ကြည့်ရှုမှုများ- 642 စာရေးသူ- Site Editor ထုတ်ဝေချိန်- 2026-10-13 မူရင်း- ဆိုက်
အကယ်၍ သင်သည် ဆိုဒီယမ် hyaluronate အတွက် ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှု အသိအမှတ်ပြု လက်မှတ် ရရှိပြီးပါက ပရိုတိန်း၊ နူကလိယအက်ဆစ်၊ endotoxin၊ လေးလံသော သတ္တုများ၊ အခြောက်ခံခြင်း ဆုံးရှုံးခြင်း - သင်တစ်ယောက်တည်း မဟုတ်ပါ။ ပေးသွင်းသူအများစုသည် ဤနံပါတ်များကို ရိုးရှင်းသော pass/fail checklist အဖြစ် တင်ပြကြသည်။ သို့သော် သန့်ရှင်းမှုသည် တစ်ရာခိုင်နှုန်းထက် များစွာ သာလွန်သည်။
ဤသည်မှာ တိုတောင်းသော အဖြေဖြစ်သည်- သန့်ရှင်းမှုသည် နံပါတ်တစ်ခုမဟုတ် — ၎င်းသည် ဘက်စုံပရိုဖိုင်တစ်ခုဖြစ်သည်။ မည်သည့် အညစ်အကြေးများကို စမ်းသပ်ခဲ့ကြောင်း၊ မည်သည့် ကန့်သတ်ချက်များနှင့် မည်သည့်နည်းလမ်းများဖြင့် သင့်အား မပြည့်စုံသော အချက်အလက်များကို အကောင်းဆုံး ပေးစွမ်းသည်ကို မဖော်ပြဘဲ '99% သန့်စင်ခြင်း' ကို ပေးသွင်းသူတစ်ဦးက တောင်းဆိုထားသည်။
B2B ဝယ်သူများ၊ ဖော်မြူလာရေးဆွဲသူနှင့် အရည်အသွေးထိန်းချုပ်ရေးပညာရှင်များအတွက်၊ hyaluronic acid အတွက် သန့်ရှင်းစင်ကြယ်ခြင်း အမှန်တကယ်ဆိုလိုသည်များကို နားလည်ခြင်း—နှင့် အတိုင်းအတာတစ်ခုစီကို မည်သို့တိုင်းတာသည်—ကို နားလည်ခြင်းသည် သင်၏နောက်ဆုံးထုတ်ကုန်သည် လုံခြုံ၊ ထိရောက်မှုနှင့် တသမတ်တည်းဖြစ်ကြောင်း သေချာစေရန်အတွက် မရှိမဖြစ်လိုအပ်ပါသည်။ ချိုးလိုက်ကြရအောင်။
တစ်စုံတစ်ယောက်က 'ဆိုဒီယမ် hyaluronate သန့်စင်ခြင်း' ဟုပြောသောအခါ၊ ၎င်းတို့သည် ကွဲပြားသည့်အတိုင်းအတာသုံးခုကို ရည်ညွှန်းလေ့ရှိပြီး တစ်ခုချင်းစီသည် အခြေခံအားဖြင့် ကွဲပြားသောအရာကို တိုင်းတာသည်-
Chemical Purity သည် အခြားသော ဓာတုပစ္စည်းများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ပစ္စည်း၏ အမှန်တကယ် ဆိုဒီယမ် hyaluronate မည်မျှရှိသည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းကို ယေဘုယျအားဖြင့် ဖော်ပြသည်-
· Assay (HA ပါဝင်မှု)- ခြောက်သွေ့သောအခြေခံပေါ်တွင် ဆိုဒီယမ် hyaluronate ရာခိုင်နှုန်း။ အလှကုန်အဆင့်သည် ပုံမှန်အားဖြင့် ≥90.0% လိုအပ်ပြီး ဆေးဝါးအဆင့် ≥95.0% လိုအပ်ပါသည်။
· Glucuronic အက်ဆစ်ပါဝင်မှု - HA ၏ဖွဲ့စည်းပုံဆိုင်ရာအစိတ်အပိုင်းတစ်ခု။ သီအိုရီတန်ဖိုးသည် ~46% ဖြစ်သောကြောင့် ရလဒ် ≥44% သည် HA ကွင်းဆက်ဖွဲ့စည်းပုံမှာ နဂိုအတိုင်းဖြစ်ကြောင်း အတည်ပြုသည်။
ဇီဝဆိုင်ရာ ဘေးကင်းရေး အညစ်အကြေးများသည် သက်ရှိတစ်ရှူးများနှင့် ထိတွေ့သည့် အသုံးချပရိုဂရမ်များအတွက် အရေးကြီးဆုံးဖြစ်သည်-
· အကြွင်းအကျန်ပရိုတင်းများ- အချဉ်ဖောက်ထားသောအိမ်ရှင်မှ ကြွင်းကျန်သော ပရိုတင်းများ။ ဤအရာများသည် မူလဓာတ်မတည့်မှုအန္တရာယ်ဖြစ်သည်။
· Nucleic acids (DNA/RNA) : ပင်ကိုယ်ခန္ဓာမှလည်းဖြစ်သည်။ မြင့်မားသောအဆင့်သည် မပြီးပြည့်စုံသော သန့်စင်မှုကို ညွှန်ပြသည်။
· ဘက်တီးရီးယား endotoxins- ဂရမ်-အနုတ်လက္ခဏာဘက်တီးရီးယားမှ Lipopolysaccharides။ ထိုးဆေးနှင့် မျက်စိရောဂါအတွက် အရေးကြီးသည်။
· အဏုဇီဝညစ်ညမ်းမှု- စုစုပေါင်း အေရိုးဗစ်အရေအတွက်၊ တဆေး/မှို၊ နှင့် သီးခြားရောဂါပိုးများ။
ဓာတုအညစ်အကြေးများသည် ထုတ်လုပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်နှင့် ပတ်ဝန်းကျင်မှ လာပါသည်။
· လေးလံသောသတ္တုများ- ခဲ၊ အာဆင်းနစ်၊ ကက်မီယမ်၊ ပြဒါး — ppm အဆင့်ဖြင့် ထိန်းချုပ်သည်။
· ။ သန့်စင်သောအဆင့်များမှ မီသနော၊ အီသနော၊ အိုင်ဆိုပရောပနော
· သံ၊ ကလိုရိုက်၊ ဆာလဖိတ်- စက်ပစ္စည်း သို့မဟုတ် ရေမှ မိုင်းဝင်သော ညစ်ညမ်းပစ္စည်းများ။
ဆေးစစ်ချက်ကဲ့သို့ တွေးကြည့်ပါ- သင်၏ စုစုပေါင်းကျန်းမာရေးကို သွေးစစ်ချက်ရလဒ်တစ်ခုတည်းဖြင့် သတ်မှတ်မထားပါ။ ၎င်းသည် သွေးပေါင်ချိန်၊ ကိုလက်စထရော၊ အသည်းလုပ်ဆောင်ချက်၊ ကျောက်ကပ်လုပ်ဆောင်မှု— ဇာတ်လမ်းအပြည့်အစုံကို ပြောပြသည့် အမှတ်အသားများအားလုံးကို ပေါင်းစပ်ထားသည်။ ဆိုဒီယမ် hyaluronate သန့်ရှင်းမှုသည် ထိုနည်းအတိုင်း လုပ်ဆောင်သည်။
သင့် sodium hyaluronate ၏ရင်းမြစ်သည် သင်စိုးရိမ်ရန်လိုအပ်သည့် အညစ်အကြေးများကို ဆုံးဖြတ်ပေးသည်။
သမိုင်းကြောင်းအရ၊ hyaluronic အက်ဆစ်ကို ကြက်ခေါင်းဖြီးများ သို့မဟုတ် ဘော့ဗီထရွန်ဟာသမှ ထုတ်ယူခဲ့သည်။ ဤနည်းလမ်းသည် တိကျသောညစ်ညမ်းမှုအန္တရာယ်များကို သယ်ဆောင်သည်-
· ကိုယ်ခံစွမ်းအားကို တုံ့ပြန်မှုဖြစ်စေသည့် တိရစ္ဆာန်အရင်းအမြစ်ပရိုတင်းများ
· Sulfate အကြွင်းအကျန်များ (HA နှင့်မတူဘဲ chondroitin sulfate တွင် sulfate အုပ်စုများပါရှိသည်)
· တိရစ္ဆာန်ရင်းမြစ်ပေါ်မူတည်၍ တစ်သုတ်မှတစ်သုတ် ကွဲပြားမှု
· အကန့်အသတ်ရှိသော အတိုင်းအတာ
စီးပွားဖြစ် ထုတ်လုပ်မှု အများစုသည် တိရစ္ဆာန် ထုတ်ယူခြင်းမှ ဝေးကွာသွားသော်လည်း အချို့သော သီးသန့်ရောင်းချသူများသည် ဤနည်းလမ်းကို အသုံးပြုဆဲဖြစ်သည်။
ခေတ်မီ ဆိုဒီယမ် hyaluronate ကို အချဉ်ဖောက်ထားသော ဘက်တီးရီးယား များဖြင့် ထုတ်လုပ်သည် — ပုံမှန်အားဖြင့် Streptococcus equi subsp zooepidemicus သို့မဟုတ် အင်ဂျင်နီယာဆိုင်ရာ Bacillus subtilis မျိုးကွဲများ။ ၎င်းသည် တိရစ္ဆာန်ရင်းမြစ်အန္တရာယ်များကို ဖယ်ရှားပေးသော်လည်း ၎င်း၏ကိုယ်ပိုင် မသန့်ရှင်းမှု ပရိုဖိုင်ကို မိတ်ဆက်ပေးသည်-
· သက်ရှိပရိုတိန်းများကို လက်ခံဆောင်ရွက်ပေးသည်- ဘက်တီးရီးယားများသည် အချဉ်ဖောက်ချိန်တွင် HA နှင့်အတူ ပရိုတင်းများကို ထုတ်လုပ်သည်။
· Nucleic acids- ဘက်တီးရီးယား DNA နှင့် RNA တို့သည် အချဉ်ဖောက်ထားသောဟင်းရည်တွင် HA နှင့် အတူရှိနေပါသည်။
· အချဉ်ပေါက်သော မီဒီယာ အစိတ်အပိုင်းများ- ကြီးထွားမှု ကြားခံမှ သကြားများ၊ အမိုင်နိုအက်ဆစ်နှင့် သတ္တုဓာတ်များ။
· Endotoxins- ဂရမ်-အနုတ်လက္ခဏာဘက်တီးရီးယားများ ညစ်ညမ်းစေသော အရာများရှိနေပါက၊
သန့်စင်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ် - မိုးရွာသွန်းခြင်း၊ ဖီလ်ရိုက်ခြင်း၊ ခရိုမာတိုဂရပ်ဖစ် - သည် သန့်စင်မြင့်ထုတ်ကုန်တစ်ခုအား ကုန်ပစ္စည်းအမြောက်အမြားနှင့် ပိုင်းခြားထားသည်။ HA assay ရာခိုင်နှုန်းသည် လက်ခံနိုင်ဖွယ်ရှိသော်လည်း သန့်စင်မှုတွင် ထောင့်ဖြတ်ရောင်းချသူများသည် မြင့်မားသောပရိုတိန်းနှင့် နူကလိစ်အက်ဆစ်အဆင့်များကို ပြသမည်ဖြစ်သည်။
အညစ်အကြေးအမျိုးအစားတစ်ခုစီသည် သီးခြားခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာနည်းတစ်ခု လိုအပ်သည်။ ဤအရာသည် ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် အမှန်တကယ်ဖြစ်ပျက်နေသည့်အရာဖြစ်သည်-
Carbazole colorimetric နည်းလမ်း- သမားရိုးကျ ချဉ်းကပ်မှု အများဆုံး။ HA သည် ခရမ်းရောင်အရောင်ထွက်စေရန် carbazole reagent နှင့် ဓာတ်ပြုသည့် glucuronic acid ကိုထုတ်လွှတ်ရန် ဟိုက်ဒရောလစ်ဖြင့်ပြုလုပ်ထားသည်။ ပြင်းထန်မှုကို spectrophotometry ဖြင့် တိုင်းတာပြီး စံမျဉ်းကွေးတစ်ခုနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါသည်။ ရိုးရှင်းပြီး ဈေးမကြီးသော်လည်း အခြားသော ယူရိုနစ်အက်ဆစ်များကြောင့် ထိခိုက်နိုင်သည်။
CTAB turbidimetric နည်းလမ်း- Cetyltrimethylammonium bromide သည် HA နှင့် ရှုပ်ထွေးသောပုံစံဖြစ်ပြီး HA အာရုံစူးစိုက်မှုတွင် အချိုးကျသော turbidity ကို ဖန်တီးသည်။ carbazole ထက် ပိုမြန်သော်လည်း တိကျမှုနည်းသည်။
HPLC-SEC (Size-Exclusion Chromatography)- မရှာဖွေမီ HA မော်လီကျူးများကို အရွယ်အစားအလိုက် ခွဲခြားထားသည်။ ၎င်းသည် HA အထောက်အထားကို တစ်ပြိုင်နက် အတည်ပြုပြီး အရေအတွက် သတ်မှတ်ပေးသောကြောင့် ၎င်းသည် ရွှေစံနှုန်းဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် မော်လီကျူးအလေးချိန် ဖြန့်ဖြူးမှုကိုလည်း ဖော်ပြသည် — ရိုးရှင်းသော စစ်ဆေးမှုနံပါတ်တစ်ခု မပေးနိုင်သည့် အချက်အလက်
ဤသည်မှာ ဘေးကင်းလုံခြုံရေးအတွက် အရေးကြီးဆုံး သန့်ရှင်းမှု ညွှန်ပြချက်ဖြစ်သည်။
Bradford နည်းလမ်း (595 nm)- ပရိုတင်းများနှင့် ချိတ်ဆက်သည့် Coomassie Brilliant Blue G-250 ဆိုးဆေးကို အသုံးပြုသည်။ 595 nm တွင် BSA (bovine serum albumin) calibration curve ဖြင့် တိုင်းတာသောအခါ၊ ၎င်းသည် ယုံကြည်စိတ်ချရသော ပမာဏ 0.005% (w/w) အထိ ပေးဆောင်သည်။ ၎င်းသည် HA ၏ ခရမ်းလွန်ရောင်ခြည်စုပ်ယူမှုကို အနှောင့်အယှက်မဖြစ်စေသောကြောင့် ဦးစားပေးနည်းလမ်းဖြစ်သည်။
Lowry နည်းလမ်း- Bradford နှင့် ဆင်တူသော အာရုံခံနိုင်စွမ်းရှိသော်လည်း ဓာတ်ပစ္စည်းများ အများအပြားထည့်ထားသော ပိုရှုပ်ထွေးသော ပရိုတိုကော။
UV 280 nm စုပ်ယူမှု- အရိုး ရှင်းဆုံးနည်းလမ်းဖြစ်သော်လည်း ယုံကြည်စိတ်ချရမှုအနည်းဆုံးဖြစ်သည်။ HA ကိုယ်တိုင်က 280 nm တွင် UV အချို့ကို စုပ်ယူနိုင်ပြီး မှားယွင်းသော အပြုသဘောများနှင့် ပရိုတင်းပါဝင်မှု နည်းပါးခြင်းကို ဖြစ်စေနိုင်သည်။ ပေးသွင်းသူတစ်ဦးသည် UV 280 nm ပရိုတင်းဒေတာကိုသာ သတင်းပို့ပါက၊ သတိထားပါ။
အလှကုန်လုပ်ငန်းစံနှုန်းသည် ≤0.1% ကျန်ရှိသော ပရိုတင်းဖြစ်သည်။ ဆေးဝါးနှင့် ထိုးဆေးအဆင့် ≤0.05% လိုအပ်သည်။ ကောင်းစွာထိန်းချုပ်ထားသော စော်ဖောက်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်သည် ပုံမှန်အားဖြင့် ပရိုတင်းပမာဏ 0.05% အောက်တွင် ထုတ်လုပ်ပေးသော်လည်း တူညီသောပေးသွင်းသူထံမှ ဒေတာသည် မတူညီသောအသုတ်များတွင် 0.02% မှ 0.18% သို့ ရွေ့လျားနေသည်—- တစ်သမတ်တည်းသန့်စင်ခြင်း၏ ရှင်းလင်းသောညွှန်ပြချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။
UV 260 nm စုပ်ယူမှု- DNA နှင့် RNA သည် 260 nm တွင် ပြင်းပြင်းထန်ထန် စုပ်ယူသည်။ နမူနာကို ပျော်ဝင်ပြီး စုပ်ယူမှုကို တိုက်ရိုက်တိုင်းတာသည်။ 0.1 (Abs) ထက်စာလျှင် မပြည့်စုံသော သန့်စင်မှုကို အကြံပြုသည်။ nucleic acids များသည် အလှကုန်များတွင် တိုက်ရိုက်ဘေးကင်းမှုအန္တရာယ် မဖြစ်စေသော်လည်း မြင့်မားသောအဆင့်များသည် မြင့်မားသော endotoxin loads များနှင့် ဆက်စပ်နေသည် — ထို့ကြောင့် ၎င်းသည် အသုံးဝင်သော လုပ်ငန်းစဉ်ထိန်းချုပ်မှုညွှန်းကိန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။
LAL (Limulus Amebocyte Lysate) နည်းလမ်း- endotoxins ပါဝင်မှုတွင် သွေးခဲသည့် မြင်းခွာကဏန်းသွေးဆဲလ်များမှ lysate ကို အသုံးပြုသည်။ ပမာဏရလဒ်များအတွက် တုံ့ပြန်မှုအား အခင်းအကျင်း (dynamic turbidimetric သို့မဟုတ် chromogenic) ဖြင့် တိုင်းတာနိုင်သည်။ ဤသည်မှာ ထိုးဆေးနှင့် မျက်စိအဆင့် ထုတ်ကုန်များအတွက် တစ်ခုတည်းသော လက်ခံနည်းလမ်းဖြစ်သည်။
ကုန်ကြမ်းမှုန့်အတွက် ပုံမှန်ကန့်သတ်ချက်မှာ ≤0.5 EU/mg ဖြစ်သည်။ ထိုးဆေးသုံးနိုင်သော အပလီကေးရှင်းများသည် ပိုမိုတင်းကျပ်သော ထိန်းချုပ်မှုပင် လိုအပ်ပါသည်။
ICP-MS (Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry): အစိတ်အပိုင်းများအလိုက် တစ်ဘီလီယံအဆင့်ရှိ သတ္တုများကို ထောက်လှမ်းနိုင်သည့် အထိခိုက်မခံနိုင်ဆုံးနည်းလမ်း။ ခဲ (Pb)၊ အာဆင်းနစ် (As)၊ ကက်မီယမ် (Cd)၊ မာကျူရီ (Hg) နှင့် မကြာခဏ အပိုဒြပ်စင်များအတွက် စမ်းသပ်မှုများ။
Atomic Absorption Spectroscopy (AAS) - ကွဲပြားသော ထောက်လှမ်းမှုလှိုင်းအလျား (248.3 nm) လိုအပ်သည့် သံပါဝင်မှုအတွက် အထူးအသုံးပြုသည်။
ပုံမှန်ကန့်သတ်ချက်များ- အကြီးစားသတ္တုများ (Pb အဖြစ်) ≤20 ppm၊ ဆေးဝါးအဆင့်အတွက် ≤10 ppm။ အာဆင်းနစ် ≤3 ppm, cadmium ≤1 ppm, ပြဒါး ≤0.1 ppm ။
Headspace Gas Chromatography (GC)- နမူနာအား အလုံပိတ်ပုလင်းထဲတွင် အပူပေးထားပြီး headspace ရှိ မတည်ငြိမ်သောဒြပ်ပေါင်းများကို GC မှ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာပါသည်။ ၎င်းသည် သန့်စင်ခြင်းနှင့် မိုးရွာသွန်းမှုအဆင့်များမှ မီသနော၊ အီသနောနှင့် အိုင်ဆိုပရောပနော အကြွင်းအကျန်များကို ရှာဖွေတွေ့ရှိသည်။
Chinese Pharmacopoeia သည် ဆေးဝါးအဆင့် ဆိုဒီယမ် hyaluronate အတွက် ဤကန့်သတ်ချက်များကို သတ်မှတ်သည်။ ပေးသွင်းသူတစ်ဦးသည် အီသနောမိုးရွာသွန်းမှု (အသုံးအများဆုံးနည်းလမ်း) ကိုအသုံးပြုပါက ကျန်ရှိသော အီသနောစစ်ဆေးမှုသည် မရှိမဖြစ်လိုအပ်ပါသည်။
USP <61> နှင့် <62> အတွက် စံပြားရေတွက်နည်းများ-
· စုစုပေါင်း အေရိုးဗစ် အဏုဇီဝ အရေအတွက်- ≤100 cfu/g (အလှကုန်), ≤10⊃2; cfu/g (ဆေးဝါး)
· တဆေးနှင့်မှို: ≤100 cfu/g
· သီးခြားရောဂါပိုးများ- Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , E. coli မရှိရပါမည်
· အချဉ်ဖောက်ခြင်းမှရရှိသော ထုတ်ကုန်များအတွက်- hemolytic streptococcus အတွက် ထပ်လောင်းစစ်ဆေးမှု
ဆိုဒီယမ် hyaluronate အတွက် ပုံမှန် ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှု လက်မှတ်တွင် ဘောင် 15-20 ပါဝင်သည်။ ဤသည်မှာ အဝေဖန်ခံရဆုံးများကို မည်သို့ဖတ်ရမည်နည်း။
ကန့်သတ်ချက် |
အလှကုန်အဆင့် |
အစားအသောက်/ဖြည့်စွက်စာ အဆင့် |
ဆေးဝါး/ထိုးဆေးအဆင့် |
စမ်းသပ်နည်း |
Assay (အခြောက်ခံအခြေခံ) |
≥90.0% |
≥91.0% |
95.0–105.0% |
Carbazole / HPLC |
ပရိုတိန်းဓာတ်ကြွင်း |
≤0.1% |
≤0.05% |
≤0.05% |
Bradford / Lowry |
Nucleic အက်ဆစ် |
≤0.1% |
≤0.1% |
≤0.05% |
UV 260 nm |
အကြီးစားသတ္တုများ (Pb အဖြစ်) |
≤20 ppm |
≤10 ppm |
≤10 ppm |
ICP-MS |
Endotoxin |
အမြဲတမ်း မစမ်းသပ်ဘူး။ |
အမြဲတမ်း မစမ်းသပ်ဘူး။ |
≤0.05 EU/mg |
LAL |
အခြောက်ခံခြင်း ဆုံးရှုံးခြင်း။ |
≤10.0% |
≤10.0% |
≤10.0% |
105°C / 60°C လေဟာနယ် |
pH (1% ဖြေရှင်းချက်) |
5.0–8.5 |
6.0–7.5 |
6.0–7.5 |
Potentiometric |
ကြည်လင်မှုနှင့် အရောင် |
ရှင်းလင်းပါ၊ A₆₀₀≤0.01 |
ရှင်းလင်းပါ၊ A₆₀₀≤0.01 |
ရှင်းလင်းပါ၊ A₆₀₀≤0.01 |
UV spectrophotometric |
အကြွင်းအကျန်များ |
အမြဲတမ်း မစမ်းသပ်ဘူး။ |
မီသနော ≤0.05%, အီသနော ≤0.5% |
ဆေးဆိုင်အလိုက် |
Headspace GC |
တိကျသောလည်ပတ်မှု |
— |
— |
+60° မှ +80° |
Polarimetry |
အလှကုန်အဆင့်တွင် ပရိုတင်း > 0.1%- လုံလောက်သော သန့်စင်မှု မရှိခြင်းကို ညွှန်ပြသည်။ အထူးသဖြင့် ချန်ထားသော ထုတ်ကုန်များနှင့် ထိခိုက်လွယ်သော အရေပြားဖော်မြူလာများအတွက် ဓာတ်မတည့်မှုအန္တရာယ်ကို တိုးစေသည်။
ထိုးဆေး/မျက်စိရောဂါဆိုင်ရာ အရေးဆိုမှုများအတွက် ပျောက်ဆုံးနေသော endotoxin ဒေတာ- ပေးသွင်းသူတစ်ဦးသည် ၎င်းတို့၏ထုတ်ကုန်အား ထိုးဆေး သို့မဟုတ် မျက်လုံးတစ်စက်အသုံးအဆောင်များအတွက် စျေးကွက်တင်သော်လည်း endotoxin ကို မစမ်းသပ်ပါက၊ ထုတ်ကုန်သည် အခြားသတ်မှတ်ချက်များနှင့် မသက်ဆိုင်ဘဲ အသုံးပြုသူများအတွက် မသင့်လျော်ပါ။
မော်လီကျူးအလေးချိန် ဖြန့်ဖြူးမှုဒေတာမရှိပါ- 'ပျမ်းမျှ မဂ္ဂါဝပ်' နံပါတ်တစ်ခုက သင့်အား အမှန်တကယ် ကွင်းဆက်အလျား ဖြန့်ဖြူးခြင်းအကြောင်း ဘာမျှ မပြောပါ။ 2.0 အထက်ရှိ PDI (polydispersity အညွှန်းကိန်း) သည် သိသာထင်ရှားသော အသုတ်မျိုးကွဲကွဲပြားမှုကို ညွှန်ပြသည်။
တိကျသော ရောဂါပိုးစစ်ဆေးမှု လွဲချော်နေသည်- စုစုပေါင်းပြားအရေအတွက်တစ်ခုတည်းနှင့် မလုံလောက်ပါ။ မရှိခြင်းကို S. aureus , P. aeruginosa နှင့် E. coli သီးခြားအတည်ပြုရပါမည်။
သတ်မှတ်ချက်ကန့်သတ်ချက်အတိအကျဖြင့် ဆန်းစစ်ချက်- စစ်ဆေးမှုသည် အလှကုန်အဆင့်အတွက် 90.0% ကို အတိအကျဖတ်ပါက၊ သဘာဝအတိုင်း သန့်စင်မှုမြင့်မားသော အတွဲဖြစ်မည့်အစား ထုတ်ကုန်ကို အနိမ့်ဆုံးပြည့်မီစေရန် ရောစပ်ထားကြောင်း ညွှန်ပြနိုင်သည်။
သန့်ရှင်းစင်ကြယ်မှုသည် စိတ္တဇအရည်အသွေး မက်ထရစ်တစ်ခုမဟုတ်ပါ — ၎င်းသည် သင့်ထုတ်ကုန်၏ ဘေးကင်းမှု၊ ထိရောက်မှုနှင့် စျေးကွက်လိုက်လျောညီထွေမှုတို့ကို တိုက်ရိုက်သက်ရောက်မှုရှိပါသည်။
ကျန်ရှိသော ပရိုတင်းများသည် ဆိုဒီယမ် hyaluronate တွင် အဓိက မတည့်သည့် အန္တရာယ်ဖြစ်သည်။ ထိခိုက်ပျက်စီးနေသော အရေပြားတွင် အသုံးပြုသည့် ထုတ်ကုန်များအတွက် (လုပ်ထုံးလုပ်နည်းလွန်၊ အနာစောင့်ရှောက်မှု၊ ထိခိုက်လွယ်သောအရေပြား)၊ 0.1% အထက်တွင်ရှိသော ပရိုတင်းပမာဏသည် ခုခံအားတုံ့ပြန်မှုများကို ဖြစ်ပေါ်စေနိုင်သည်။ ထိုးဆေး ထုတ်ကုန်များတွင် Endotoxin ညစ်ညမ်းမှုသည် ပြင်းထန်သော ရောင်ရမ်းမှုဆိုင်ရာ တုံ့ပြန်မှုများကို ဖြစ်စေနိုင်သည် - ထို့ကြောင့် LAL စမ်းသပ်မှုသည် မျက်စိနှင့် ထိုးဆေးအသုံးပြုမှုများအတွက် ညှိနှိုင်းမရနိုင်ပါ။
အညစ်အကြေးများသည် hyaluronic acid ၏ ဇီဝကမ္မလုပ်ဆောင်မှုကို အနှောင့်အယှက်ဖြစ်စေနိုင်သည်။ ကျန်ရှိသော nucleic acids နှင့် degraded HA အပိုင်းအစများသည် အလိုရှိသော CD44-mediated anti-inflammatory signaling အစား ရောင်ရမ်းမှုလမ်းကြောင်းများ (TLR2/TLR4) ကို အသက်သွင်းနိုင်သည်။ အနှစ်သာရအားဖြင့်၊ မသန့်ရှင်းသော HA သည် သင်ရည်ရွယ်ထားသည်နှင့် ဆန့်ကျင်ဘက်ပြုနိုင်သည်။
သတ္တုအိုင်းယွန်းများ (အထူးသဖြင့် သံ) သည် hyaluronic acid chains များ၏ oxidative degradation ကို catalyze လုပ်ကာ အချိန်ကြာလာသည်နှင့်အမျှ မော်လီကျူးအလေးချိန်ကို လျှော့ချပေးသည်။ သိုလှောင်မှုအတွင်း သင့်ထုတ်ကုန်၏ ပျစ်ပျစ်ကျဆင်းသွားပါက၊ ကျန်ရှိသော သံ သို့မဟုတ် အခြားသတ္တုညစ်ညမ်းမှုများသည် အကြောင်းရင်းဖြစ်နိုင်သည်။ အလားတူ၊ အဏုဇီဝညစ်ညမ်းမှုသည် hyaluronic acid ကိုဖြိုခွဲသည့် hyaluronidase လုပ်ဆောင်ချက်ကိုမိတ်ဆက်ပေးသည်။
မတူညီသောစျေးကွက်များတွင် မတူညီသောလိုအပ်ချက်များရှိသည်-
· USA: ဆေးဝါးအသုံးချမှုအတွက် USP စံနှုန်းများနှင့် ကိုက်ညီရမည်။
· EU- EP monograph 0338 ကို လိုက်နာရမည်။
· တရုတ်- တရုတ်ဆေးဝါးစံနှုန်းများကို လိုက်နာရမည်။
· အလှကုန်- ယေဘုယျအားဖြင့် ထိန်းချုပ်မှုနည်းသော်လည်း တာဝန်သိအမှတ်တံဆိပ်များသည် အပြည့်အဝညစ်ညမ်းမှုစမ်းသပ်မှု လိုအပ်နေသေးသည်။
စီးပွားရေးအရ အထင်ရှားဆုံးပြဿနာဖြစ်နိုင်သည်- အစုလိုက်အစီအစဥ်များအကြား သန့်ရှင်းမှုအတက်အကျသည် ဝင်လာသည့်ပစ္စည်းကို ပြုပြင်ပြောင်းလဲရန် သို့မဟုတ် ငြင်းပယ်ရန် သင့်အား တွန်းအားပေးသည်။ ပရိုတင်းပမာဏ 0.02% နှင့် 0.18% အကြား ရွေ့လျားနေသော ပေးသွင်းသူသည် အချဉ်ဖောက်ခြင်းနှင့် သန့်စင်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်များကို ထိန်းချုပ်နိုင်ခြင်း မရှိသော ပေးသွင်းသူတစ်ဦးဖြစ်သည် — တစ်ဦးချင်းစီအသုတ်တိုင်း နည်းပညာအရ 'ကျော်သွားလျှင်ပင်။'
ဆိုဒီယမ် hyaluronate ပေးသွင်းသူကို အကဲဖြတ်သောအခါ၊ ဤအတိုင်းအတာငါးခုကို အာရုံစိုက်ပါ။
1. စမ်းသပ်ခြင်းနည်းလမ်းများ
အတိအကျမေးပါ- ပရိုတင်းဓာတ်စစ်ဆေးမှုအတွက် မည်သည့်နည်းလမ်းကို အသုံးပြုသနည်း။ အဖြေသည် UV 280 nm သာဖြစ်ပါက ၎င်းသည် ကွာဟချက်ဖြစ်သည်။ အနည်းဆုံး Bradford သို့မဟုတ် Lowry ။ မော်လီကျူးအလေးချိန်အတွက်၊ PDI ဖြင့် ပျမ်းမျှ သို့မဟုတ် အပြည့်အဝ GPC ခရိုမာတိုဂရမ်များကို အစီရင်ခံပါသလား။
2. Batch-to-Batch Consistency
ပြီးခဲ့သည့် 6-12 လအတွင်း တူညီသောသတ်မှတ်ချက်အတွက် သမိုင်းဝင် COA ဒေတာကို တောင်းဆိုပါ။ အဓိက ကန့်သတ်ဘောင်များ (စမ်းသပ်မှု၊ ပရိုတင်း၊ မဂ္ဂါဝပ်) အတွက် ကွဲလွဲမှု၏ကိန်းဂဏန်းများကို တွက်ချက်ပါ။ ကောင်းစွာထိန်းချုပ်ထားသော ပေးသွင်းသူတစ်ဦးသည် မော်လီကျူးအလေးချိန်အတွက် CV <5% နှင့် ပရိုတင်းအကြွင်းအကျန်များအတွက် <20% ကို ထိန်းသိမ်းထားသည်။
3. လက်မှတ်စုစု
ISO 13485 (ဆေးဘက်ဆိုင်ရာကိရိယာများ)၊ cGMP၊ DMF ဖိုင်တွဲ၊ COSMOS (အော်ဂဲနစ်အလှကုန်)၊ HALAL၊ KOSHER — အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်တစ်ခုစီတိုင်းသည် သွယ်ဝိုက်သောနည်းဖြင့် သန့်စင်မှုကိုသေချာစေရန် တိကျသောအရည်အသွေးစနစ်များလိုအပ်ပါသည်။ ပေးသွင်းသူတစ်ဦးမှ အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ များများကိုင်ထားလေ၊ ၎င်းတို့၏ အရည်အသွေးအခြေခံအဆောက်အအုံများ ပိုမိုခိုင်မာလေဖြစ်သည်။
4. ခြေရာခံနိုင်မှု
ပေးသွင်းသူသည် ၎င်း၏ အချဉ်ဖောက်ထားသော ပမာဏ၊ ကုန်ကြမ်းအရင်းအမြစ်များနှင့် စမ်းသပ်မှုမှတ်တမ်းများထံ ပြန်လည်ခြေရာခံနိုင်ပါသလား။ အရည်အသွေးဆိုင်ရာ ပြဿနာများကို စုံစမ်းစစ်ဆေးရန်နှင့် လိုအပ်ပါက ပြန်လည်ခေါ်ယူမှုများ ပြုလုပ်ရန်အတွက် အပြည့်အဝ ခြေရာခံနိုင်မှုသည် မရှိမဖြစ်လိုအပ်ပါသည်။
5. ပွင့်လင်းမြင်သာမှု
ယုံကြည်စိတ်ချရသော ပေးသွင်းသူတစ်ဦးမှ ပံ့ပိုးပေးသည်-
· ရွေးချယ်မှုတစ်ခုသာမကဘဲ ကန့်သတ်ဘောင်များအားလုံးပါရှိသော COA အပြည့်
· တောင်းဆိုမှုအရ GPC ခရိုမာတိုဂရမ်များ
· ရလဒ်များနှင့်အတူ နည်းလမ်းဖော်ပြချက်
· Third-party စမ်းသပ်မှုကိုခွင့်ပြုရန်ဆန္ဒရှိ
Shandong Runxin Biotechnology ကဲ့သို့သော ပေးသွင်းသူများသည် အတိုင်းအတာငါးခုစလုံးတွင် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့် သန့်စင်မှုကို သရုပ်ပြကြသည်။ 28 နှစ်ကြာ သီးသန့် အဏုဇီဝအချဉ်ဖောက်ခြင်းဆိုင်ရာ ကျွမ်းကျင်မှုဖြင့်၊ Runxin သည် ပရိုတင်းအကြွင်းအကျန်များအတွက် Bradford နည်းလမ်း (LOQ 0.005%)၊ ပြီးပြည့်စုံသော မော်လီကျူးအလေးချိန်အတွက် GPC-MALS၊ endotoxin စစ်ဆေးခြင်းအတွက် LAL နှင့် လေးလံသောသတ္တုစစ်ဆေးမှုအပြည့်အစုံအတွက် ICP-MS ကို အချိန်တိုင်း၊ အသုတ်တိုင်းတွင် အသုံးပြုပါသည်။ ၎င်းတို့၏ multi-certification portfolio (ISO 13485, CE, DMF 036368, COSMOS, HALAL, cGMP) နှင့် နိုင်ငံပေါင်း 34 နိုင်ငံရှိ ပို့ကုန်အတွေ့အကြုံနှင့် တောင်းဆိုမှုအရှိဆုံး အသုံးချပရိုဂရမ်များအတွက် တည်ဆောက်ထားသော အရည်အသွေးစနစ်ကို ထင်ဟပ်စေသည်။
ဆိုဒီယမ် ဟိုယာလူရိုနိတ် သန့်စင်မှုသည် ဓာတုဗေဒလက္ခဏာ၊ ဇီဝလုံခြုံမှုနှင့် ဓာတုညစ်ညမ်းမှုကို ထိန်းချုပ်ခြင်း—တစ်ခုစီတွင် သီးခြားခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာနည်းများနှင့် လက်ခံမှုစံနှုန်းများ လိုအပ်သည်။ 'မှန်ကန်' သန့်စင်မှုအဆင့်သည် သင့်လျှောက်လွှာအပေါ် မူတည်သည်-
· လိမ်းဆေးအလှကုန်- ပရိုတင်းအကြွင်းအကျန်များ (≤0.1%)၊ အဏုဇီဝကန့်သတ်ချက်များနှင့် လေးလံသောသတ္တုများကို အာရုံစိုက်ပါ။
· အစားအသောက် ဖြည့်စွက်စာ- လေးလံသောသတ္တုကန့်သတ်ချက်များ၊ ရောဂါပိုးထပ်မံစစ်ဆေးခြင်း။
· မျက်စိမှုန်/ထိုးဆေး- Endotoxin သည် ညှိနှိုင်း၍မရပါ၊ ပရိုတင်း ≤0.05% ၊ ဆေးဝါးကို အပြည့်အ၀လိုက်နာမှု
· လုပ်ထုံးလုပ်နည်းလွန်/ ထိလွယ်ရှလွယ် အသားအရေ- အပလီကေးရှင်းသည် နည်းပညာအရ အလှကုန်ဖြစ်နေသော်လည်း ဆေးဝါးအဆင့်အဖြစ် ဆက်ဆံပါ။
ပေးသွင်းသူများကို အကဲဖြတ်ရာတွင် စျေးနှုန်းများနှင့် ဆန်းစစ်မှုရာခိုင်နှုန်းများကိုသာ နှိုင်းယှဉ်ခြင်းမပြုပါနှင့်။ ပြီးပြည့်စုံသော သန့်ရှင်းမှုပရိုဖိုင်၊ ၎င်းနောက်ကွယ်ရှိ စမ်းသပ်နည်းစနစ်များနှင့် အစုလိုက်အစီအစဥ်များတစ်လျှောက် ရလဒ်များ၏ ညီညွတ်မှုကို ကြည့်ပါ။ သန့်ရှင်းစင်ကြယ်ခြင်းသည် ယုံကြည်စိတ်ချရသော ကုန်ကြမ်းတစ်ခုကို ဖြစ်ပေါ်လာရန် စောင့်မျှော်နေသော အရည်အသွေး အံ့အားသင့်မှုတစ်ခုနှင့် ခွဲခြားထားသည်။
စမ်းသပ်မှုတွင် အပြည့်အဝ ပွင့်လင်းမြင်သာမှုရှိသော သန့်စင်မြင့်မားသော ဆိုဒီယမ် hyaluronate လိုအပ်ပါသလား။ Runxin Biotechnology သို့ ဆက်သွယ်ပါ ။ သင့်လျှောက်လွှာနှင့်ကိုက်ညီသော အသေးစိတ် COA နှင့် အသေးစိတ်အချက်အလက်များအတွက်
