Nátrium-hialuronát tisztaság: mit jelent és hogyan tesztelik?
Ön itt van: Otthon » Blogok » Tudomány népszerűsítése » Nátrium-hialuronát tisztaság: mit jelent és hogyan tesztelik?

Nátrium-hialuronát tisztaság: mit jelent és hogyan tesztelik?

Megtekintések: 642     Szerző: Site Editor Közzététel ideje: 2026-10-13 Eredet: Telek

Facebook megosztás gomb
Twitter megosztás gomb
vonalmegosztás gomb
wechat megosztási gomb
linkedin megosztás gomb
pinterest megosztási gomb
WhatsApp megosztási gomb
kakao megosztás gomb
snapchat megosztási gomb
oszd meg ezt a megosztási gombot

Ha valaha is kapott analitikai bizonyítványt nátrium-hialuronátról, és úgy érezte, hogy túlterheltek a paraméterek listája – fehérje, nukleinsavak, endotoxin, nehézfémek, száradási veszteség –, akkor nincs egyedül. A legtöbb beszállító ezeket a számokat egyszerű sikeres/nem teljesített ellenőrzőlistaként jeleníti meg. De a tisztaság sokkal árnyaltabb, mint egyetlen százalék.

Íme a rövid válasz: a tisztaság nem egy szám – ez egy többdimenziós profil. Egy szállító, aki '99%-os tisztaságot' állít, anélkül, hogy meghatározná, mely szennyeződéseket vizsgálták, milyen kimutatási határokon és milyen módszerekkel, a legjobb esetben is hiányos információkat ad.

A B2B vásárlók, formulátorok és minőség-ellenőrző szakemberek számára alapvető fontosságú, hogy megértsék, mit jelent valójában a tisztaság a hialuronsav esetében – és hogyan mérik az egyes dimenziókat – ahhoz, hogy a végtermék biztonságos, hatékony és konzisztens legyen. Bontsuk szét.


Mit jelent a 'tisztaság' valójában – ez nem csak egy szám

Amikor valaki azt mondja, hogy 'nátrium-hialuronát tisztaság', akkor általában három különböző dimenzióra utal, amelyek mindegyike valami alapvetően mást mér:

A kémiai tisztaság azt méri, hogy az anyag tényleges hányada nátrium-hialuronát, szemben más vegyi anyagokkal. Ezt általában a következőképpen fejezik ki:

· Teszt (HA-tartalom): A nátrium-hialuronát százalékos aránya száraz alapon. A kozmetikai minőség általában ≥90,0%-ot, míg a gyógyszerészeti minőségű ≥95,0%-ot igényel.

· Glükuronsav tartalom: A HA szerkezeti összetevője. Az elméleti érték ~46%, tehát a ≥44% eredmény azt igazolja, hogy a HA lánc szerkezete sértetlen.

A biológiai biztonság A szennyeződések a legkritikusabbak az élő szövetekkel érintkező alkalmazásoknál:

· Maradék fehérjék: A fermentációs gazdaszervezetből visszamaradt. Ezek jelentik az elsődleges allergén kockázatot.

· Nukleinsavak (DNS/RNS): A gazdaszervezetből is származnak. A magas szint hiányos tisztítást jelez.

· Bakteriális endotoxinok: Gram-negatív baktériumokból származó lipopoliszacharidok. Kritikus injekciós és szemészeti alkalmazásokhoz.

· Mikrobás szennyeződés: Teljes aerob szám, élesztő/penész és specifikus kórokozók.

A kémiai szennyeződések a gyártási folyamatból és a környezetből származnak:

· Nehézfémek: ólom, arzén, kadmium, higany – ppm szinten szabályozva.

· Oldószermaradék: metanol, etanol, izopropanol a tisztítási lépésekből.

· Vas, klorid, szulfát: Szervetlen szennyeződések a berendezésből vagy a vízből.

Gondoljon rá úgy, mint egy orvosi kivizsgálásra: teljes egészségi állapotát nem egyetlen vérvizsgálati eredmény határozza meg. Ez az összes marker – vérnyomás, koleszterin, májfunkció, vesefunkció – kombinációja, amely elmondja a teljes történetet. A nátrium-hialuronát tisztasága ugyanúgy működik.


Honnan származnak a szennyeződések: Fermentáció kontra extrakció

A nátrium-hialuronát forrása határozza meg, hogy mely szennyeződések miatt kell aggódnia.

Hagyományos kitermelés (állati eredetű)

Történelmileg a hialuronsavat kakasfésűből vagy szarvasmarha üvegtestéből vonták ki. Ez a módszer bizonyos szennyeződési kockázatokat hordoz magában:

· Állati eredetű fehérjék, amelyek immunválaszt válthatnak ki

· Szulfátmaradékok (a HA-val ellentétben a kondroitin-szulfát szulfátcsoportokat tartalmaz)

· Tételenkénti változékonyság az állati eredetű forrástól függően

· Korlátozott méretezhetőség

A legtöbb kereskedelmi termelés ezen okok miatt eltolódott az állati kitermeléstől, bár néhány szűk beszállító még mindig ezt a módszert alkalmazza.

Mikrobás fermentáció (jelenlegi szabvány)

A modern nátrium-hialuronátot baktériumok – jellemzően Streptococcus equi subsp. zooepidemicus vagy módosított Bacillus subtilis törzsek. Ez kiküszöböli az állati eredetű kockázatokat, de bevezeti a saját szennyeződési profilját:

· Gazdaszervezet fehérjéi: A baktériumok a fermentáció során a HA mellett fehérjéket is termelnek.

· Nukleinsavak: A bakteriális DNS és az RNS együtt létezik a HA-val a fermentlében.

· Fermentációs közeg komponensei: A táptalajból származó cukrok, aminosavak és ásványi anyagok.

· Endotoxinok: Ha Gram-negatív baktériumok vannak jelen szennyeződésként.

A tisztítási folyamat – kicsapás, ultraszűrés, kromatográfia – az, ami elválasztja a nagy tisztaságú terméket az árutételtől. Azok a beszállítók, akik túllépnek a tisztításon, megemelkedett fehérje- és nukleinsavszintet mutatnak, még akkor is, ha a HA-teszt százalékos aránya elfogadhatónak tűnik.


A tisztaság tesztelésének módja: Az alapvető módszerek

Minden szennyeződési kategória sajátos analitikai módszert igényel. Íme, mi történik valójában a laborban:

HA tartalom / glükuronsav

Karbazol kolorimetriás módszer: A leghagyományosabb megközelítés. A HA hidrolizálva glükuronsav szabadul fel, amely reakcióba lép a karbazol reagenssel, és lila színt kap. Az intenzitást spektrofotometriával mérjük, és összehasonlítjuk egy standard görbével. Egyszerű, olcsó, de más uronsavak is befolyásolhatják.

CTAB turbidimetriás módszer: A cetil-trimetil-ammónium-bromid komplexet képez a HA-val, ami a HA-koncentrációval arányos zavarosságot hoz létre. Gyorsabb, mint a karbazol, de kevésbé specifikus.

HPLC-SEC (méretkizárásos kromatográfia): A HA-molekulákat méret szerint szétválasztja kimutatás előtt. Ez az arany standard, mert egyszerre erősíti meg a HA azonosságát és számszerűsíti azt. Felfedi a molekulatömeg-eloszlást is – olyan információt, amelyet egy egyszerű vizsgálati szám nem tud megadni.

Maradék fehérje

Vitathatatlanul ez a legfontosabb tisztasági mutató a biztonság szempontjából.

Bradford-módszer (595 nm): Coomassie Brilliant Blue G-250 festéket használ, amely fehérjékhez kötődik. 595 nm-en BSA (bovine serum albumin) kalibrációs görbével mérve megbízható mennyiségi meghatározást biztosít egészen 0,005 tömeg%-ig. Ez az előnyben részesített módszer, mert nem zavarja a HA saját UV-elnyelése.

Lowry-módszer: Bradfordhoz hasonló érzékenység, de összetettebb protokoll több reagens hozzáadásával.

UV 280 nm abszorbancia: A legegyszerűbb módszer, de a legkevésbé megbízható. A HA maga is elnyeli az UV-sugárzást 280 nm-en, ami téves pozitív eredményeket és a tényleges fehérjetartalom alulszámlálását okozhatja. Ha egy szállító csak UV 280 nm-es fehérjeadatokat közöl, legyen óvatos.

A kozmetikai ipar szabványa ≤0,1% maradékfehérje. A gyógyszerészeti és injekciós minőségek ≤0,05%-ot igényelnek. A jól ellenőrzött fermentációs folyamat általában 0,05% alatti fehérjeszintet eredményez, de láttuk, hogy ugyanazon szállító adatai 0,02%-ról 0,18%-ra ingadoznak a különböző tételekben – ez egyértelműen jelzi az inkonzisztens tisztítást.

Nukleinsavak

UV 260 nm abszorbancia: a DNS és az RNS erősen abszorbeál 260 nm-en. A mintát feloldjuk, és az abszorbanciát közvetlenül megmérjük. A 0,1 (Abs) feletti érték tökéletlen tisztításra utal. Míg a nukleinsavak nem jelentenek közvetlen biztonsági kockázatot a helyi kozmetikumokban, a megemelkedett szint összefüggésben áll a magasabb endotoxin-terheléssel – tehát ez egy hasznos folyamatszabályozási indikátor.

Bakteriális endotoxin

LAL (Limulus Amebocyte Lysate) módszer: patkórák vérsejtekből származó lizátumot használ, amelyek endotoxinok jelenlétében megalvadnak. A reakció kinetikusan (dinamikus turbidimetriás vagy kromogén) mérhető a kvantitatív eredmények érdekében. Ez az egyetlen elfogadott módszer az injekciós és szemészeti minőségű termékeknél.

A tipikus határérték ≤0,5 EU/mg nyersanyagpor esetén. Az injekciós alkalmazások még szigorúbb ellenőrzést igényelnek.

Nehézfémek

ICP-MS (Induktív csatolású plazma tömegspektrometria): A legérzékenyebb módszer, amely képes fémek kimutatására milliárdos részekben. Ólom (Pb), arzén (As), kadmium (Cd), higany (Hg) és gyakran további elemek vizsgálata.

Atomabszorpciós spektroszkópia (AAS): Kifejezetten vastartalomra használják, amely eltérő detektálási hullámhosszt (248,3 nm) igényel.

Tipikus határértékek: Nehézfémek (Pb-ként) ≤20 ppm kozmetikai minőségű, ≤10 ppm gyógyszeripari minőség esetén. Arzén ≤3 ppm, kadmium ≤1 ppm, higany ≤0,1 ppm.

Maradék oldószerek

Fejtér gázkromatográfia (GC): A mintát egy lezárt fiolában melegítik, és a fejtérben lévő illékony vegyületeket GC-vel elemzik. Ez kimutatja a tisztítási és kicsapási lépésekből származó metanolt, etanolt és izopropanol maradékokat.

A Kínai Gyógyszerkönyv meghatározza ezeket a határértékeket a gyógyszerészeti minőségű nátrium-hialuronátra. Ha egy szállító etanolos kicsapást alkalmaz (a legelterjedtebb módszer), akkor elengedhetetlen a maradék etanol vizsgálata.

Mikrobális határértékek

Standard lemezszámlálási módszerek USP <61> és <62> szerint:

· Összes aerob mikrobaszám: ≤100 cfu/g (kozmetikai), ≤10⊃2; cfu/g (gyógyszerészeti)

· Élesztő és penész: ≤100 cfu/g

· Specifikus kórokozók: Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , E. colinak hiányoznia kell

· Fermentációból származó termékek esetén: kiegészítő vizsgálat hemolitikus streptococcus kimutatására


COA olvasása: Mit kell ellenőrizni és mit jelentenek a számok

A nátrium-hialuronát tipikus analitikai bizonyítványa 15-20 paramétert tartalmaz. Így olvashatod a legkritikusabbakat:

Specifikáció összehasonlítása évfolyamonként

Paraméter

Kozmetikai minőség

Élelmiszer/kiegészítő fokozat

Gyógyszerészeti/injekciós minőségű

Vizsgálati módszer

Vizsgálat (száraz alapon)

≥90,0%

≥91,0%

95,0–105,0%

Karbazol/HPLC

Fehérje maradék

≤0,1%

≤0,05%

≤0,05%

Bradford / Lowry

Nukleinsavak

≤0,1%

≤0,1%

≤0,05%

UV 260 nm

Nehézfémek (Pb-ként)

≤20 ppm

≤10 ppm

≤10 ppm

ICP-MS

Endotoxin

Nem mindig tesztelték

Nem mindig tesztelték

≤0,05 EU/mg

LAL

Szárítási veszteség

≤10,0%

≤10,0%

≤10,0%

105°C / 60°C vákuum

pH (1%-os oldat)

5,0–8,5

6,0–7,5

6,0–7,5

Potenciometrikus

Tisztaság és szín

Tiszta, A₆₀₀≤0,01

Tiszta, A₆₀₀≤0,01

Tiszta, A₆₀₀≤0,01

UV spektrofotometria

Maradék oldószerek

Nem mindig tesztelték

Metanol ≤0,05%, etanol ≤0,5%

Gyógyszerkönyv szerint

Headspace GC

Fajlagos forgás

—

—

+60° és +80° között

Polarimetria


Piros zászlók a COA-n

Protein >0,1% kozmetikai minőségben: Nem megfelelő tisztítást jelez. Növeli az allergia kockázatát, különösen a ráhagyható termékek és az érzékeny bőrre készült készítmények esetében.

Hiányzó endotoxin adatok az injekciós/szemészeti állításokhoz: Ha a szállító injekciós vagy szemcsepp alkalmazásra szánt termékét forgalmazza, de nem teszteli az endotoxint, a termék az egyéb specifikációktól függetlenül nem alkalmas erre a célra.

Nincsenek molekulatömeg-eloszlási adatok: egyetlen 'átlagos MW' szám semmit sem mond el a tényleges lánchossz-eloszlásról. A 2,0 feletti PDI (polidiszperzitási index) jelentős tétel heterogenitást jelez.

Hiányzó specifikus kórokozó vizsgálat: A teljes lemezszám önmagában nem elegendő. hiányát A S. aureus , P. aeruginosa és az E. coli külön kell megerősíteni.

Vizsgálat pontosan a specifikáció határértékén: Ha a teszt pontosan 90,0%-ot mutat a kozmetikai minőségűre, ez azt jelezheti, hogy a terméket a minimumnak megfelelően keverték össze – nem pedig egy természetesen nagy tisztaságú tételről van szó.


Miért számít a tisztaság a végterméknél?

A tisztaság nem egy elvont minőségi mérőszám – közvetlenül befolyásolja a termék biztonságát, hatékonyságát és piaci megfelelőségét.

Biztonság

A maradék fehérjék jelentik az elsődleges allergén kockázatot a nátrium-hialuronátban. A sérült bőrre felvitt termékeknél (művelet után, sebkezelés, érzékeny bőr) a 0,1% feletti fehérjeszint immunválaszt válthat ki. Az injektálható termékek endotoxin-szennyezettsége súlyos gyulladásos reakciókat okozhat – ezért a LAL-teszt nem megkérdőjelezhető szemészeti és injekciós alkalmazások esetén.

Hatékonyság

A szennyeződések megzavarhatják a hialuronsav biológiai aktivitását. A maradék nukleinsavak és a lebontott HA-fragmensek a kívánt CD44-mediált gyulladásgátló jelátvitel helyett gyulladásos útvonalakat (TLR2/TLR4) aktiválhatnak. Lényegében a szennyezett HA az ellenkezőjét teheti annak, amit szándékoztál.

Formulációs stabilitás

A fémionok (különösen a vas) katalizálják a hialuronsavláncok oxidatív lebomlását, és idővel csökkentik a molekulatömeget. Ha a termék viszkozitása a tárolás során csökken, akkor vasmaradék vagy más fémszennyeződés lehet az oka. Hasonlóképpen, a mikrobiális szennyeződés hialuronidáz aktivitást eredményez, amely lebontja a hialuronsavat.

Szabályozási megfelelőség

A különböző piacokon eltérő követelmények vonatkoznak:

· USA: Meg kell felelnie az USP gyógyszerészeti alkalmazásokra vonatkozó szabványainak

· EU: Meg kell felelnie az EP 0338-as monográfiájának

· Kína: Meg kell felelnie a Kínai Gyógyszerkönyv szabványainak

· Kozmetikumok: Általában kevésbé szabályozott, de felelős márkáknak továbbra is meg kell követelniük a teljes szennyeződés-vizsgálatot

Tétel konzisztencia

A kereskedelmileg talán legjelentősebb probléma: a tételek közötti tisztasági ingadozás arra kényszeríti, hogy újrafogalmazza vagy elutasítsa a bejövő anyagot. Az a beszállító, akinek a fehérjeszintje 0,02% és 0,18% között ingadozik, olyan beszállító, akinek az erjesztési és tisztítási folyamatai nincsenek ellenőrzés alatt – még akkor is, ha technikailag minden egyes tétel 'passzol'.


Hogyan értékelje beszállítója tisztasági képességeit

A nátrium-hialuronát szállítójának értékelésekor összpontosítson erre az öt dimenzióra:

1. Vizsgálati módszerek

Kérdezd meg konkrétan: Milyen módszert használsz a fehérjevizsgálathoz? Ha a válasz csak UV 280 nm, akkor ez egy rés. Bradford vagy Lowry minimum. A molekulatömeg tekintetében csak egy átlagos vagy teljes GPC kromatogramot jelent PDI-vel?

2. Tételenkénti konzisztencia

Kérjen korábbi COA-adatokat ugyanarra a specifikációra vonatkozóan az elmúlt 6–12 hónapra vonatkozóan. Számítsa ki a fő paraméterek (teszt, fehérje, MW) variációs együtthatóját. Egy jól ellenőrzött beszállító a CV-t 5% alatt tartja a molekulatömegre és <20% a fehérjemaradékot.

3. Tanúsítási portfólió

ISO 13485 (orvosi eszközök), cGMP, DMF reszelő, COSMOS (biokozmetikumok), HALAL, KOSHER – minden tanúsítványhoz speciális minőségbiztosítási rendszerek szükségesek, amelyek közvetve biztosítják a tisztaság ellenőrzését. Minél több tanúsítvánnyal rendelkezik egy beszállító, annál szilárdabb a minőségi infrastruktúrája.

4. Nyomon követhetőség

Vissza tudja-e vezetni a szállító bármely tételt az erjesztési tételhez, a nyersanyagforrásokhoz és a vizsgálati nyilvántartásokhoz? A teljes nyomon követhetőség elengedhetetlen a minőségi problémák kivizsgálásához és szükség esetén a visszahívásokhoz.

5. Átláthatóság

Egy megbízható beszállító a következőket kínálja:

· Teljes COA minden paraméterrel, nem csak egy választással

· GPC kromatogramok kérésre

· Módszerleírások az eredmények mellett

· Hajlandóság harmadik fél általi tesztelés engedélyezésére

Az olyan beszállítók, mint a Shandong Runxin Biotechnology átfogó tisztasági ellenőrzést mutatnak be mind az öt dimenzióban. 28 éves elkötelezett mikrobiális fermentációs szakértelemmel a Runxin a Bradford-módszert használja a fehérjemaradékokhoz (LOQ 0,005%), a GPC-MALS-t a teljes molekulatömeg-jellemzéshez, a LAL-t az endotoxin-vizsgálathoz és az ICP-MS-t a teljes nehézfém-szűréshez – minden tételnél, minden alkalommal. Több tanúsítványt tartalmazó portfóliójuk (ISO 13485, CE, DMF 036368, COSMOS, HALAL, cGMP) és 34 országra kiterjedő exporttapasztalataik a legigényesebb alkalmazásokhoz épített minőségbiztosítási rendszert tükrözik.


Összegzés: A tisztaság egy keret, nem egy szám

A nátrium-hialuronát tisztasága magában foglalja a kémiai azonosítást, a biológiai biztonságot és a kémiai szennyeződések ellenőrzését – mindegyikhez speciális analitikai módszerek és elfogadási kritériumok szükségesek. A 'megfelelő' tisztasági szint az alkalmazástól függ:

· Helyi kozmetikumok: Fókuszban a fehérjemaradványok (≤0,1%), a mikrobiális határértékek és a nehézfémek

· Étrend-kiegészítők: Szigorított nehézfém-határértékek, további kórokozóvizsgálatok

· Szemészeti / injektálható: Az endotoxin nem vitatható, fehérje ≤0,05%, teljes gyógyszerkönyvi megfelelés

· Eljárás után / érzékeny bőr: Gyógyszerészeti minőségűnek kell tekinteni, még akkor is, ha az alkalmazás technikailag kozmetikai jellegű

A beszállítók értékelésekor ne csak az árakat és a százalékos arányokat hasonlítsa össze. Tekintse meg a teljes tisztasági profilt, a mögötte álló vizsgálati módszereket és az eredmények konzisztenciáját a tételek között. A tisztaság az, ami elválasztja a megbízható alapanyagot a minőségi meglepetéstől.

Nagy tisztaságú nátrium-hialuronátra van szüksége teljes átlátszósággal a tesztelés során? Forduljon a Runxin Biotechnologyhoz a részletes COA-kért és az alkalmazására szabott specifikációkért.

CS


A Shandong Runxin Biotechnology Co., Ltd. egy vezető vállalkozás, amely évek óta mélyen részt vesz az orvosbiológiai területen, integrálva a tudományos kutatást, a termelést és az értékesítést.

Gyors linkek

Lépjen kapcsolatba velünk

  No.8 Industrial Park, Wucun Town, QuFu City, Shandong tartomány, Kína
  +86-532-6885-2019 / +86-537-3260902
Küldjön nekünk üzenetet
Copyright © 2024 Shandong Runxin Biotechnology Co., Ltd. Minden jog fenntartva.  Webhelytérkép   Adatvédelmi szabályzat