratuvarda gerçekte olanlar:
Karbazol kolorimetrik yöntemi: En geleneksel yaklaşım. HA, mor bir renk oluşturmak üzere karbazol reaktifi ile reaksiyona giren glukuronik asidi serbest bırakmak üzere hidrolize edilir. Yoğunluk spektrofotometri ile ölçülür ve standart bir eğri ile karşılaştırılır. Basittir, ucuzdur ancak diğer üronik asitlerden etkilenebilir.
CTAB türbidimetrik yöntemi: Setiltrimetilamonyum bromür, HA ile bir kompleks oluşturarak HA konsantrasyonuyla orantılı bulanıklık oluşturur. Karbazolden daha hızlıdır ancak daha az spesifiktir.
HPLC-SEC (Boyut Dışlama Kromatografisi): HA moleküllerini tespit edilmeden önce boyutlarına göre ayırır. Bu altın standarttır çünkü aynı anda HA kimliğini doğrular ve ölçer. Aynı zamanda, basit bir tahlil numarasının sağlayamayacağı bilgiler olan moleküler ağırlık dağılımını da ortaya çıkarır.
Bu muhtemelen güvenlik açısından en önemli saflık göstergesidir.
Bradford yöntemi (595 nm): Proteinlere bağlanan Coomassie Brilliant Blue G-250 boyasını kullanır. Bir BSA (sığır serum albümini) kalibrasyon eğrisi ile 595 nm'de ölçüldüğünde %0,005'e (a/a) kadar güvenilir ölçüm sağlar. Bu tercih edilen yöntemdir çünkü HA'nın kendi UV emilimi tarafından etkilenmez.
Lowry yöntemi: Bradford'a benzer hassasiyet ancak birden fazla reaktif ilavesi içeren daha karmaşık bir protokol.
UV 280 nm absorbansı: En basit yöntem ama en az güvenilir yöntem. HA'nın kendisi 280 nm'de bir miktar UV emer, bu da yanlış pozitiflere ve gerçek protein içeriğinin eksik sayılmasına neden olabilir. Bir tedarikçi yalnızca UV 280 nm protein verilerini rapor ediyorsa dikkatli olun.
Kozmetik endüstrisi standardı ≤%0,1 artık proteindir. Farmasötik ve enjekte edilebilir sınıflar ≤%0,05 gerektirir. İyi kontrol edilen bir fermantasyon süreci tipik olarak protein seviyelerini %0,05'in altında üretir, ancak aynı tedarikçiden gelen verilerin farklı partiler arasında %0,02'den %0,18'e kadar değiştiğini gördük; bu tutarsız saflaştırmanın açık bir göstergesidir.
UV 260 nm absorbansı: DNA ve RNA, 260 nm'de güçlü bir şekilde absorbe eder. Numune çözülür ve absorbans doğrudan ölçülür. 0,1'in (Abs) üzerinde bir okuma, saflaştırmanın tamamlanmadığını gösterir. Nükleik asitler topikal kozmetiklerde doğrudan bir güvenlik riski oluşturmazken, yüksek seviyeler daha yüksek endotoksin yükleriyle ilişkilidir; dolayısıyla bu yararlı bir süreç kontrol göstergesidir.
LAL (Limulus Amebosit Lisat) yöntemi: Endotoksinlerin varlığında pıhtılaşan at nalı yengeci kan hücrelerinden elde edilen lizatı kullanır. Kantitatif sonuçlar için reaksiyon kinetik olarak (dinamik türbidimetrik veya kromojenik) ölçülebilir. Bu, enjekte edilebilir ve oftalmik sınıf ürünler için kabul edilen tek yöntemdir.
Hammadde tozu için tipik limit ≤0,5 EU/mg'dir. Enjekte edilebilir uygulamalar daha sıkı kontrol gerektirir.
ICP-MS (İndüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi): Milyarda parça düzeyinde metalleri tespit edebilen en hassas yöntem. Kurşun (Pb), arsenik (As), kadmiyum (Cd), cıva (Hg) ve çoğu zaman ek elementlere yönelik testler.
Atomik Absorbsiyon Spektroskopisi (AAS): Farklı bir tespit dalga boyu (248,3 nm) gerektiren demir içeriği için özel olarak kullanılır.
Tipik limitler: Ağır metaller (Pb olarak) kozmetik sınıf için ≤20 ppm, farmasötik sınıf için ≤10 ppm. Arsenik ≤3 ppm, kadmiyum ≤1 ppm, cıva ≤0,1 ppm.
Tepe Boşluğu Gaz Kromatografisi (GC): Numune kapalı bir şişede ısıtılır ve üst boşluktaki uçucu bileşikler GC ile analiz edilir. Bu, saflaştırma ve çökeltme adımlarından metanol, etanol ve izopropanol kalıntılarını tespit eder.
Çin Farmakopesi, farmasötik dereceli sodyum hiyalüronat için bu limitleri belirtir. Bir tedarikçi etanol çökeltme yöntemini kullanıyorsa (en yaygın yöntem), kalıntı etanol testi şarttır.
USP <61> ve <62>'ye göre standart plaka sayımı yöntemleri:
· Toplam aerobik mikrobiyal sayımı: ≤100 cfu/g (kozmetik), ≤10⊃2; cfu/g (farmasötik)
· Maya ve küf: ≤100 cfu/g
· Spesifik patojenler: Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , E. coli bulunmamalıdır
· Fermantasyondan türetilen ürünler için: hemolitik streptokok için ek testler
Sodyum hiyalüronat için tipik bir Analiz Sertifikası 15-20 parametre içerir. En kritik olanları nasıl okuyacağınız aşağıda açıklanmıştır:
Parametre |
Kozmetik Sınıfı |
Gıda/Takviye Sınıfı |
Farmasötik / Enjekte Edilebilir Sınıf |
Test Yöntemi |
Tahlil (kuru bazda) |
≥%90,0 |
≥%91,0 |
%95,0–105,0 |
Karbazol / HPLC |
Protein kalıntısı |
≤%0,1 |
≤%0,05 |
≤%0,05 |
Bradford / Lowry |
Nükleik asitler |
≤%0,1 |
≤%0,1 |
≤%0,05 |
UV 260nm |
Ağır metaller (Pb olarak) |
≤20 ppm |
≤10 ppm |
≤10 ppm |
ICP-MS |
Endotoksin |
Her zaman test edilmedi |
Her zaman test edilmedi |
≤0,05 AB/mg |
LAL |
Kurutma kaybı |
≤%10,0 |
≤%10,0 |
≤%10,0 |
105°C / 60°C vakum |
pH (%1'lik çözelti) |
5.0–8.5 |
6.0–7.5 |
6.0–7.5 |
Potansiyometrik |
Netlik ve renk |
Şeffaf, A₆₀₀≤0,01 |
Şeffaf, A₆₀₀≤0,01 |
Şeffaf, A₆₀₀≤0,01 |
UV spektrofotometrisi |
Artık solventler |
Her zaman test edilmedi |
Metanol ≤%0,05, Etanol ≤%0,5 |
Farmakopeye göre |
Üst boşluk GC |
Spesifik rotasyon |
— |
— |
+60° ila +80° |
Polarimetri |
Kozmetik kalitede protein >%0,1: Yetersiz saflaştırmayı gösterir. Özellikle durulanmayan ürünler ve hassas cilt formülasyonları için alerji riskini artırır.
Enjekte edilebilir/oftalmik iddialar için eksik endotoksin verileri: Bir tedarikçi, ürününü enjeksiyon veya göz damlası uygulamaları için pazarlıyor ancak endotoksini test etmiyorsa, ürün diğer spesifikasyonlara bakılmaksızın bu kullanımlar için uygun değildir.
Moleküler ağırlık dağılımı verisi yok: Tek bir 'ortalama MW' sayısı, gerçek zincir uzunluğu dağılımı hakkında size hiçbir şey söylemez. 2,0'ın üzerindeki bir PDI (çoklu dağılım indeksi), partinin önemli ölçüde heterojenliğini gösterir.
Spesifik patojen testinin eksik olması: Toplam plaka sayımı tek başına yeterli değildir. bulunmadığı S. aureus , P. aeruginosa ve E. coli'nin ayrıca doğrulanmalıdır.
Tam olarak spesifikasyon sınırında analiz: Analizde kozmetik derece için tam olarak %90,0 değeri okunuyorsa, bu, ürünün doğal olarak yüksek saflıkta bir parti olmaktan ziyade sadece minimum değeri karşılayacak şekilde harmanlandığını gösterebilir.
Saflık soyut bir kalite ölçütü değildir; ürününüzün güvenliğini, etkinliğini ve pazar uyumluluğunu doğrudan etkiler.
Artık proteinler, sodyum hiyalüronatta birincil alerjenik risktir. Riskli cilde uygulanan ürünler için (işlem sonrası, yara bakımı, hassas cilt), %0,1'in üzerindeki protein seviyeleri bağışıklık tepkilerini tetikleyebilir. Enjekte edilebilir ürünlerdeki endotoksin kontaminasyonu ciddi inflamatuar reaksiyonlara neden olabilir; bu nedenle LAL testi oftalmik ve enjekte edilebilir uygulamalar için tartışılamaz.
Safsızlıklar hyaluronik asidin biyolojik aktivitesine müdahale edebilir. Artık nükleik asitler ve bozunmuş HA fragmanları, istenen CD44 aracılı anti-inflamatuar sinyalleme yerine inflamatuar yolları (TLR2/TLR4) aktive edebilir. Aslında saf olmayan HA, niyetinizin tam tersini yapabilir.
Metal iyonları (özellikle demir), hyaluronik asit zincirlerinin oksidatif bozunmasını katalize ederek zamanla moleküler ağırlığı azaltır. Depolama sırasında ürününüzün viskozitesi düşerse bunun nedeni demir kalıntısı veya diğer metal kirletici maddeler olabilir. Benzer şekilde mikrobiyal kontaminasyon, hyaluronik asidi parçalayan hyaluronidaz aktivitesini ortaya çıkarır.
Farklı pazarların farklı gereksinimleri vardır:
· ABD: Farmasötik uygulamalara yönelik USP standartlarını karşılamalıdır
· AB: EP monografı 0338'e uygun olmalıdır
· Çin: Çin Farmakopesi standartlarına uygun olmalıdır
· Kozmetik: Genel olarak daha az düzenlemeye tabidir ancak sorumlu markalar yine de tam safsızlık testine ihtiyaç duymalıdır
Belki de ticari açıdan en önemli sorun: partiler arasındaki saflık dalgalanması, sizi gelen malzemeyi yeniden formüle etmeye veya reddetmeye zorlar. Protein seviyeleri %0,02 ila %0,18 arasında değişen bir tedarikçi, her parti teknik olarak 'geçse' bile, fermantasyon ve saflaştırma süreçleri kontrol altında olmayan bir tedarikçidir.
Bir sodyum hiyalüronat tedarikçisini değerlendirirken şu beş boyuta odaklanın:
1. Test Yöntemleri
Özellikle şunu sorun: Protein testi için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Cevap yalnızca UV 280 nm ise bu bir boşluktur. En azından Bradford veya Lowry. Moleküler ağırlık için PDI ile yalnızca ortalama veya tam GPC kromatogramlarını mı rapor ediyorsunuz?
2. Partiden Partiye Tutarlılık
Aynı spesifikasyon için son 6-12 aya ait geçmiş COA verilerini isteyin. Anahtar parametreler (test, protein, MW) için varyasyon katsayısını hesaplayın. İyi kontrol edilen bir tedarikçi, moleküler ağırlık için CV'yi <%5 ve protein kalıntıları için <%20'yi korur.
3. Sertifikasyon Portföyü
ISO 13485 (tıbbi cihazlar), cGMP, DMF dosyalama, COSMOS (organik kozmetikler), HALAL, KOSHER — her sertifika, dolaylı olarak saflık kontrolünü sağlayan özel kalite sistemleri gerektirir. Bir tedarikçi ne kadar çok sertifikaya sahip olursa, kalite altyapısı da o kadar sağlam olur.
4. İzlenebilirlik
Tedarikçi herhangi bir partiyi fermantasyon partisine, hammadde kaynaklarına ve test kayıtlarına kadar takip edebiliyor mu? Kalite sorunlarının araştırılması ve gerekirse geri çağırmaların gerçekleştirilmesi için tam izlenebilirlik esastır.
5. Şeffaflık
Güvenilir bir tedarikçi şunları sağlar:
· Yalnızca bir seçim değil, tüm parametrelerle birlikte tam COA
· Talep üzerine GPC kromatogramları
· Sonuçların yanında yöntem açıklamaları
· Üçüncü taraf testlerine izin verme isteği
Shandong Runxin Biyoteknolojisi gibi tedarikçiler, beş boyutun tamamında kapsamlı saflık kontrolü sergiliyor. 28 yıllık özel mikrobiyal fermantasyon uzmanlığıyla Runxin, protein kalıntıları için Bradford yöntemini (LOQ %0,005), tam moleküler ağırlık karakterizasyonu için GPC-MALS'i, endotoksin testi için LAL'yi ve tam ağır metal taraması için ICP-MS'yi her partide ve her zaman kullanır. Çoklu sertifika portföyü (ISO 13485, CE, DMF 036368, COSMOS, HALAL, cGMP) ve 34 ülkedeki ihracat deneyimi, en zorlu uygulamalar için oluşturulmuş bir kalite sistemini yansıtmaktadır.
Sodyum hiyalüronat saflığı, her biri özel analitik yöntemler ve kabul kriterleri gerektiren kimyasal kimliği, biyolojik güvenliği ve kimyasal safsızlık kontrolünü kapsar. 'Doğru' saflık seviyesi uygulamanıza bağlıdır:
· Topikal kozmetikler: Protein kalıntılarına (≤%0,1), mikrobiyal sınırlara ve ağır metallere odaklanın
· Gıda takviyeleri: Daha sıkı ağır metal sınırları, ek patojen testleri
· Oftalmik / enjekte edilebilir: Endotoksin tartışılmaz, protein ≤%0,05, tam farmakope uyumluluğu
· İşlem sonrası / hassas cilt: Uygulama teknik olarak kozmetik olsa bile farmasötik dereceli olarak tedavi edin
Tedarikçileri değerlendirirken yalnızca fiyatları ve analiz yüzdelerini karşılaştırmayın. Saflık profilinin tamamına, bunun arkasındaki test yöntemlerine ve bu sonuçların gruplar arasındaki tutarlılığına bakın. Saflık, güvenilir bir ham maddeyi gerçekleşmeyi bekleyen kaliteli bir sürprizden ayıran şeydir.
Testlerde tam şeffaflığa sahip yüksek saflıkta sodyum hiyalüronata mı ihtiyacınız var? Runxin Biyoteknoloji ile iletişime geçin . Uygulamanıza göre uyarlanmış ayrıntılı COA'lar ve spesifikasyonlar için
