Vizualizări: 642 Autor: Editor site Ora publicării: 2026-10-13 Origine: Site
Dacă ați primit vreodată un Certificat de analiză pentru hialuronat de sodiu și v-ați simțit copleșit de lista de parametri — proteine, acizi nucleici, endotoxină, metale grele, pierderi la uscare — nu ești singur. Majoritatea furnizorilor prezintă aceste numere ca o simplă listă de verificare a promovării/eșecului. Dar puritatea este mult mai nuanțată decât un singur procent.
Iată răspunsul scurt: puritatea nu este un număr - este un profil multidimensional. Un furnizor care susține „puritate de 99%” fără a specifica ce impurități au fost testate, la ce limite de detectare și prin ce metode, vă oferă în cel mai bun caz informații incomplete.
Pentru cumpărătorii B2B, formulatorii și profesioniștii în controlul calității, înțelegerea ce înseamnă de fapt puritatea pentru acidul hialuronic - și modul în care este măsurată fiecare dimensiune - este esențială pentru a vă asigura că produsul dvs. final este sigur, eficient și consecvent. Să-l descompunem.
Când cineva spune „puritate hialuronat de sodiu”, se referă de obicei la trei dimensiuni distincte, fiecare măsurând ceva fundamental diferit:
Puritatea chimică măsoară cât de mult din material este de fapt hialuronat de sodiu față de alte substanțe chimice. Aceasta este de obicei exprimată ca:
· Test (conținut de HA): procentul de hialuronat de sodiu pe bază uscată. Gradul cosmetic necesită de obicei ≥90,0%, în timp ce gradul farmaceutic necesită ≥95,0%.
· Conținut de acid glucuronic: O componentă structurală a HA. Valoarea teoretică este de ~46%, deci un rezultat ≥44% confirmă că structura lanțului HA este intactă.
Impuritățile de siguranță biologică sunt cele mai critice pentru aplicațiile care intră în contact cu țesutul viu:
· Proteine reziduale: Resturi din organismul gazdă de fermentație. Acestea sunt riscul principal de alergen.
· Acizi nucleici (ADN/ARN): Tot din organismul gazdă. Nivelurile ridicate indică o purificare incompletă.
· Endotoxine bacteriene: Lipopolizaharide din bacterii gram-negative. Esențial pentru aplicații injectabile și oftalmice.
· Contaminare microbiană: număr total de aerobi, drojdie/mucegai și agenți patogeni specifici.
Impuritățile chimice provin din procesul de fabricație și din mediu:
· Metale grele: plumb, arsenic, cadmiu, mercur — reglementate la niveluri ppm.
· Solvenți reziduali: Metanol, etanol, izopropanol din etapele de purificare.
· Fier, clor, sulfat: Contaminanți anorganici din echipamente sau apă.
Gândește-te la asta ca la un control medical: starea ta totală de sănătate nu este definită de un singur rezultat al unui test de sânge. Combinația tuturor markerilor – tensiunea arterială, colesterolul, funcția hepatică, funcția rinichilor – este cea care spune întreaga poveste. Puritatea hialuronatului de sodiu funcționează în același mod.
Sursa hialuronatului de sodiu determină pentru ce impurități trebuie să vă faceți griji.
Din punct de vedere istoric, acidul hialuronic a fost extras din piepteni de cocoș sau din umoarea vitroasă bovină. Această metodă prezintă riscuri specifice de impurități:
· Proteine de origine animală care pot declanșa răspunsuri imune
· Reziduuri de sulfat (spre deosebire de HA, sulfatul de condroitină conține grupări sulfat)
· Variabilitatea de la lot la lot în funcție de sursa animală
· Scalabilitate limitată
Majoritatea producției comerciale s-a îndepărtat de extracția animalelor din aceste motive, deși unii furnizori de nișă încă folosesc această metodă.
Hialuronatul de sodiu modern este produs prin fermentarea bacteriilor - de obicei Streptococcus equi subsp. zooepidemicus sau tulpini de Bacillus subtilis modificate . Acest lucru elimină riscurile de origine animală, dar introduce propriul profil de impurități:
· Proteine ale organismului gazdă: bacteriile produc proteine alături de HA în timpul fermentației.
· Acizi nucleici: ADN-ul și ARN-ul bacterian coexistă cu HA în bulionul de fermentație.
· Componentele mediului de fermentare: zaharuri, aminoacizi și minerale din mediul de creștere.
· Endotoxine: Dacă bacteriile gram-negative sunt prezente ca contaminanți.
Procesul de purificare — precipitare, ultrafiltrare, cromatografie — este cel care separă un produs de înaltă puritate de un lot de mărfuri. Furnizorii care se ocupă de purificare vor arăta niveluri ridicate de proteine și acid nucleic, chiar dacă procentul testului de HA pare acceptabil.
Fiecare categorie de impurități necesită o metodă analitică specifică. Iată ce se întâmplă de fapt în laborator:
Metoda colorimetrică cu carbazol: cea mai tradițională abordare. HA este hidrolizat pentru a elibera acidul glucuronic, care reacționează cu reactivul carbazol pentru a produce o culoare violet. Intensitatea este măsurată prin spectrofotometrie și comparată cu o curbă standard. Simplu, ieftin, dar poate fi afectat de alți acizi uronici.
Metoda turbidimetrică CTAB: Bromura de cetiltrimetilamoniu formează un complex cu HA, creând turbiditate proporțională cu concentrația de HA. Mai rapid decât carbazolul, dar mai puțin specific.
HPLC-SEC (Size-Exclusion Chromatography): Separă moleculele de HA după dimensiune înainte de detectare. Acesta este standardul de aur deoarece confirmă simultan identitatea HA și o cuantifică. De asemenea, dezvăluie distribuția greutății moleculare - informații pe care un număr simplu de analiză nu le poate oferi.
Acesta este, fără îndoială, cel mai important indicator de puritate pentru siguranță.
Metoda Bradford (595 nm): Folosește colorantul Coomassie Brilliant Blue G-250 care se leagă de proteine. Când este măsurat la 595 nm cu o curbă de calibrare BSA (albumină serică bovină), oferă o cuantificare fiabilă până la 0,005% (g/g). Aceasta este metoda preferată, deoarece nu este interferată de absorbția UV proprie a HA.
Metoda Lowry: Sensibilitate similară cu Bradford, dar protocol mai complex cu adăugări multiple de reactivi.
Absorbanță UV 280 nm: Cea mai simplă metodă, dar mai puțin fiabilă. HA în sine absoarbe o parte din UV la 280 nm, ceea ce poate provoca fals pozitive și subcontorizarea conținutului real de proteine. Dacă un furnizor raportează doar date despre proteine UV 280 nm, fiți precaut.
Standardul industriei cosmetice este ≤0,1% proteine reziduale. Calitățile farmaceutice și injectabile necesită ≤0,05%. Un proces de fermentație bine controlat produce de obicei niveluri de proteine sub 0,05%, dar am văzut date de la același furnizor oscilant de la 0,02% la 0,18% în diferite loturi - un indicator clar al purificării inconsecvente.
Absorbanță UV 260 nm: ADN și ARN absorb puternic la 260 nm. Proba este dizolvată și absorbanța este măsurată direct. O citire peste 0,1 (Abs) sugerează o purificare incompletă. În timp ce acizii nucleici nu prezintă un risc direct de siguranță în produsele cosmetice topice, nivelurile ridicate se corelează cu încărcături mai mari de endotoxine - deci acesta este un indicator util de control al procesului.
Metoda LAL (Limulus Amebocyte Lysate): Utilizează lizat din celulele sanguine de crab potcoavă, care se coagulează în prezența endotoxinelor. Reacția poate fi măsurată cinetic (turbidimetric dinamic sau cromogen) pentru rezultate cantitative. Aceasta este singura metodă acceptată pentru produsele injectabile și oftalmice.
Limita tipică este ≤0,5 EU/mg pentru pulbere de materie primă. Aplicațiile injectabile necesită un control și mai strict.
ICP-MS (Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry): Cea mai sensibilă metodă, capabilă să detecteze metale la niveluri de părți pe miliard. Teste pentru plumb (Pb), arsen (As), cadmiu (Cd), mercur (Hg) și adesea elemente suplimentare.
Spectroscopie de absorbție atomică (AAS): utilizat în mod special pentru conținutul de fier, care necesită o lungime de undă de detecție diferită (248,3 nm).
Limite tipice: Metale grele (ca Pb) ≤20 ppm pentru calitatea cosmetică, ≤10 ppm pentru calitatea farmaceutică. Arsenic ≤3 ppm, cadmiu ≤1 ppm, mercur ≤0,1 ppm.
Cromatografie gazoasă în spațiul de cap (GC): Proba este încălzită într-un flacon sigilat, iar compușii volatili din spațiul de cap sunt analizați prin GC. Acesta detectează reziduurile de metanol, etanol și izopropanol din etapele de purificare și precipitare.
Farmacopeea chineză specifică aceste limite pentru hialuronatul de sodiu de calitate farmaceutică. Dacă un furnizor folosește precipitarea cu etanol (cea mai comună metodă), testarea etanolului rezidual este esențială.
Metode standard de numărare a plăcilor conform USP <61> și <62>:
· Număr total de microbi aerobi: ≤100 cfu/g (cosmetic), ≤10⊃2; ufc/g (farmaceutic)
· Drojdie și mucegai: ≤100 cfu/g
· Agenți patogeni specifici: Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , E. coli trebuie să lipsească
· Pentru produsele derivate din fermentație: testare suplimentară pentru streptococul hemolitic
Un certificat tipic de analiză pentru hialuronatul de sodiu include 15-20 de parametri. Iată cum să le citiți pe cele mai critice:
Parametru |
Grad cosmetic |
Calitatea alimentară/supliment |
Gradul farmaceutic/injectabil |
Metoda de testare |
Test (pe bază uscată) |
≥90,0% |
≥91,0% |
95,0–105,0% |
Carbazol / HPLC |
Reziduu de proteine |
≤0,1% |
≤0,05% |
≤0,05% |
Bradford / Lowry |
Acizi nucleici |
≤0,1% |
≤0,1% |
≤0,05% |
UV 260 nm |
Metale grele (ca Pb) |
≤20 ppm |
≤10 ppm |
≤10 ppm |
ICP-MS |
Endotoxina |
Nu întotdeauna testat |
Nu întotdeauna testat |
≤0,05 EU/mg |
LAL |
Pierdere la uscare |
≤10,0% |
≤10,0% |
≤10,0% |
105°C / 60°C vid |
pH (soluție 1%) |
5,0–8,5 |
6,0–7,5 |
6,0–7,5 |
Potențiometrice |
Claritate și culoare |
Limpede, A₆₀₀≤0,01 |
Limpede, A₆₀₀≤0,01 |
Limpede, A₆₀₀≤0,01 |
spectrofotometrie UV |
Solvenți reziduali |
Nu întotdeauna testat |
Metanol ≤0,05%, etanol ≤0,5% |
Pe farmacopee |
Headspace GC |
Rotatie specifica |
— |
— |
+60° până la +80° |
Polarimetrie |
Proteine >0,1% în calitate cosmetică: indică o purificare inadecvată. Crește riscul de alergie, în special pentru produsele lăsate în aplicare și formulările pentru piele sensibilă.
Lipsesc date de endotoxină pentru declarațiile injectabile/oftalmice: dacă un furnizor își comercializează produsul pentru aplicații injectabile sau picături pentru ochi, dar nu testează endotoxina, produsul nu este potrivit pentru acele utilizări, indiferent de alte specificații.
Nu există date despre distribuția greutății moleculare: un singur număr „MW mediu” nu vă spune nimic despre distribuția reală a lungimii lanțului. Un PDI (indice de polidispersitate) peste 2,0 indică o eterogenitate semnificativă a lotului.
Lipsește testarea anumitor agenți patogeni: Numărul total de plăci nu este suficient. Absența S. aureus , P. aeruginosa și E. coli trebuie confirmată separat.
Testare exact la limita de specificație: dacă testul arată exact 90,0% pentru calitatea cosmetică, poate indica că produsul a fost amestecat doar pentru a îndeplini minimul - mai degrabă decât să fie un lot natural de puritate ridicată.
Puritatea nu este o măsură abstractă de calitate – ea are un impact direct asupra siguranței, eficacității și conformității pieței produsului dvs.
Proteinele reziduale reprezintă riscul alergenic principal în hialuronatul de sodiu. Pentru produsele aplicate pe pielea compromisă (post-procedură, îngrijirea rănilor, pielea sensibilă), nivelurile de proteine peste 0,1% pot declanșa răspunsuri imune. Contaminarea cu endotoxine în produsele injectabile poate provoca reacții inflamatorii grave - de aceea testul LAL nu este negociabil pentru aplicații oftalmice și injectabile.
Impuritățile pot interfera cu activitatea biologică a acidului hialuronic. Acizii nucleici reziduali și fragmentele degradate de HA pot activa căile inflamatorii (TLR2/TLR4) în loc de semnalizarea antiinflamatoare mediată de CD44 dorită. În esență, HA impur poate face opusul a ceea ce ați vrut.
Ionii metalici (în special fierul) catalizează degradarea oxidativă a lanțurilor de acid hialuronic, reducând greutatea moleculară în timp. Dacă vâscozitatea produsului scade în timpul depozitării, fierul rezidual sau alți contaminanți metalici pot fi cauza. În mod similar, contaminarea microbiană introduce activitate de hialuronidază care descompune acidul hialuronic.
Piețele diferite au cerințe diferite:
· SUA: Trebuie să îndeplinească standardele USP pentru aplicații farmaceutice
· UE: Trebuie să respecte monografia EP 0338
· China: trebuie să respecte standardele Farmacopeei Chineze
· Cosmetice: În general, mai puțin reglementate, dar mărcile responsabile ar trebui să solicite totuși testarea completă a impurităților
Poate cea mai importantă problemă din punct de vedere comercial: fluctuația purității între loturi vă obligă să reformulați sau să respingeți materialul primit. Un furnizor ale cărui niveluri de proteine oscilează între 0,02% și 0,18% este un furnizor ale cărui procese de fermentare și purificare nu sunt sub control – chiar dacă fiecare lot individual „trece” din punct de vedere tehnic.
Când evaluați un furnizor de hialuronat de sodiu, concentrați-vă pe aceste cinci dimensiuni:
1. Metode de testare
Întrebați în mod specific: Ce metodă folosiți pentru testarea proteinelor? Dacă răspunsul este doar UV 280 nm, acesta este un decalaj. Bradford sau Lowry cel puțin. Pentru greutatea moleculară, raportați doar o medie sau o cromatogramă GPC completă cu PDI?
2. Consecvența lot-la-lot
Solicitați date istorice COA pentru aceeași specificație din ultimele 6-12 luni. Calculați coeficientul de variație pentru parametrii cheie (test, proteină, MW). Un furnizor bine controlat menține un CV <5% pentru greutatea moleculară și <20% pentru reziduurile de proteine.
3. Portofoliu de certificare
ISO 13485 (dispozitive medicale), cGMP, depunere DMF, COSMOS (cosmetice organice), HALAL, KOSHER — fiecare certificare necesită sisteme de calitate specifice care asigură indirect controlul purității. Cu cât un furnizor deține mai multe certificări, cu atât infrastructura de calitate este mai robustă.
4. Trasabilitate
Poate furnizorul să urmărească orice lot până la lotul său de fermentație, sursele de materii prime și înregistrările de testare? Trasabilitatea completă este esențială pentru investigarea problemelor de calitate și pentru efectuarea de retrageri, dacă este necesar.
5. Transparență
Un furnizor de încredere oferă:
· COA complet cu toți parametrii, nu doar o selecție
· Cromatograme GPC la cerere
· Descrieri ale metodelor alături de rezultate
· Disponibilitatea de a permite testarea terților
Furnizori precum Shandong Runxin Biotechnology demonstrează un control complet al purității în toate cele cinci dimensiuni. Cu 28 de ani de experiență dedicată fermentației microbiene, Runxin utilizează metoda Bradford pentru reziduurile de proteine (LOQ 0,005%), GPC-MALS pentru caracterizarea completă a greutății moleculare, LAL pentru testarea endotoxinelor și ICP-MS pentru screening-ul complet al metalelor grele - pe fiecare lot, de fiecare dată. Portofoliul lor de certificare multiplă (ISO 13485, CE, DMF 036368, COSMOS, HALAL, cGMP) și experiența de export din 34 de țări reflectă un sistem de calitate construit pentru cele mai solicitante aplicații.
Puritatea hialuronatului de sodiu cuprinde identitatea chimică, siguranța biologică și controlul impurităților chimice - fiecare necesitând metode analitice specifice și criterii de acceptare. Nivelul de puritate „corect” depinde de aplicația dvs.:
· Cosmetice topice: se concentrează pe reziduurile de proteine (≤0,1%), limitele microbiene și metalele grele
· Suplimente alimentare: limite mai stricte pentru metale grele, testare suplimentară a agenților patogeni
· Oftalmic/injectabil: Endotoxina este nenegociabilă, proteină ≤0,05%, conformitate totală cu farmacopeea
· Post-procedură / piele sensibilă: tratați ca de calitate farmaceutică chiar dacă aplicarea este tehnic cosmetică
Când evaluați furnizorii, nu comparați doar prețurile și procentele de analiză. Priviți profilul complet de puritate, metodele de testare din spatele acestuia și consistența acestor rezultate în loturi. Puritatea este ceea ce separă o materie primă fiabilă de o surpriză de calitate care așteaptă să se întâmple.
Aveți nevoie de hialuronat de sodiu de înaltă puritate, cu transparență totală la testare? Contactați Runxin Biotechnology pentru COA detaliate și specificații adaptate aplicației dvs.
