Natriumhyaluronaatin puhtaus: mitä se tarkoittaa ja miten se testataan?
Olet täällä: Kotiin » Blogit » Tieteen popularisointi » Natriumhyaluronaatin puhtaus: mitä se tarkoittaa ja miten se testataan?

Natriumhyaluronaatin puhtaus: mitä se tarkoittaa ja miten se testataan?

Katselukerrat: 642     Tekijä: Sivustoeditori Julkaisuaika: 2026-10-13 Alkuperä: Sivusto

Facebookin jakamispainike
Twitterin jakamispainike
linjan jakamispainike
wechatin jakamispainike
linkedinin jakamispainike
pinterestin jakamispainike
whatsapp jakamispainike
kakaon jakamispainike
snapchatin jakamispainike
jaa tämä jakamispainike

Jos olet koskaan saanut natriumhyaluronaatin analyysitodistuksen ja olet tuntenut olosi hämmentyneeksi parametrien luettelosta – proteiini, nukleiinihapot, endotoksiini, raskasmetallit, kuivaushäviö – et ole yksin. Useimmat toimittajat esittävät nämä numerot yksinkertaisena hyväksytty/hylätty tarkistuslistana. Mutta puhtaus on paljon vivahteikkaampi kuin yksittäinen prosenttiosuus.

Tässä on lyhyt vastaus: puhtaus ei ole yksi luku - se on moniulotteinen profiili. Toimittaja, joka väittää '99 % puhtaus' määrittelemättä, mitkä epäpuhtaudet on testattu, millä havaitsemisrajoilla ja millä menetelmillä, antaa sinulle parhaimmillaan epätäydellisiä tietoja.

B2B-ostajien, formuloijien ja laadunvalvonta-ammattilaisten ymmärtäminen, mitä puhtaus todella tarkoittaa hyaluronihapolle – ja miten kukin mitta mitataan – on tärkeää, jotta lopputuotteesi olisi turvallinen, tehokas ja johdonmukainen. Puretaan se.


Mitä 'puhtaus' todellisuudessa tarkoittaa – se ei ole vain yksi numero

Kun joku sanoo 'natriumhyaluronaatin puhtaus', he viittaavat yleensä kolmeen eri ulottuvuuteen, joista jokainen mittaa jotain olennaisesti erilaista:

Kemiallinen puhtaus mittaa, kuinka suuri osa materiaalista on natriumhyaluronaattia muihin kemiallisiin aineisiin verrattuna. Tämä ilmaistaan ​​yleensä seuraavasti:

· Määritys (HA-pitoisuus): Natriumhyaluronaatin prosenttiosuus kuiva-aineesta. Kosmeettinen laatu vaatii tyypillisesti ≥ 90,0 %, kun taas farmaseuttinen laatu vaatii ≥ 95,0 %.

· Glukuronihappopitoisuus: HA:n rakennekomponentti. Teoreettinen arvo on ~46 %, joten tulos ≥44 % vahvistaa, että HA-ketjurakenne on ehjä.

Biologinen turvallisuus Epäpuhtaudet ovat kriittisimpiä sovelluksissa, jotka koskettavat elävää kudosta:

· Jäännösproteiinit: Fermentaatio-isäntäorganismista jääneet proteiinit. Nämä ovat ensisijainen allergeeniriski.

· Nukleiinihapot (DNA/RNA): Myös isäntäorganismista. Korkeat tasot osoittavat epätäydellistä puhdistusta.

· Bakteerien endotoksiinit: Gram-negatiivisten bakteerien lipopolysakkaridit. Kriittinen injektio- ja silmäsovelluksissa.

· Mikrobikontaminaatio: Aerobinen kokonaismäärä, hiiva/home ja tietyt patogeenit.

Kemialliset epäpuhtaudet tulevat valmistusprosessista ja ympäristöstä:

· Raskasmetallit: lyijy, arseeni, kadmium, elohopea – säädelty ppm-tasoilla.

· Liuottimen jäännös: Metanoli, etanoli, isopropanoli puhdistusvaiheista.

· Rauta, kloridi, sulfaatti: Epäorgaaniset epäpuhtaudet laitteista tai vedestä.

Ajattele sitä kuin lääkärintarkastusta: kokonaisterveyttäsi ei määrittele yksittäinen verikoe. Se on kaikkien merkkiaineiden – verenpaineen, kolesterolin, maksan ja munuaisten toiminnan – yhdistelmä, joka kertoo koko tarinan. Natriumhyaluronaattipuhtaus toimii samalla tavalla.


Mistä epäpuhtaudet tulevat: käyminen vs. uuttaminen

Natriumhyaluronaattisi lähde määrittää, mistä epäpuhtauksista sinun on huolehdittava.

Perinteinen louhinta (eläinlähde)

Historiallisesti hyaluronihappoa uutettiin kukon kannoista tai naudan lasiaisesta. Tämä menetelmä sisältää erityisiä epäpuhtausriskejä:

· Eläinperäiset proteiinit, jotka voivat laukaista immuunivasteen

· Sulfaattijäämät (toisin kuin HA, kondroitiinisulfaatti sisältää sulfaattiryhmiä)

· Erien vaihtelu eläinlähteestä riippuen

· Rajoitettu skaalautuvuus

Suurin osa kaupallisesta tuotannosta on siirtynyt pois eläinten louhinnasta näistä syistä, vaikka jotkut erikoistoimittajat käyttävät edelleen tätä menetelmää.

Mikrobifermentointi (nykyinen standardi)

Nykyaikaista natriumhyaluronaattia tuotetaan fermentoimalla bakteereja – tyypillisesti Streptococcus equi subsp. zooepidemicus tai muokatut Bacillus subtilis -kannat. Tämä eliminoi eläinperäiset riskit, mutta tuo käyttöön oman epäpuhtausprofiilinsa:

· Isäntäorganismin proteiinit: Bakteerit tuottavat proteiineja HA:n rinnalla käymisen aikana.

· Nukleiinihapot: Bakteerien DNA:ta ja RNA:ta esiintyy fermentointiliemessä rinnakkain HA:n kanssa.

· Käymisalustakomponentit: Sokerit, aminohapot ja kivennäisaineet kasvualustasta.

· Endotoksiinit: Jos gram-negatiivisia bakteereja esiintyy kontaminantteina.

Puhdistusprosessi - saostus, ultrasuodatus, kromatografia - erottaa erittäin puhtaan tuotteen hyödykeerästä. Toimittajat, jotka viivyttelevät puhdistusta, osoittavat kohonneita proteiini- ja nukleiinihappotasoja, vaikka HA-määrityksen prosenttiosuus näyttää hyväksyttävältä.


Kuinka puhtautta testataan: ydinmenetelmät

Jokainen epäpuhtausluokka vaatii erityisen analyysimenetelmän. Tässä on mitä laboratoriossa todella tapahtuu:

HA-pitoisuus / glukuronihappo

Karbatsolikolorimetrinen menetelmä: Perinteisin lähestymistapa. HA hydrolysoituu vapauttaen glukuronihappoa, joka reagoi karbatsolireagenssin kanssa tuottaen violetin värin. Intensiteetti mitataan spektrofotometrialla ja sitä verrataan standardikäyrään. Yksinkertainen, edullinen, mutta muut uronihapot voivat vaikuttaa siihen.

CTAB-turbidimetrinen menetelmä: Setyylitrimetyyliammoniumbromidi muodostaa kompleksin HA:n kanssa, jolloin syntyy sameutta, joka on verrannollinen HA-pitoisuuteen. Nopeampi kuin karbatsoli, mutta vähemmän spesifinen.

HPLC-SEC (kokoekskluusiokromatografia): Erottelee HA-molekyylit koon mukaan ennen havaitsemista. Tämä on kultastandardi, koska se vahvistaa samanaikaisesti HA-identiteetin ja kvantifioi sen. Se paljastaa myös molekyylipainojakauman - tiedon, jota yksinkertainen määritysnumero ei voi tarjota.

Jäännösproteiini

Tämä on luultavasti turvallisuuden tärkein puhtausindikaattori.

Bradfordin menetelmä (595 nm): Käyttää Coomassie Brilliant Blue G-250 -väriainetta, joka sitoutuu proteiineihin. Kun mitataan aallonpituudella 595 nm BSA (naudan seerumialbumiini) -kalibrointikäyrällä, se tarjoaa luotettavan kvantifioinnin 0,005 %:iin (w/w). Tämä on suositeltava menetelmä, koska HA:n oma UV-absorptio ei häiritse sitä.

Lowryn menetelmä: Samanlainen herkkyys kuin Bradfordissa, mutta monimutkaisempi protokolla, jossa on useita reagenssilisäyksiä.

UV 280 nm:n absorbanssi: Yksinkertaisin menetelmä, mutta vähiten luotettava. HA itse absorboi jonkin verran UV-säteilyä 280 nm:ssä, mikä voi aiheuttaa vääriä positiivisia tuloksia ja todellisen proteiinipitoisuuden alilaskentaa. Jos toimittaja raportoi vain UV 280 nm:n proteiinitiedot, ole varovainen.

Kosmetiikkateollisuuden standardi on ≤0,1 % jäännösproteiinia. Farmaseuttiset ja injektoitavat arvot vaativat ≤0,05 %. Hyvin kontrolloitu fermentaatioprosessi tuottaa tyypillisesti alle 0,05 %:n proteiinitasoja, mutta olemme nähneet saman toimittajan tietojen vaihtelevan 0,02 %:sta 0,18 %:iin eri erissä. Tämä on selvä osoitus epäjohdonmukaisesta puhdistuksesta.

Nukleiinihapot

UV 260 nm:n absorbanssi: DNA ja RNA absorboivat voimakkaasti 260 nm:ssä. Näyte liuotetaan ja absorbanssi mitataan suoraan. Lukema yli 0,1 (Abs) viittaa epätäydelliseen puhdistukseen. Vaikka nukleiinihapot eivät aiheuta suoraa turvallisuusriskiä paikallisessa kosmetiikassa, kohonneet tasot korreloivat korkeampien endotoksiinikuormien kanssa – joten tämä on hyödyllinen prosessin hallintaindikaattori.

Bakteerien endotoksiini

LAL (Limulus Amebocyte Lysate) -menetelmä: Käyttää lysaattia hevosenkenkäravun verisoluista, jotka hyytyvät endotoksiinien läsnä ollessa. Reaktio voidaan mitata kineettisesti (dynaamisesti turbidimetrisesti tai kromogeenisesti) kvantitatiivisten tulosten saamiseksi. Tämä on ainoa hyväksytty menetelmä injektoitaville ja oftalmistisille tuotteille.

Tyypillinen raja on ≤0,5 EU/mg raaka-ainejauheelle. Injektoitavat sovellukset vaativat vielä tiukempaa valvontaa.

Raskasmetallit

ICP-MS (Induktiivisesti kytketty plasmamassaspektrometria): Herkin menetelmä, joka pystyy havaitsemaan metalleja osien per miljardi tasolla. Testit lyijylle (Pb), arseenille (As), kadmiumille (Cd), elohopealle (Hg) ja usein lisäaineille.

Atomiabsorptiospektroskopia (AAS): Käytetään erityisesti rautapitoisuudelle, joka vaatii erilaisen havaitsemisaallonpituuden (248,3 nm).

Tyypilliset rajat: Raskasmetallit (Pb:nä) ≤20 ppm kosmeettisessa laadussa, ≤10 ppm lääkelaadussa. Arseeni ≤3 ppm, kadmium ≤1 ppm, elohopea ≤0,1 ppm.

Jäännösliuottimet

Päätilan kaasukromatografia (GC): Näyte kuumennetaan suljetussa pullossa, ja ylätilassa olevat haihtuvat yhdisteet analysoidaan GC:llä. Tämä havaitsee metanolin, etanolin ja isopropanolijäämät puhdistus- ja saostusvaiheista.

Kiinan farmakopea määrittelee nämä rajat farmaseuttiselle natriumhyaluronaatille. Jos toimittaja käyttää etanolisaostusta (yleisin menetelmä), jäännösetanolin testaus on välttämätöntä.

Mikrobien rajat

Vakiolevylaskentamenetelmät USP:n <61> ja <62> mukaan:

· Aerobisten mikrobien kokonaismäärä: ≤100 pmy/g (kosmeettinen), ≤10⊃2; cfu/g (farmaseuttinen)

· Hiiva ja home: ≤100 pmy/g

· Erityiset patogeenit: Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , E. coli -bakteeria ei saa olla

· Fermentaatiosta johdetut tuotteet: lisätestaus hemolyyttisen streptokokin varalta


Aitoustodistuksen lukeminen: Mitä tarkistaa ja mitä numerot tarkoittavat

Tyypillinen natriumhyaluronaatin analyysitodistus sisältää 15-20 parametria. Näin luet kriittisimmät:

Erittelyjen vertailu luokan mukaan

Parametri

Kosmeettinen luokka

Ruoka/lisäluokka

Farmaseuttinen / injektoitava laatu

Testimenetelmä

Määritys (kuivapohjainen)

≥90,0 %

≥91,0 %

95,0–105,0 %

Karbatsoli / HPLC

Proteiinijäännös

≤0,1 %

≤0,05 %

≤0,05 %

Bradford / Lowry

Nukleiinihapot

≤0,1 %

≤0,1 %

≤0,05 %

UV 260 nm

Raskasmetallit (Pb:nä)

≤20 ppm

≤10 ppm

≤10 ppm

ICP-MS

Endotoksiini

Ei aina testattu

Ei aina testattu

≤0,05 EU/mg

LAL

Kuivaushäviö

≤10,0 %

≤10,0 %

≤10,0 %

105 °C / 60 °C tyhjiö

pH (1 % liuos)

5,0–8,5

6,0–7,5

6,0–7,5

Potentiometrinen

Selkeys & väri

Kirkas, A₆₀₀≤0,01

Kirkas, A₆₀₀≤0,01

Kirkas, A₆₀₀≤0,01

UV-spektrofotometria

Liuotinjäämät

Ei aina testattu

Metanoli ≤0,05 %, etanoli ≤0,5 %

Farmakopean mukaan

Headspace GC

Erityinen kierto

—

—

+60° - +80°

Polarimetria


Punaiset liput aitoustodistuksessa

Proteiini > 0,1 % kosmeettisessa luokassa: Osoittaa riittämätöntä puhdistusta. Lisää allergiariskiä erityisesti päälle jätettäville tuotteille ja herkälle iholle.

Puuttuvat endotoksiinitiedot injektio-/oftalmistisista väitteistä: Jos toimittaja markkinoi tuotettaan injektio- tai silmätippasovelluksiin, mutta ei testaa endotoksiinia, tuote ei sovellu näihin käyttötarkoituksiin muista eritelmistä huolimatta.

Ei molekyylipainojakaumatietoja: Yksi 'keskimääräinen MW' luku ei kerro mitään todellisesta ketjun pituusjakaumasta. PDI (polydispersiteettiindeksi) yli 2,0 osoittaa merkittävän erän heterogeenisyyden.

Puuttuva spesifinen taudinaiheuttajatestaus: Pelkästään kokonaislevymäärä ei riitä. puuttuminen S. aureus , P. aeruginosan ja E. colin on vahvistettava erikseen.

Määritys täsmälleen määrittelyrajalla: Jos määritys on täsmälleen 90,0 % kosmeettisesta laadusta, se saattaa viitata siihen, että tuote on sekoitettu vain vähimmäismäärän täyttämiseksi – sen sijaan, että se olisi luonnollisesti erittäin puhdas erä.


Miksi puhtaus on tärkeää lopputuotteellesi

Puhtaus ei ole abstrakti laatumittari – se vaikuttaa suoraan tuotteesi turvallisuuteen, tehokkuuteen ja markkinoiden vaatimustenmukaisuuteen.

Turvallisuus

Jäännösproteiinit ovat ensisijainen allergeeninen riski natriumhyaluronaatissa. Tuotteet, joita levitetään vaurioituneelle iholle (toimenpiteen jälkeen, haavanhoito, herkkä iho), yli 0,1 %:n proteiinitasot voivat laukaista immuunivasteen. Injektoivien tuotteiden endotoksiinikontaminaatio voi aiheuttaa vakavia tulehdusreaktioita – tästä syystä LAL-testistä ei voida neuvotella silmä- ja injektiotarkoituksiin.

Tehokkuus

Epäpuhtaudet voivat häiritä hyaluronihapon biologista aktiivisuutta. Jäljelle jääneet nukleiinihapot ja hajonneet HA-fragmentit voivat aktivoida tulehdusreittejä (TLR2/TLR4) halutun CD44-välitteisen anti-inflammatorisen signaloinnin sijaan. Pohjimmiltaan epäpuhdas HA voi toimia päinvastoin kuin tarkoitit.

Formulaation stabiilisuus

Metalli-ionit (erityisesti rauta) katalysoivat hyaluronihappoketjujen oksidatiivista hajoamista ja vähentävät molekyylipainoa ajan myötä. Jos tuotteesi viskositeetti laskee varastoinnin aikana, syynä voi olla raudan tai muiden metallien jäämät. Samoin mikrobikontaminaatio saa aikaan hyaluronidaasiaktiivisuutta, joka hajottaa hyaluronihappoa.

Säännösten noudattaminen

Eri markkinoilla on erilaiset vaatimukset:

· USA: On täytettävä USP-standardit farmaseuttisille sovelluksille

· EU: on oltava EP:n monografian 0338 mukainen

· Kiina: Kiinan farmakopean standardien on noudatettava

· Kosmetiikka: Yleensä vähemmän säännelty, mutta vastuullisten tuotemerkkien tulisi silti vaatia täydellistä epäpuhtaustestausta

Erän johdonmukaisuus

Ehkä kaupallisesti merkittävin ongelma: puhtauden vaihtelu erien välillä pakottaa sinut muotoilemaan uudelleen tai hylkäämään saapuvan materiaalin. Toimittaja, jonka proteiinitasot vaihtelevat välillä 0,02–0,18 %, on toimittaja, jonka käymis- ja puhdistusprosesseja ei ole hallinnassa – vaikka jokainen yksittäinen erä teknisesti 'läpäisi'.


Kuinka arvioida toimittajasi puhtauskykyä

Kun arvioit natriumhyaluronaatin toimittajaa, keskity näihin viiteen ulottuvuuteen:

1. Testausmenetelmät

Kysy erityisesti: Mitä menetelmää käytät proteiinitestaukseen? Jos vastaus on vain UV 280 nm, se on aukko. Bradford tai Lowry vähintään. Ilmoitatko molekyylipainon osalta vain keskimääräiset vai täydelliset GPC-kromatogrammit PDI:llä?

2. Eristä toiseen johdonmukaisuus

Pyydä samaa spesifikaatiota koskevia historiallisia COA-tietoja viimeisten 6–12 kuukauden ajalta. Laske avainparametrien (määritys, proteiini, MW) variaatiokerroin. Hyvin kontrolloitu toimittaja säilyttää CV:n <5 % molekyylipainon osalta ja <20 % proteiinijäämien osalta.

3. Sertifiointiportfolio

ISO 13485 (lääketieteelliset laitteet), cGMP, DMF-arkistointi, COSMOS (luomu kosmetiikka), HALAL, KOSHER – jokainen sertifiointi edellyttää erityisiä laatujärjestelmiä, jotka varmistavat epäsuorasti puhtauden valvonnan. Mitä enemmän sertifikaatteja toimittajalla on, sitä vankempi on heidän laatuinfrastruktuurinsa.

4. Jäljitettävyys

Voiko toimittaja jäljittää minkä tahansa erän käymiserään, raaka-ainelähteisiin ja testausasiakirjoihin? Täysi jäljitettävyys on välttämätöntä laatuongelmien selvittämiseksi ja tarvittaessa takaisinvetojen tekemiseksi.

5. Läpinäkyvyys

Luotettava toimittaja tarjoaa:

· Täysi COA kaikilla parametreilla, ei vain valinnalla

· GPC-kromatogrammit pyynnöstä

· Menetelmäkuvaukset tulosten rinnalla

· Halukkuus sallia kolmannen osapuolen testaus

Toimittajat, kuten Shandong Runxin Biotechnology, osoittavat kattavan puhtauden hallinnan kaikissa viidessä ulottuvuudessa. Runxinilla on 28 vuoden mikrobifermentointiosaaminen, ja se käyttää Bradford-menetelmää proteiinijäännösten määrittämiseen (LOQ 0,005 %), GPC-MALS-menetelmää täydelliseen molekyylipainon karakterisointiin, LAL-menetelmää endotoksiinien testaamiseen ja ICP-MS-menetelmää täydelliseen raskasmetalliseulontaan – joka erässä, joka kerta. Heidän monisertifiointiportfolionsa (ISO 13485, CE, DMF 036368, COSMOS, HALAL, cGMP) ja vientikokemus 34 maassa heijastavat vaativimpiin sovelluksiin rakennettua laatujärjestelmää.


Yhteenveto: Puhtaus on kehys, ei numero

Natriumhyaluronaatin puhtaus kattaa kemiallisen identiteetin, biologisen turvallisuuden ja kemiallisten epäpuhtauksien hallinnan – jokainen vaatii erityisiä analyyttisiä menetelmiä ja hyväksymiskriteerejä. 'Oikea' puhtaustaso riippuu sovelluksestasi:

· Ajankohtainen kosmetiikka: Keskity proteiinijäämiin (≤0,1 %), mikrobien rajoihin ja raskasmetalleihin

· Ravintolisät: Tiukemmat raskasmetallirajat, lisäpatogeenien testaus

· Oftalminen / injektoitava: Endotoksiinista ei voida neuvotella, proteiini ≤0,05%, täydellinen farmakopean noudattaminen

· Toimenpiteen jälkeinen / herkkä iho: Käsittele lääkelaatuisena, vaikka käyttö olisi teknisesti kosmeettista

Kun arvioit toimittajia, älä vertaile vain hintoja ja määritysprosentteja. Tarkastele täydellistä puhtausprofiilia, sen takana olevia testausmenetelmiä ja näiden tulosten johdonmukaisuutta erissä. Puhtaus erottaa luotettavan raaka-aineen laadukkaasta yllätyksestä.

Tarvitsetko erittäin puhdasta natriumhyaluronaattia, joka on täysin läpinäkyvä testauksessa? Ota yhteyttä Runxin Biotechnologyyn saadaksesi yksityiskohtaiset aitoustodistukset ja sovellukseesi räätälöidyt tekniset tiedot.

CS


Shandong Runxin Biotechnology Co., Ltd. on johtava yritys, joka on ollut syvästi mukana biolääketieteen alalla useiden vuosien ajan integroimalla tieteellistä tutkimusta, tuotantoa ja myyntiä.

Pikalinkit

Ota yhteyttä

  No.8 teollisuuspuisto, Wucun Town, QuFu City, Shandongin maakunta, Kiina
  +86-532-6885-2019 / +86-537-3260902
Lähetä meille viesti
Copyright © 2024 Shandong Runxin Biotechnology Co., Ltd. Kaikki oikeudet pidätetään.  Sivustokartta   Tietosuojakäytäntö