មើល៖ 642 អ្នកនិពន្ធ៖ កម្មវិធីនិពន្ធគេហទំព័រ ពេលវេលាបោះពុម្ព៖ 2026-10-13 ប្រភពដើម៖ គេហទំព័រ
ប្រសិនបើអ្នកធ្លាប់ទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រនៃការវិភាគសម្រាប់សូដ្យូម hyaluronate ហើយមានអារម្មណ៍ថាលើសលប់ដោយបញ្ជីប៉ារ៉ាម៉ែត្រ - ប្រូតេអ៊ីន អាស៊ីតនុយក្លេអ៊ីក អង់ដូតូស៊ីន លោហធាតុធ្ងន់ ការបាត់បង់ការស្ងួត - អ្នកមិនមែនតែម្នាក់ឯងទេ។ អ្នកផ្គត់ផ្គង់ភាគច្រើនបង្ហាញលេខទាំងនេះជាបញ្ជីត្រួតពិនិត្យការឆ្លងកាត់/បរាជ័យសាមញ្ញ។ ប៉ុន្តែភាពបរិសុទ្ធគឺមានច្រើនជាងមួយភាគរយឆ្ងាយណាស់។
នេះជាចម្លើយខ្លី៖ ភាពបរិសុទ្ធមិនមែនជាលេខមួយទេ វាជាទម្រង់ពហុវិមាត្រ។ អ្នកផ្គត់ផ្គង់ដែលអះអាងថា '99% ភាពបរិសុទ្ធ' ដោយមិនបានបញ្ជាក់ថាតើភាពមិនបរិសុទ្ធណាមួយត្រូវបានសាកល្បង កម្រិតនៃការរកឃើញ និងដោយវិធីណាដែលផ្តល់ឱ្យអ្នកនូវព័ត៌មានមិនពេញលេញល្អបំផុត។
សម្រាប់អ្នកទិញ B2B អ្នកបង្កើត និងអ្នកជំនាញត្រួតពិនិត្យគុណភាព ការយល់ដឹងអំពីភាពបរិសុទ្ធមានន័យពិតប្រាកដសម្រាប់អាស៊ីត hyaluronic - និងរបៀបដែលវិមាត្រនីមួយៗត្រូវបានវាស់ - គឺចាំបាច់សម្រាប់ការធានាថាផលិតផលចុងក្រោយរបស់អ្នកមានសុវត្ថិភាព ប្រសិទ្ធភាព និងស្រប។ ចូរបំបែកវាចុះ។
នៅពេលដែលនរណាម្នាក់និយាយថា 'ភាពបរិសុទ្ធនៃសូដ្យូម hyaluronate' ពួកគេតែងតែសំដៅទៅលើវិមាត្រផ្សេងគ្នាបី ដែលនីមួយៗវាស់អ្វីមួយខុសគ្នាជាមូលដ្ឋាន៖
ភាពបរិសុទ្ធគីមី វាស់បរិមាណនៃសម្ភារៈពិតប្រាកដគឺសូដ្យូម hyaluronate ធៀបនឹងសារធាតុគីមីផ្សេងទៀត។ នេះត្រូវបានបង្ហាញជាធម្មតាដូចជា៖
· Assay (មាតិកា HA): ភាគរយនៃ sodium hyaluronate នៅលើមូលដ្ឋានស្ងួត។ ថ្នាក់គ្រឿងសំអាងជាធម្មតាទាមទារ≥90.0% ខណៈដែលថ្នាក់ឱសថទាមទារ≥95.0%។
មាតិកា អាស៊ីត Glucuronic: សមាសធាតុរចនាសម្ព័ន្ធនៃ HA ។ តម្លៃទ្រឹស្តីគឺ ~ 46% ដូច្នេះលទ្ធផល≥44% បញ្ជាក់ថារចនាសម្ព័ន្ធខ្សែសង្វាក់ HA គឺនៅដដែល។
ភាពមិនបរិសុទ្ធសុវត្ថិភាពជីវសាស្រ្ត គឺមានសារៈសំខាន់បំផុតសម្រាប់កម្មវិធីដែលទាក់ទងជាលិការស់នៅ៖
· ប្រូតេអ៊ីនសំណល់៖ សំណល់ពីសារពាង្គកាយមេមេ។ ទាំងនេះគឺជាហានិភ័យចម្បងនៃអាឡែរហ្សី។
· អាស៊ីតនុយក្លេអ៊ែរ (DNA/RNA)៖ ក៏មកពីសារពាង្គកាយមេ។ កម្រិតខ្ពស់បង្ហាញពីការបន្សុតមិនពេញលេញ។
· បាក់តេរី endotoxins: Lipopolysaccharides ពីបាក់តេរីក្រាមអវិជ្ជមាន។ សំខាន់សម្រាប់កម្មវិធីចាក់ និងថ្នាំភ្នែក។
· ការចម្លងរោគនៃអតិសុខុមប្រាណ៖ ចំនួនអារ៉ូប៊ីកសរុប ផ្សិត/ផ្សិត និងភ្នាក់ងារបង្កជំងឺជាក់លាក់។
សារធាតុពុលគីមី កើតចេញពីដំណើរការផលិត និងបរិស្ថាន៖
· លោហធាតុធ្ងន់៖ សំណ សារធាតុអាសេនិច កាដមីញ៉ូម បារត — គ្រប់គ្រងនៅកម្រិត ppm ។
· សារធាតុរំលាយសំណល់៖ មេតាណុល អេតាណុល អ៊ីសូប្រូផាណុល ពីជំហានបន្សុត។
· ជាតិដែក ក្លរួ ស៊ុលហ្វាត៖ សារធាតុកខ្វក់ចេញពីឧបករណ៍ ឬទឹក។
គិតថាវាដូចជាការពិនិត្យសុខភាព៖ សុខភាពសរុបរបស់អ្នកមិនត្រូវបានកំណត់ដោយលទ្ធផលតេស្តឈាមតែមួយទេ។ វាគឺជាការរួមបញ្ចូលគ្នានៃសញ្ញាសម្គាល់ទាំងអស់ - សម្ពាធឈាម កូលេស្តេរ៉ុល មុខងារថ្លើម មុខងារតម្រងនោម - ដែលប្រាប់រឿងពេញលេញ។ ភាពបរិសុទ្ធសូដ្យូម hyaluronate ដំណើរការដូចគ្នា។
ប្រភពនៃសូដ្យូម hyaluronate របស់អ្នកកំណត់នូវភាពមិនស្អាតដែលអ្នកត្រូវព្រួយបារម្ភ។
តាមប្រវត្តិសាស្ត្រ អាស៊ីត hyaluronic ត្រូវបានស្រង់ចេញពីសិតសក់មាន់ ឬការលេងសើចតាមទឹកមាត់។ វិធីសាស្រ្តនេះមានហានិភ័យនៃភាពមិនបរិសុទ្ធជាក់លាក់៖
· ប្រូតេអ៊ីនប្រភពសត្វដែលអាចបង្កឱ្យមានការឆ្លើយតបនៃប្រព័ន្ធភាពស៊ាំ
· សំណល់ស៊ុលហ្វាត (មិនដូច HA ទេ chondroitin sulfate មានក្រុមស៊ុលហ្វាត)
· បំរែបំរួលជាក្រុមមួយទៅក្រុមអាស្រ័យលើប្រភពសត្វ
· លទ្ធភាពធ្វើមាត្រដ្ឋានមានកំណត់
ផលិតកម្មពាណិជ្ជកម្មភាគច្រើនបានផ្លាស់ប្តូរឆ្ងាយពីការទាញយកសត្វសម្រាប់ហេតុផលទាំងនេះ ទោះបីជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់ពិសេសមួយចំនួននៅតែប្រើវិធីសាស្ត្រនេះក៏ដោយ។
សូដ្យូម hyaluronate ទំនើបត្រូវបានផលិតដោយបាក់តេរីដែលមានជាតិ fermenting - ជាធម្មតា Streptococcus equi subsp ។ zooepidemicus ឬវិស្វកម្ម Bacillus subtilis ។ ប្រភេទ នេះលុបបំបាត់ហានិភ័យនៃប្រភពសត្វ ប៉ុន្តែណែនាំទម្រង់មិនបរិសុទ្ធរបស់វាផ្ទាល់៖
· ប្រូតេអ៊ីនក្នុងសារពាង្គកាយៈ បាក់តេរីផលិតប្រូតេអ៊ីនរួមជាមួយ HA កំឡុងពេល fermentation ។
· អាស៊ីតនុយក្លេអ៊ីក៖ បាក់តេរី DNA និង RNA រួមជាមួយនឹង HA នៅក្នុងទំពាំងបាយជូរ fermentation ។
· សមាសធាតុប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ fermentation: ស្ករ អាស៊ីតអាមីណូ និងសារធាតុរ៉ែពីឧបករណ៍ផ្ទុកលូតលាស់។
· Endotoxins: ប្រសិនបើបាក់តេរីក្រាមអវិជ្ជមានមានវត្តមានជាសារធាតុកខ្វក់។
ដំណើរការបន្សុត - ទឹកភ្លៀង ការច្រោះអ៊ុលត្រាសោន ក្រូម៉ាត - គឺជាអ្វីដែលបំបែកផលិតផលដែលមានភាពបរិសុទ្ធខ្ពស់ពីទំនិញច្រើន។ អ្នកផ្គត់ផ្គង់ដែលកាត់ជ្រុងលើការបន្សុតនឹងបង្ហាញកម្រិតខ្ពស់នៃប្រូតេអ៊ីន និងអាស៊ីត nucleic ទោះបីជាភាគរយនៃការវិភាគ HA មើលទៅអាចទទួលយកបានក៏ដោយ។
ប្រភេទមិនបរិសុទ្ធនីមួយៗទាមទារវិធីសាស្ត្រវិភាគជាក់លាក់។ នេះជាអ្វីដែលកំពុងកើតឡើងនៅក្នុងមន្ទីរពិសោធន៍៖
វិធីសាស្រ្តពណ៌ Carbazole: វិធីសាស្រ្តប្រពៃណីបំផុត។ HA ត្រូវបាន hydrolyzed ដើម្បីបញ្ចេញអាស៊ីត glucuronic ដែលមានប្រតិកម្មជាមួយនឹងសារធាតុ carbazole ដើម្បីបង្កើតជាពណ៌ស្វាយ។ អាំងតង់ស៊ីតេត្រូវបានវាស់ដោយ spectrophotometric និងប្រៀបធៀបទៅនឹងខ្សែកោងស្តង់ដារ។ សាមញ្ញ តម្លៃថោក ប៉ុន្តែអាចត្រូវបានប៉ះពាល់ដោយអាស៊ីតអ៊ុយរិចផ្សេងទៀត។
វិធីសាស្ត្រ CTAB turbidimetric: Cetyltrimethylammonium bromide បង្កើតជាស្មុគស្មាញជាមួយ HA បង្កើតភាពច្របូកច្របល់សមាមាត្រទៅនឹងកំហាប់ HA ។ លឿនជាង carbazole ប៉ុន្តែមិនសូវជាក់លាក់។
HPLC-SEC (Size-Exclusion Chromatography)៖ បំបែកម៉ូលេគុល HA តាមទំហំ មុនពេលរកឃើញ។ នេះគឺជាស្តង់ដារមាស ព្រោះវាក្នុងពេលដំណាលគ្នាបញ្ជាក់ពីអត្តសញ្ញាណ HA និងកំណត់បរិមាណរបស់វា។ វាក៏បង្ហាញផងដែរនូវការចែកចាយទម្ងន់ម៉ូលេគុល — ព័ត៌មានដែលលេខតេស្តធម្មតាមិនអាចផ្តល់ឱ្យបានទេ។
នេះគឺជាសូចនាករនៃភាពបរិសុទ្ធដ៏សំខាន់បំផុតសម្រាប់សុវត្ថិភាព។
វិធីសាស្ត្រ Bradford (595 nm): ប្រើ Coomassie Brilliant Blue G-250 dye ដែលភ្ជាប់ទៅនឹងប្រូតេអ៊ីន។ នៅពេលវាស់នៅ 595 nm ជាមួយនឹងខ្សែកោងនៃការក្រិតតាមខ្នាត BSA (bovine serum albumin) វាផ្តល់នូវបរិមាណដែលអាចទុកចិត្តបានចុះដល់ 0.005% (w/w)។ នេះគឺជាវិធីសាស្ត្រដែលពេញចិត្ត ព្រោះវាមិនត្រូវបានរំខានដោយការស្រូបកាំរស្មី UV ផ្ទាល់របស់ HA ទេ។
វិធីសាស្រ្ត Lowry: ភាពប្រែប្រួលស្រដៀងគ្នាទៅនឹង Bradford ប៉ុន្តែពិធីការស្មុគស្មាញជាងជាមួយនឹងការបន្ថែម reagent ច្រើន។
ការស្រូបកាំរស្មី UV 280 nm៖ វិធីសាស្ត្រសាមញ្ញបំផុត ប៉ុន្តែអាចទុកចិត្តបានតិចបំផុត។ HA ខ្លួនវាស្រូបយកកាំរស្មី UV មួយចំនួននៅ 280 nm ដែលអាចបណ្តាលឱ្យមានភាពវិជ្ជមានមិនពិត និងការរាប់បញ្ចូលបរិមាណប្រូតេអ៊ីនពិតប្រាកដ។ ប្រសិនបើអ្នកផ្គត់ផ្គង់រាយការណ៍តែទិន្នន័យប្រូតេអ៊ីន UV 280 nm សូមប្រយ័ត្ន។
ស្តង់ដារឧស្សាហកម្មកែសម្ផស្សគឺ ≤0.1% ប្រូតេអ៊ីនសំណល់។ ថ្នាក់ឱសថ និងថ្នាំចាក់តម្រូវឱ្យ ≤0.05% ។ ដំណើរការ fermentation ដែលគ្រប់គ្រងបានល្អជាធម្មតាផលិតកម្រិតប្រូតេអ៊ីនក្រោម 0.05% ប៉ុន្តែយើងបានឃើញទិន្នន័យពីអ្នកផ្គត់ផ្គង់ដូចគ្នាផ្លាស់ប្តូរពី 0.02% ទៅ 0.18% នៅទូទាំងបាច់ផ្សេងៗគ្នា ដែលជាសូចនាករច្បាស់លាស់នៃការបន្សុតមិនស៊ីសង្វាក់គ្នា។
ការស្រូបកាំរស្មី UV 260 nm: DNA និង RNA ស្រូបយ៉ាងខ្លាំងនៅ 260 nm ។ គំរូត្រូវបានរំលាយហើយការស្រូបយកត្រូវបានវាស់ដោយផ្ទាល់។ ការអានខាងលើ 0.1 (Abs) បង្ហាញពីការបន្សុតមិនពេញលេញ។ ខណៈពេលដែលអាស៊ីតនុយក្លេអ៊ីកមិនបង្កហានិភ័យសុវត្ថិភាពដោយផ្ទាល់នៅក្នុងគ្រឿងសម្អាង កម្រិតកើនឡើងទាក់ទងនឹងការផ្ទុកសារធាតុ endotoxin ខ្ពស់ - ដូច្នេះនេះគឺជាសូចនាករគ្រប់គ្រងដំណើរការដ៏មានប្រយោជន៍។
វិធីសាស្ត្រ LAL (Limulus Amebocyte Lysate)៖ ប្រើសារធាតុ lysate ពីកោសិកាឈាមក្តាមសេះ ដែលកកឈាមក្នុងវត្តមានរបស់ endotoxins ។ ប្រតិកម្មអាចត្រូវបានវាស់ជាគីណេត (ឌីណាមិក turbidimetric ឬ chromogenic) សម្រាប់លទ្ធផលបរិមាណ។ នេះជាវិធីសាស្ត្រដែលទទួលបានតែមួយគត់សម្រាប់ផលិតផលដែលអាចចាក់បាន និងថ្នាំព្យាបាលភ្នែក។
ដែនកំណត់ធម្មតាគឺ ≤0.5 EU/mg សម្រាប់ម្សៅវត្ថុធាតុដើម។ កម្មវិធីដែលអាចចាក់បានទាមទារការគ្រប់គ្រងយ៉ាងតឹងរ៉ឹង។
ICP-MS (Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry)៖ វិធីសាស្ត្ររសើបបំផុត ដែលអាចរកឃើញលោហៈនៅកម្រិតផ្នែកក្នុងមួយពាន់លាន។ ការធ្វើតេស្តសម្រាប់សំណ (Pb) អាសេនិច (As) កាដមៀ (ស៊ីឌី) បារត (Hg) និងជាញឹកញាប់ធាតុបន្ថែម។
Atomic Absorption Spectroscopy (AAS)៖ ប្រើជាពិសេសសម្រាប់មាតិកាជាតិដែក ដែលតម្រូវឱ្យមានរលករាវរកខុសគ្នា (248.3 nm)។
ដែនកំណត់ធម្មតា៖ លោហធាតុធ្ងន់ (ដូច Pb) ≤20 ppm សម្រាប់ថ្នាក់គ្រឿងសំអាង ≤10 ppm សម្រាប់ថ្នាក់ឱសថ។ អាសេនិច ≤3 ppm, cadmium ≤1 ppm, បារត ≤0.1 ppm ។
Headspace Gas Chromatography (GC)៖ គំរូត្រូវបានកំដៅក្នុងដបបិទជិត ហើយសមាសធាតុងាយនឹងបង្កជាហេតុនៅក្នុង headspace ត្រូវបានវិភាគដោយ GC។ នេះរកឃើញសំណល់មេតាណុល អេតាណុល និងអ៊ីសូប្រូផាណុលពីជំហានបន្សុត និងទឹកភ្លៀង។
ឱសថស្ថានចិនកំណត់ដែនកំណត់ទាំងនេះសម្រាប់ hyaluronate សូដ្យូមកម្រិតឱសថ។ ប្រសិនបើអ្នកផ្គត់ផ្គង់ប្រើទឹកភ្លៀងអេតាណុល (វិធីសាស្ត្រទូទៅបំផុត) ការធ្វើតេស្តអេតាណុលសំណល់គឺចាំបាច់ណាស់។
វិធីសាស្រ្តរាប់ចានស្តង់ដារក្នុងមួយ USP <61> និង <62>៖
· ចំនួនអតិសុខុមប្រាណ aerobic សរុប៖ ≤100 cfu/g (គ្រឿងសំអាង), ≤10⊃2; cfu/g (ឱសថ)
· ផ្សិត និងផ្សិត៖ ≤100 cfu/g
· ភ្នាក់ងារបង្កជំងឺជាក់លាក់៖ Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , E. coli ត្រូវតែអវត្តមាន
· សម្រាប់ផលិតផលដែលទទួលបានពីជាតិ fermentation៖ ការធ្វើតេស្តបន្ថែមសម្រាប់ hemolytic streptococcus
វិញ្ញាបនបត្រនៃការវិភាគធម្មតាសម្រាប់សូដ្យូម hyaluronate រួមបញ្ចូលប៉ារ៉ាម៉ែត្រ 15-20 ។ នេះជារបៀបអានការរិះគន់បំផុត៖
ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ |
ថ្នាក់គ្រឿងសំអាង |
ថ្នាក់អាហារ/អាហារបន្ថែម |
ថ្នាក់ឱសថ / ការចាក់ |
វិធីសាស្រ្តសាកល្បង |
ការវិភាគ (មូលដ្ឋានស្ងួត) |
≥ 90.0% |
≥91.0% |
95.0–105.0% |
Carbazole / HPLC |
សំណល់ប្រូតេអ៊ីន |
≤0.1% |
≤0.05% |
≤0.05% |
Bradford / Lowry |
អាស៊ីតនុយក្លេអ៊ីក |
≤0.1% |
≤0.1% |
≤0.05% |
កាំរស្មី UV 260 nm |
លោហៈធ្ងន់ (ដូច Pb) |
≤ 20 ppm |
≤10 ppm |
≤10 ppm |
ICP-MS |
អង់ដូតូស៊ីន |
មិនតែងតែត្រូវបានសាកល្បង |
មិនតែងតែត្រូវបានសាកល្បង |
≤0.05 EU/mg |
ឡា |
ការបាត់បង់នៅពេលស្ងួត |
≤10.0% |
≤10.0% |
≤10.0% |
105°C / 60°C ខ្វះចន្លោះ |
pH (ដំណោះស្រាយ 1%) |
៥.០–៨.៥ |
៦.០–៧.៥ |
៦.០–៧.៥ |
សក្តានុពល |
ភាពច្បាស់លាស់ និងពណ៌ |
ច្បាស់ A₆₀₀≤0.01 |
ច្បាស់ A₆₀₀≤0.01 |
ច្បាស់ A₆₀₀≤0.01 |
វិសាលគមកាំរស្មីយូវី |
សារធាតុរំលាយសំណល់ |
មិនតែងតែត្រូវបានសាកល្បង |
មេតាណុល ≤0.05%, អេតាណុល ≤0.5% |
តាមឱសថស្ថាន |
Headspace GC |
ការបង្វិលជាក់លាក់ |
— |
— |
+60 °ទៅ +80 ° |
ប៉ូឡាមេទ្រី |
ប្រូតេអ៊ីន > 0.1% នៅក្នុងថ្នាក់គ្រឿងសំអាង៖ បង្ហាញពីការបន្សុតមិនគ្រប់គ្រាន់។ បង្កើនហានិភ័យនៃប្រតិកម្មអាឡែហ្ស៊ី ជាពិសេសចំពោះផលិតផលដែលទុកចោល និងទម្រង់ស្បែកដែលងាយប្រតិកម្ម។
បាត់ទិន្នន័យ endotoxin សម្រាប់ការទាមទារថ្នាំចាក់/ភ្នែក៖ ប្រសិនបើអ្នកផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារផលិតផលរបស់ពួកគេសម្រាប់ការចាក់ ឬថ្នាំបន្តក់ភ្នែក ប៉ុន្តែមិនបានធ្វើតេស្ត endotoxin ទេ ផលិតផលមិនស័ក្តិសមសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ដោយមិនគិតពីលក្ខណៈជាក់លាក់ផ្សេងទៀត។
គ្មានទិន្នន័យចែកចាយទម្ងន់ម៉ូលេគុល៖ លេខ 'MW ជាមធ្យម' តែមួយមិនប្រាប់អ្នកអំពីការបែងចែកប្រវែងខ្សែសង្វាក់ពិតប្រាកដនោះទេ។ PDI (សន្ទស្សន៍ polydispersity) ខាងលើ 2.0 បង្ហាញពីភាពខុសគ្នានៃបណ្តុំសំខាន់ៗ។
បាត់ការធ្វើតេស្តរកមេរោគជាក់លាក់៖ ចំនួនចានសរុបតែមួយមុខមិនគ្រប់គ្រាន់ទេ។ អវត្ដមាននៃ S. aureus , P. aeruginosa និង E. coli ត្រូវតែបញ្ជាក់ដោយឡែកពីគ្នា។
វិភាគតាមដែនកំណត់ជាក់លាក់៖ ប្រសិនបើការវិភាគបានអានយ៉ាងពិតប្រាកដ 90.0% សម្រាប់ថ្នាក់គ្រឿងសំអាង វាអាចបង្ហាញថាផលិតផលត្រូវបានលាយបញ្ចូលគ្នាដើម្បីបំពេញកម្រិតអប្បបរមា - ជាជាងជាបាច់ដែលមានភាពបរិសុទ្ធខ្ពស់ពីធម្មជាតិ។
ភាពបរិសុទ្ធមិនមែនជារង្វាស់គុណភាពអរូបីទេ វាមានផលប៉ះពាល់ដោយផ្ទាល់ទៅលើសុវត្ថិភាព ប្រសិទ្ធភាព និងការអនុលោមតាមទីផ្សារនៃផលិតផលរបស់អ្នក។
ប្រូតេអ៊ីនដែលនៅសេសសល់គឺជាហានិភ័យចម្បងនៃអាឡែរហ្សីនៅក្នុងសូដ្យូម hyaluronate ។ សម្រាប់ផលិតផលដែលបានអនុវត្តចំពោះស្បែកដែលខូច (ក្រោយនីតិវិធី ការថែទាំមុខរបួស ស្បែកងាយប្រតិកម្ម) កម្រិតប្រូតេអ៊ីនលើសពី 0.1% អាចបង្កឱ្យមានការឆ្លើយតបនៃប្រព័ន្ធភាពស៊ាំ។ ការចម្លងរោគ Endotoxin នៅក្នុងផលិតផលដែលអាចចាក់បានអាចបណ្តាលឱ្យមានប្រតិកម្មរលាកធ្ងន់ធ្ងរ - នេះជាមូលហេតុដែលការធ្វើតេស្ត LAL មិនអាចចរចារបានសម្រាប់កម្មវិធីព្យាបាលភ្នែក និងការចាក់។
ភាពមិនបរិសុទ្ធអាចរំខានដល់សកម្មភាពជីវសាស្រ្តរបស់អាស៊ីត hyaluronic ។ អាស៊ីតនុយក្លេអ៊ីកដែលនៅសេសសល់ និងបំណែក HA ដែលបន្ទាបបន្ថោកអាចដំណើរការផ្លូវរលាក (TLR2/TLR4) ជំនួសឱ្យសញ្ញាប្រឆាំងនឹងការរលាកដែលសម្របសម្រួល CD44 ដែលចង់បាន។ ជាទូទៅ HA ដែលមិនបរិសុទ្ធអាចធ្វើផ្ទុយពីអ្វីដែលអ្នកចង់បាន។
អ៊ីយ៉ុងដែក (ជាពិសេសជាតិដែក) ជំរុញការរិចរិលអុកស៊ីតកម្មនៃខ្សែសង្វាក់អាស៊ីត hyaluronic កាត់បន្ថយទម្ងន់ម៉ូលេគុលតាមពេលវេលា។ ប្រសិនបើ viscosity នៃផលិតផលរបស់អ្នកធ្លាក់ចុះកំឡុងពេលផ្ទុក សំណល់ជាតិដែក ឬជាតិដែកផ្សេងទៀតអាចជាមូលហេតុ។ ដូចគ្នានេះដែរការចម្លងរោគអតិសុខុមប្រាណណែនាំសកម្មភាព hyaluronidase ដែលបំបែកអាស៊ីត hyaluronic ។
ទីផ្សារផ្សេងៗគ្នាមានតម្រូវការផ្សេងៗគ្នា៖
· សហរដ្ឋអាមេរិក៖ ត្រូវតែបំពេញតាមស្តង់ដារ USP សម្រាប់កម្មវិធីឱសថ
· EU៖ ត្រូវតែគោរពតាម EP monograph 0338
· ប្រទេសចិន៖ ត្រូវគោរពតាមស្តង់ដារឱសថចិន
· គ្រឿងសម្អាង៖ ជាទូទៅមិនសូវមានការគ្រប់គ្រងទេ ប៉ុន្តែម៉ាកដែលមានទំនួលខុសត្រូវគួរតែនៅតែទាមទារការធ្វើតេស្តភាពមិនបរិសុទ្ធពេញលេញ
ប្រហែលជាបញ្ហាសំខាន់ពាណិជ្ជកម្មបំផុត៖ ភាពប្រែប្រួលនៃភាពបរិសុទ្ធរវាងបណ្តុំបង្ខំឱ្យអ្នកកែទម្រង់ ឬបដិសេធសម្ភារៈដែលចូលមក។ អ្នកផ្គត់ផ្គង់ដែលកម្រិតប្រូតេអ៊ីនប្រែប្រួលចន្លោះពី 0.02% ទៅ 0.18% គឺជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់ដែលដំណើរការ fermentation និងការបន្សុតមិនស្ថិតក្រោមការគ្រប់គ្រង — ទោះបីជារាល់បាច់នីមួយៗតាមបច្ចេកទេស 'ឆ្លងកាត់។'
នៅពេលវាយតម្លៃអ្នកផ្គត់ផ្គង់សូដ្យូម hyaluronate សូមផ្តោតលើវិមាត្រទាំងប្រាំនេះ៖
1. វិធីសាស្រ្តសាកល្បង
សួរជាពិសេស៖ តើអ្នកប្រើវិធីសាស្រ្តអ្វីសម្រាប់ការធ្វើតេស្តប្រូតេអ៊ីន? ប្រសិនបើចម្លើយគឺកាំរស្មី UV 280 nm នោះគឺជាគម្លាត។ Bradford ឬ Lowry យ៉ាងហោចណាស់។ សម្រាប់ទម្ងន់ម៉ូលេគុល តើអ្នករាយការណ៍គ្រាន់តែជាក្រូម៉ាតូក្រាម GPC មធ្យម ឬពេញជាមួយ PDI ទេ?
2. ភាពស៊ីសង្វាក់គ្នាជាបាច់
ស្នើសុំទិន្នន័យ COA ប្រវត្តិសាស្រ្តសម្រាប់ការបញ្ជាក់ដូចគ្នាក្នុងរយៈពេល 6-12 ខែចុងក្រោយ។ គណនាមេគុណបំរែបំរួលសម្រាប់ប៉ារ៉ាម៉ែត្រសំខាន់ៗ (ការវិភាគប្រូតេអ៊ីន MW) ។ អ្នកផ្គត់ផ្គង់ដែលគ្រប់គ្រងបានល្អរក្សា CV <5% សម្រាប់ទម្ងន់ម៉ូលេគុល និង <20% សម្រាប់សំណល់ប្រូតេអ៊ីន។
3. ផលប័ត្រវិញ្ញាបនប័ត្រ
ISO 13485 (ឧបករណ៍វេជ្ជសាស្ត្រ), cGMP, ឯកសារ DMF, COSMOS (គ្រឿងសំអាងសរីរាង្គ), HALAL, KOSHER — វិញ្ញាបនប័ត្រនីមួយៗទាមទារប្រព័ន្ធគុណភាពជាក់លាក់ដែលធានាដោយប្រយោលនូវការគ្រប់គ្រងភាពបរិសុទ្ធ។ ការបញ្ជាក់កាន់តែច្រើនដែលអ្នកផ្គត់ផ្គង់កាន់ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគុណភាពរបស់ពួកគេកាន់តែរឹងមាំ។
4. ការតាមដាន
តើអ្នកផ្គត់ផ្គង់អាចតាមដានបណ្តុំណាមួយត្រឡប់ទៅកន្លែង fermentation របស់វា ប្រភពវត្ថុធាតុដើម និងកំណត់ត្រាការធ្វើតេស្តបានទេ? ការតាមដានពេញលេញគឺចាំបាច់សម្រាប់ការស៊ើបអង្កេតបញ្ហាគុណភាព និងធ្វើការប្រមូលមកវិញប្រសិនបើចាំបាច់។
5. តម្លាភាព
អ្នកផ្គត់ផ្គង់ដែលគួរឱ្យទុកចិត្តផ្តល់៖
· COA ពេញលេញជាមួយនឹងប៉ារ៉ាម៉ែត្រទាំងអស់ មិនត្រឹមតែការជ្រើសរើសប៉ុណ្ណោះទេ
· GPC chromatograms តាមសំណើ
· ការពិពណ៌នាអំពីវិធីសាស្រ្តរួមជាមួយនឹងលទ្ធផល
· ឆន្ទៈក្នុងការអនុញ្ញាតឱ្យមានការសាកល្បងភាគីទីបី
អ្នកផ្គត់ផ្គង់ដូចជា Shandong Runxin Biotechnology បង្ហាញពីការគ្រប់គ្រងភាពបរិសុទ្ធដ៏ទូលំទូលាយនៅគ្រប់វិមាត្រទាំងប្រាំ។ ជាមួយនឹងជំនាញ fermentation អតិសុខុមប្រាណដែលមានរយៈពេល 28 ឆ្នាំ Runxin ប្រើវិធីសាស្ត្រ Bradford សម្រាប់សំណល់ប្រូតេអ៊ីន (LOQ 0.005%), GPC-MALS សម្រាប់ការកំណត់លក្ខណៈទម្ងន់ម៉ូលេគុលពេញលេញ LAL សម្រាប់ការធ្វើតេស្ត endotoxin និង ICP-MS សម្រាប់ការពិនិត្យលោហៈធ្ងន់ពេញលេញ — នៅគ្រប់បាច់រាល់ពេល។ ផលប័ត្រវិញ្ញាបនប័ត្រច្រើនរបស់ពួកគេ (ISO 13485, CE, DMF 036368, COSMOS, HALAL, cGMP) និងបទពិសោធន៍នាំចេញនៅទូទាំងប្រទេសចំនួន 34 ឆ្លុះបញ្ចាំងពីប្រព័ន្ធគុណភាពដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងសម្រាប់កម្មវិធីដែលត្រូវការបំផុត។
ភាពបរិសុទ្ធនៃសូដ្យូម hyaluronate រួមបញ្ចូលនូវអត្តសញ្ញាណគីមី សុវត្ថិភាពជីវសាស្រ្ត និងការត្រួតពិនិត្យភាពមិនបរិសុទ្ធគីមី — នីមួយៗទាមទារវិធីសាស្ត្រវិភាគជាក់លាក់ និងលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យទទួលយក។ កម្រិតភាពបរិសុទ្ធ 'សិទ្ធិ' អាស្រ័យលើកម្មវិធីរបស់អ្នក៖
· គ្រឿងសម្អាង៖ ផ្តោតលើសំណល់ប្រូតេអ៊ីន (≤0.1%) កម្រិតអតិសុខុមប្រាណ និងលោហធាតុធ្ងន់
· អាហារបំប៉ន៖ ដែនកំណត់លោហៈធ្ងន់កាន់តែតឹង ការធ្វើតេស្តរកមេរោគបន្ថែម
· Ophthalmic / injectable: Endotoxin គឺមិនអាចចរចាបាន ប្រូតេអ៊ីន ≤0.05%, ការអនុលោមតាមឱសថការីពេញលេញ
· ក្រោយនីតិវិធី / ស្បែកប្រកាន់អក្សរតូចធំ៖ ចាត់ទុកជាឱសថថ្នាក់ ទោះបីកម្មវិធីមានបច្ចេកទេសកែសម្ផស្សក៏ដោយ
នៅពេលវាយតម្លៃអ្នកផ្គត់ផ្គង់ កុំគ្រាន់តែប្រៀបធៀបតម្លៃ និងភាគរយនៃការវិភាគ។ សូមក្រឡេកមើលទម្រង់ភាពបរិសុទ្ធពេញលេញ វិធីសាស្រ្តធ្វើតេស្តនៅពីក្រោយវា និងភាពស៊ីសង្វាក់គ្នានៃលទ្ធផលទាំងនោះតាមបណ្តុំ។ ភាពបរិសុទ្ធគឺជាអ្វីដែលបំបែកវត្ថុធាតុដើមដែលអាចទុកចិត្តបានពីការភ្ញាក់ផ្អើលគុណភាពដែលរង់ចាំកើតឡើង។
ត្រូវការសូដ្យូម hyaluronate ភាពបរិសុទ្ធខ្ពស់ជាមួយនឹងតម្លាភាពពេញលេញលើការធ្វើតេស្ត? ទាក់ទង Runxin Biotechnology សម្រាប់ COAs លម្អិត និងលក្ខណៈជាក់លាក់ដែលតម្រូវតាមកម្មវិធីរបស់អ្នក។
