Views: 642 Author: Site Editor ເວລາເຜີຍແຜ່: 2026-10-13 ຕົ້ນກໍາເນີດ: ເວັບໄຊ
ຖ້າທ່ານເຄີຍໄດ້ຮັບໃບຢັ້ງຢືນການວິເຄາະສໍາລັບໂຊດຽມ hyaluronate ແລະຮູ້ສຶກຕົກໃຈກັບບັນຊີລາຍຊື່ຂອງຕົວກໍານົດການ - ທາດໂປຼຕີນ, ອາຊິດນິວເຄຼຍ, endotoxin, ໂລຫະຫນັກ, ການສູນເສຍເວລາແຫ້ງ - ທ່ານບໍ່ໄດ້ຢູ່ຄົນດຽວ. ຜູ້ສະໜອງສ່ວນໃຫຍ່ນຳສະເໜີຕົວເລກເຫຼົ່ານີ້ເປັນລາຍການກວດຜ່ານ/ລົ້ມເຫລວ. ແຕ່ຄວາມບໍລິສຸດແມ່ນແຕກຕ່າງກັນຫຼາຍກ່ວາອັດຕາສ່ວນດຽວ.
ນີ້ແມ່ນຄໍາຕອບສັ້ນໆ: ຄວາມບໍລິສຸດບໍ່ແມ່ນຕົວເລກດຽວ — ມັນເປັນໂປຣໄຟລ໌ຫຼາຍມິຕິ. ຜູ້ສະໜອງທີ່ອ້າງວ່າ 'ຄວາມບໍລິສຸດ 99%' ໂດຍບໍ່ລະບຸວ່າສິ່ງສົກກະປົກໃດຖືກທົດສອບ, ມີຂີດຈຳກັດໃນການກວດຫາອັນໃດ ແລະໂດຍວິທີໃດ, ແມ່ນໃຫ້ຂໍ້ມູນບໍ່ຄົບຖ້ວນແກ່ເຈົ້າໄດ້ດີທີ່ສຸດ.
ສໍາລັບຜູ້ຊື້ B2B, ຜູ້ສ້າງ, ແລະຜູ້ຊ່ຽວຊານດ້ານການຄວບຄຸມຄຸນນະພາບ, ເຂົ້າໃຈວ່າຄວາມບໍລິສຸດຫມາຍຄວາມວ່າແນວໃດສໍາລັບອາຊິດ hyaluronic - ແລະວິທີການວັດແທກແຕ່ລະມິຕິ - ເປັນສິ່ງຈໍາເປັນສໍາລັບການຮັບປະກັນຜະລິດຕະພັນສຸດທ້າຍຂອງທ່ານແມ່ນປອດໄພ, ມີປະສິດທິພາບ, ແລະສອດຄ່ອງ. ໃຫ້ທໍາລາຍມັນລົງ.
ເມື່ອມີຄົນເວົ້າວ່າ 'ຄວາມບໍລິສຸດຂອງໂຊດຽມ ໄຮຢາລູໂຣນ,' ປົກກະຕິແລ້ວພວກເຂົາຫມາຍເຖິງສາມມິຕິທີ່ແຕກຕ່າງກັນ, ແຕ່ລະການວັດແທກບາງຢ່າງທີ່ແຕກຕ່າງກັນໂດຍພື້ນຖານ:
ຄວາມບໍລິສຸດທາງເຄມີ ວັດແທກປະລິມານຂອງວັດສະດຸຕົວຈິງແມ່ນ sodium hyaluronate ທຽບກັບສານເຄມີອື່ນໆ. ນີ້ສະແດງອອກໂດຍປົກກະຕິເປັນ:
· Assay (ເນື້ອໃນ HA): ອັດຕາສ່ວນຂອງ sodium hyaluronate ບົນພື້ນຖານແຫ້ງ. ເກຣດເຄື່ອງສຳອາງປົກກະຕິຕ້ອງການ ≥90.0%, ໃນຂະນະທີ່ເກຣດຢາຕ້ອງການ ≥95.0%.
· ປະລິມານອາຊິດ Glucuronic: ເປັນອົງປະກອບໂຄງສ້າງຂອງ HA. ມູນຄ່າທາງທິດສະດີແມ່ນ ~46%, ດັ່ງນັ້ນຜົນໄດ້ຮັບ≥44% ຢືນຢັນວ່າໂຄງສ້າງລະບົບຕ່ອງໂສ້ HA ແມ່ນ intact.
ຄວາມບໍ່ສະອາດດ້ານຄວາມປອດໄພທາງຊີວະພາບ ແມ່ນສໍາຄັນທີ່ສຸດສໍາລັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທີ່ຕິດຕໍ່ກັບເນື້ອເຍື່ອທີ່ມີຊີວິດ:
· ທາດໂປຼຕີນທີ່ຕົກຄ້າງ: ສ່ວນທີ່ເຫຼືອຈາກການຫມັກ. ເຫຼົ່ານີ້ແມ່ນຄວາມສ່ຽງຕໍ່ອາການແພ້ຕົ້ນຕໍ.
· ອາຊິດນິວຄລີອິກ (DNA/RNA): ຍັງມາຈາກອົງການຈັດຕັ້ງທີ່ເປັນເຈົ້າພາບ. ລະດັບສູງຊີ້ໃຫ້ເຫັນເຖິງການບໍລິສຸດທີ່ບໍ່ຄົບຖ້ວນ.
· ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ endotoxins: lipopolysaccharides ຈາກເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ gram-negative. ສໍາຄັນສໍາລັບການນໍາໃຊ້ຢາສັກແລະ ophthalmic.
· ການປົນເປື້ອນຂອງຈຸລິນຊີ: ຈຳນວນແອໂຣບິກທັງໝົດ, ເຊື້ອລາ/ແມ່ພິມ, ແລະເຊື້ອພະຍາດສະເພາະ.
ມົນລະພິດທາງເຄມີ ມາຈາກຂະບວນການຜະລິດແລະສະພາບແວດລ້ອມ:
· ໂລຫະໜັກ: ຂີ້ກົ່ວ, ອາເຊນິກ, ແຄດເມຍ, mercury - ຖືກຄວບຄຸມໃນລະດັບ ppm.
· ສານລະລາຍທີ່ຕົກຄ້າງ: ເມທານອນ, ເອທານອນ, ໄອໂຊpropanol ຈາກຂັ້ນຕອນການຊໍາລະລ້າງ.
· ທາດເຫຼັກ, chloride, sulfate: ການປົນເປື້ອນອະນົງຄະທາດຈາກອຸປະກອນຫຼືນ້ໍາ.
ຄິດວ່າມັນຄືກັບການກວດສຸຂະພາບ: ສຸຂະພາບທັງຫມົດຂອງທ່ານບໍ່ໄດ້ກໍານົດໂດຍຜົນການກວດເລືອດດຽວ. ມັນເປັນການປະສົມປະສານຂອງເຄື່ອງຫມາຍທັງຫມົດ - ຄວາມດັນເລືອດ, cholesterol, ການເຮັດວຽກຂອງຕັບ, ການເຮັດວຽກຂອງຫມາກໄຂ່ຫຼັງ - ທີ່ບອກເລື່ອງເຕັມ. ຄວາມບໍລິສຸດຂອງໂຊດຽມ hyaluronate ເຮັດວຽກແບບດຽວກັນ.
ແຫຼ່ງຂອງ sodium hyaluronate ຂອງເຈົ້າກໍານົດສິ່ງທີ່ impurities ທີ່ທ່ານຕ້ອງການເປັນຫ່ວງ.
ໃນປະຫວັດສາດ, ອາຊິດ hyaluronic ໄດ້ຖືກສະກັດອອກຈາກ rooster combs ຫຼື humor vitreous bovine. ວິທີການນີ້ມີຄວາມສ່ຽງຕໍ່ຄວາມບໍ່ສະອາດສະເພາະ:
· ໂປຣຕີນຈາກສັດທີ່ສາມາດກະຕຸ້ນການຕອບສະໜອງຂອງພູມຄຸ້ມກັນ
·ສານຕົກຄ້າງຂອງຊູນເຟດ (ບໍ່ຄືກັບ HA, chondroitin sulfate ມີກຸ່ມ sulfate)
· ການປ່ຽນແປງແບບຊຸດຕໍ່ຊຸດຂຶ້ນກັບແຫຼ່ງສັດ
· ການຂະຫຍາຍຕົວຈໍາກັດ
ການຜະລິດທາງການຄ້າສ່ວນໃຫຍ່ໄດ້ຍ້າຍອອກໄປຈາກການສະກັດເອົາສັດສໍາລັບເຫດຜົນເຫຼົ່ານີ້, ເຖິງແມ່ນວ່າບາງຜູ້ຜະລິດ niche ຍັງໃຊ້ວິທີການນີ້.
sodium hyaluronate ທີ່ທັນສະໄຫມແມ່ນຜະລິດໂດຍການຫມັກເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ - ໂດຍປົກກະຕິ Streptococcus equi subsp. zooepidemicus ຫຼື ສາຍພັນ Bacillus subtilis ທີ່ຖືກອອກແບບ . ອັນນີ້ກຳຈັດຄວາມສ່ຽງຈາກແຫຼ່ງສັດ ແຕ່ແນະນຳໂປຣໄຟລທີ່ບໍ່ສະອາດຂອງມັນເອງ:
· ໂປຣຕີນທີ່ເປັນເຈົ້າພາບ: ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍຜະລິດໂປຣຕີນພ້ອມກັບ HA ໃນລະຫວ່າງການໝັກ.
· ອາຊິດນິວຄລີອິກ: DNA ແລະ RNA ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍມີຢູ່ຮ່ວມກັນກັບ HA ໃນນ້ໍາຕົ້ມ.
· ສ່ວນປະກອບສື່ການໝັກ: ນ້ຳຕານ, ກົດອະມິໂນ ແລະ ແຮ່ທາດຈາກຕົວກາງການຂະຫຍາຍຕົວ.
· Endotoxins: ຖ້າມີເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ gram-negative ເປັນສານປົນເປື້ອນ.
ຂະບວນການຊໍາລະລ້າງ - ຝົນ, ການກັ່ນຕອງ ultrafiltration, chromatography - ແມ່ນສິ່ງທີ່ແຍກຜະລິດຕະພັນທີ່ມີຄວາມບໍລິສຸດສູງອອກຈາກສິນຄ້າຫຼາຍ. ຜູ້ສະຫນອງທີ່ຕັດມຸມໃນການເຮັດຄວາມສະອາດຈະສະແດງລະດັບທາດໂປຼຕີນແລະອາຊິດນິວຄລີອິກສູງ, ເຖິງແມ່ນວ່າອັດຕາສ່ວນຂອງການວິເຄາະ HA ເບິ່ງຄືວ່າເປັນທີ່ຍອມຮັບ.
ແຕ່ລະປະເພດ impurity ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີວິທີການວິເຄາະສະເພາະ. ນີ້ແມ່ນສິ່ງທີ່ເກີດຂຶ້ນຈິງຢູ່ໃນຫ້ອງທົດລອງ:
ວິທີການສີ Carbazole: ວິທີການແບບດັ້ງເດີມທີ່ສຸດ. HA ຖືກ hydrolyzed ເພື່ອປ່ອຍອາຊິດ glucuronic, ເຊິ່ງປະຕິກິລິຍາກັບທາດປະຕິກອນ carbazole ເພື່ອສ້າງເປັນສີມ່ວງ. ຄວາມເຂັ້ມແມ່ນວັດແທກໂດຍ spectrophotometric ແລະປຽບທຽບກັບເສັ້ນໂຄ້ງມາດຕະຖານ. ງ່າຍດາຍ, ລາຄາບໍ່ແພງ, ແຕ່ສາມາດໄດ້ຮັບຜົນກະທົບຈາກອາຊິດ uronic ອື່ນໆ.
ວິທີການ CTAB turbidimetric: Cetyltrimethylammonium bromide ປະກອບເປັນສະລັບສັບຊ້ອນທີ່ມີ HA, ສ້າງຄວາມ turbid ອັດຕາສ່ວນກັບຄວາມເຂັ້ມຂົ້ນຂອງ HA. ໄວກ່ວາ carbazole ແຕ່ຫນ້ອຍສະເພາະ.
HPLC-SEC (Size-Exclusion Chromatography): ແຍກໂມເລກຸນ HA ຕາມຂະໜາດກ່ອນທີ່ຈະກວດພົບ. ນີ້ແມ່ນມາດຕະຖານຄໍາເນື່ອງຈາກວ່າມັນພ້ອມໆກັນຢືນຢັນຕົວຕົນ HA ແລະປະລິມານມັນ. ມັນຍັງເປີດເຜີຍການແຈກຢາຍນ້ໍາຫນັກໂມເລກຸນ - ຂໍ້ມູນທີ່ຕົວເລກການວິເຄາະແບບງ່າຍໆບໍ່ສາມາດສະຫນອງໄດ້.
ອັນນີ້ແມ່ນຕົວຊີ້ວັດຄວາມບໍລິສຸດທີ່ສໍາຄັນທີ່ສຸດສໍາລັບຄວາມປອດໄພ.
ວິທີການ Bradford (595 nm): ໃຊ້ສີຍ້ອມຜ້າ Coomassie Brilliant Blue G-250 ທີ່ຜູກມັດກັບທາດໂປຼຕີນ. ເມື່ອວັດແທກຢູ່ທີ່ 595 nm ດ້ວຍເສັ້ນໂຄ້ງການປັບທຽບ BSA (bovine serum albumin), ມັນສະຫນອງປະລິມານທີ່ເຊື່ອຖືໄດ້ຫຼຸດລົງເຖິງ 0.005% (w/w). ນີ້ແມ່ນວິທີການທີ່ມັກເພາະວ່າມັນບໍ່ໄດ້ຖືກແຊກແຊງໂດຍການດູດຊຶມ UV ຂອງ HA ຂອງຕົນເອງ.
ວິທີການ Lowry: ຄວາມອ່ອນໄຫວທີ່ຄ້າຍຄືກັນກັບ Bradford ແຕ່ໂປໂຕຄອນທີ່ສັບສົນຫຼາຍດ້ວຍການເພີ່ມ reagent ຫຼາຍ.
ການດູດຊຶມ UV 280 nm: ວິທີການທີ່ງ່າຍດາຍທີ່ສຸດແຕ່ເຊື່ອຖືໄດ້ຢ່າງຫນ້ອຍ. HA ຕົວຂອງມັນເອງດູດຊຶມ UV ບາງຢ່າງຢູ່ທີ່ 280 nm, ເຊິ່ງສາມາດເຮັດໃຫ້ເກີດຜົນບວກທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງແລະການນັບປະລິມານທາດໂປຼຕີນທີ່ແທ້ຈິງຫນ້ອຍ. ຖ້າຜູ້ສະຫນອງພຽງແຕ່ລາຍງານຂໍ້ມູນທາດໂປຼຕີນຈາກ UV 280 nm, ຈົ່ງລະມັດລະວັງ.
ມາດຕະຖານອຸດສາຫະກໍາເຄື່ອງສໍາອາງແມ່ນ ≤0.1% ທາດໂປຼຕີນທີ່ເຫຼືອ. ຊັ້ນຮຽນການຢາແລະການສັກຢາຕ້ອງການ ≤0.05%. ຂະບວນການຫມັກທີ່ຄວບຄຸມໄດ້ດີໂດຍປົກກະຕິຈະຜະລິດລະດັບທາດໂປຼຕີນຕໍ່າກວ່າ 0.05%, ແຕ່ພວກເຮົາເຫັນຂໍ້ມູນຈາກຜູ້ສະຫນອງດຽວກັນ swinging ຈາກ 0.02% ເປັນ 0.18% ໃນທົ່ວ batch ທີ່ແຕກຕ່າງກັນ - ເປັນຕົວຊີ້ວັດທີ່ຊັດເຈນຂອງການບໍລິສຸດທີ່ບໍ່ສອດຄ່ອງ.
ການດູດຊຶມ UV 260 nm: DNA ແລະ RNA ດູດຊຶມຢ່າງແຂງແຮງຢູ່ທີ່ 260 nm. ຕົວຢ່າງຖືກລະລາຍແລະການດູດຊຶມຖືກວັດແທກໂດຍກົງ. ການອ່ານຂ້າງເທິງ 0.1 (Abs) ຊີ້ໃຫ້ເຫັນເຖິງການເຮັດຄວາມສະອາດທີ່ບໍ່ຄົບຖ້ວນ. ໃນຂະນະທີ່ອາຊິດນິວເຄຼຍບໍ່ມີຄວາມສ່ຽງຕໍ່ຄວາມປອດໄພໂດຍກົງໃນເຄື່ອງສໍາອາງ, ລະດັບສູງທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບການໂຫຼດ endotoxin ທີ່ສູງຂຶ້ນ - ດັ່ງນັ້ນນີ້ແມ່ນຕົວຊີ້ວັດການຄວບຄຸມຂະບວນການທີ່ເປັນປະໂຫຍດ.
ວິທີການ LAL (Limulus Amebocyte Lysate): ໃຊ້ lysate ຈາກເມັດເລືອດຂອງກະປູມ້າ, ເຊິ່ງເຮັດໃຫ້ກ້ອນເລືອດມີ endotoxins. ຕິກິຣິຍາສາມາດວັດແທກໄດ້ໂດຍທາງຄິນິກ (ແບບເຄື່ອນໄຫວ turbidimetric ຫຼື chromogenic) ສໍາລັບຜົນໄດ້ຮັບທາງດ້ານປະລິມານ. ນີ້ແມ່ນວິທີທີ່ຍອມຮັບພຽງແຕ່ສໍາລັບການສັກຢາແລະຜະລິດຕະພັນ ophthalmic grade.
ຂອບເຂດຈໍາກັດປົກກະຕິແມ່ນ ≤0.5 EU/mg ສໍາລັບຜົງວັດຖຸດິບ. ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທີ່ສັກຢາຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການຄວບຄຸມທີ່ເຂັ້ມງວດ.
ICP-MS (Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry): ວິທີການທີ່ລະອຽດອ່ອນທີ່ສຸດ, ສາມາດກວດຫາໂລຫະໄດ້ໃນລະດັບສ່ວນຕໍ່ພັນຕື້. ການທົດສອບສໍາລັບການນໍາ (Pb), ອາເຊນິກ (As), cadmium (Cd), mercury (Hg), ແລະອົງປະກອບເພີ່ມເຕີມເລື້ອຍໆ.
Atomic Absorption Spectroscopy (AAS): ໃຊ້ສະເພາະສໍາລັບເນື້ອໃນທາດເຫຼັກ, ເຊິ່ງຕ້ອງການຄື້ນຄວາມຖີ່ຂອງການຊອກຄົ້ນຫາທີ່ແຕກຕ່າງກັນ (248.3 nm).
ຂອບເຂດຈໍາກັດທົ່ວໄປ: ໂລຫະຫນັກ (ເປັນ Pb) ≤20 ppm ສໍາລັບຊັ້ນເຄື່ອງສໍາອາງ, ≤10 ppm ສໍາລັບຊັ້ນຢາ. ອາເຊນ ≤3 ppm, cadmium ≤1 ppm, mercury ≤0.1 ppm.
Headspace Gas Chromatography (GC): ຕົວຢ່າງແມ່ນໃຫ້ຄວາມຮ້ອນໃນໂຖປັດສະວະທີ່ຜະນຶກເຂົ້າກັນ, ແລະທາດປະສົມທີ່ລະເຫີຍໃນ headspace ແມ່ນການວິເຄາະໂດຍ GC. ນີ້ກວດພົບສານຕົກຄ້າງ methanol, ເອທານອນ ແລະ isopropanol ຈາກຂັ້ນຕອນການຊໍາລະລ້າງ ແລະຝົນ.
ຮ້ານຂາຍຢາຈີນກໍານົດຂອບເຂດຈໍາກັດເຫຼົ່ານີ້ສໍາລັບ sodium hyaluronate ລະດັບຢາ. ຖ້າຜູ້ສະຫນອງໃຊ້ການຝົນຂອງເອທານອນ (ວິທີການທົ່ວໄປທີ່ສຸດ), ການທົດສອບເອທານອນທີ່ຕົກຄ້າງແມ່ນເປັນສິ່ງຈໍາເປັນ.
ວິທີການນັບແຜ່ນມາດຕະຖານຕໍ່ USP <61> ແລະ <62>:
· ຈຳນວນຈຸລິນຊີແອໂຣບິກທັງໝົດ: ≤100 cfu/g (ເຄື່ອງສຳອາງ), ≤10⊃2; cfu/g (ຢາ)
· ເຊື້ອລາ ແລະ mold: ≤100 cfu/g
· ເຊື້ອພະຍາດສະເພາະ: Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , E. coli ຕ້ອງບໍ່ມີຢູ່.
· ສໍາລັບຜະລິດຕະພັນທີ່ໄດ້ມາຈາກການຫມັກ: ການທົດສອບເພີ່ມເຕີມສໍາລັບ hemolytic streptococcus
ໃບຢັ້ງຢືນປົກກະຕິຂອງການວິເຄາະສໍາລັບ sodium hyaluronate ປະກອບມີ 15-20 ຕົວກໍານົດການ. ນີ້ແມ່ນວິທີອ່ານອັນສຳຄັນທີ່ສຸດ:
ພາລາມິເຕີ |
ເກຣດເຄື່ອງສຳອາງ |
ອາຫານ/ອາຫານເສີມ |
ເກຣດຢາ/ສີດ |
ວິທີການທົດສອບ |
ການວິເຄາະ (ພື້ນຖານແຫ້ງ) |
≥90.0% |
≥91.0% |
95.0–105.0% |
Carbazole / HPLC |
ທາດໂປຼຕີນທີ່ຕົກຄ້າງ |
≤0.1% |
≤0.05% |
≤0.05% |
Bradford / Lowry |
ອາຊິດນິວຄລີອິກ |
≤0.1% |
≤0.1% |
≤0.05% |
UV 260 nm |
ໂລຫະໜັກ (ເປັນ Pb) |
≤20 ppm |
≤10 ppm |
≤10 ppm |
ICP-MS |
Endotoxin |
ບໍ່ໄດ້ທົດສອບສະ ເໝີ ໄປ |
ບໍ່ໄດ້ທົດສອບສະ ເໝີ ໄປ |
≤0.05 EU/mg |
LAL |
ການສູນເສຍເວລາແຫ້ງ |
≤10.0% |
≤10.0% |
≤10.0% |
105°C / 60°C ສູນຍາກາດ |
pH (ການແກ້ໄຂ 1%) |
5.0–8.5 |
6.0–7.5 |
6.0–7.5 |
Potentiometric |
ຄວາມຊັດເຈນ & ສີ |
ຈະແຈ້ງ, A₆₀₀≤0.01 |
ຈະແຈ້ງ, A₆₀₀≤0.01 |
ຈະແຈ້ງ, A₆₀₀≤0.01 |
ແສງ UV |
ສານລະລາຍຕົກຄ້າງ |
ບໍ່ໄດ້ທົດສອບສະ ເໝີ ໄປ |
ເມທານອນ ≤0.05%, ເອທານອນ ≤0.5% |
ຕາມ pharmacopoeia |
Headspace GC |
ພືດຫມູນວຽນສະເພາະ |
— |
— |
+60° ເຖິງ +80° |
Polarimetry |
ທາດໂປຼຕີນ >0.1% ໃນເກຣດເຄື່ອງສໍາອາງ: ຊີ້ໃຫ້ເຫັນເຖິງການທໍາຄວາມສະອາດບໍ່ພຽງພໍ. ເພີ່ມຄວາມສ່ຽງຕໍ່ການເກີດອາການແພ້, ໂດຍສະເພາະສໍາລັບຜະລິດຕະພັນທີ່ປ່ອຍອອກມາແລະສູດຜິວຫນັງທີ່ລະອຽດອ່ອນ.
ບໍ່ມີຂໍ້ມູນ endotoxin ສໍາລັບການສັກຢາ / ophthalmic ອ້າງ: ຖ້າຜູ້ສະຫນອງການຕະຫຼາດຜະລິດຕະພັນຂອງເຂົາເຈົ້າສໍາລັບການສີດຫຼືຢາຢອດຕາແຕ່ບໍ່ໄດ້ທົດສອບ endotoxin, ຜະລິດຕະພັນແມ່ນບໍ່ເຫມາະສົມສໍາລັບການນໍາໃຊ້ເຫຼົ່ານັ້ນໂດຍບໍ່ຄໍານຶງເຖິງຂໍ້ກໍານົດອື່ນໆ.
ບໍ່ມີຂໍ້ມູນການແຈກຢາຍນ້ໍາຫນັກໂມເລກຸນ: ຕົວເລກ 'ສະເລ່ຍ MW' ໂຕດຽວບອກເຈົ້າບໍ່ມີຫຍັງກ່ຽວກັບການກະຈາຍຄວາມຍາວຂອງຕ່ອງໂສ້ຕົວຈິງ. A PDI (ດັດຊະນີ polydispersity) ຂ້າງເທິງ 2.0 ຊີ້ໃຫ້ເຫັນເຖິງຄວາມແຕກຕ່າງກັນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍ.
ຂາດການທົດສອບເຊື້ອພະຍາດສະເພາະ: ການນັບແຜ່ນທັງໝົດຢ່າງດຽວແມ່ນບໍ່ພຽງພໍ. ການບໍ່ມີ S. aureus , P. aeruginosa , ແລະ E. coli ຕ້ອງໄດ້ຮັບການຢືນຢັນແຍກຕ່າງຫາກ.
ກວດສອບຕາມຂອບເຂດຈໍາກັດທີ່ແນ່ນອນ: ຖ້າຫາກວ່າການທົດສອບອ່ານແນ່ນອນ 90.0% ສໍາລັບການຜະລິດຕະພັນເຄື່ອງສໍາອາງ, ມັນອາດຈະຊີ້ບອກວ່າຜະລິດຕະພັນໄດ້ຖືກປະສົມພຽງແຕ່ຕໍາ່ສຸດທີ່ — ແທນທີ່ຈະເປັນ batch ຄວາມບໍລິສຸດສູງຕາມທໍາມະຊາດ.
ຄວາມບໍລິສຸດບໍ່ແມ່ນຕົວວັດແທກຄຸນນະພາບທີ່ບໍ່ມີຕົວຕົນ — ມັນມີຜົນກະທົບໂດຍກົງຕໍ່ຄວາມປອດໄພ, ປະສິດທິພາບ, ແລະການປະຕິບັດຕາມຕະຫຼາດຂອງຜະລິດຕະພັນຂອງທ່ານ.
ທາດໂປຼຕີນທີ່ຕົກຄ້າງແມ່ນຄວາມສ່ຽງຕໍ່ອາການແພ້ຕົ້ນຕໍໃນ sodium hyaluronate. ສໍາລັບຜະລິດຕະພັນທີ່ນໍາໃຊ້ກັບຜິວຫນັງທີ່ຖືກທໍາລາຍ (ຫຼັງຈາກຂັ້ນຕອນ, ການດູແລບາດແຜ, ຜິວຫນັງທີ່ລະອຽດອ່ອນ), ລະດັບທາດໂປຼຕີນທີ່ສູງກວ່າ 0.1% ສາມາດເຮັດໃຫ້ເກີດການຕອບສະຫນອງຂອງພູມຕ້ານທານ. ການປົນເປື້ອນຂອງ Endotoxin ໃນຜະລິດຕະພັນທີ່ສັກຢາສາມາດເຮັດໃຫ້ເກີດປະຕິກິລິຢາອັກເສບທີ່ຮ້າຍແຮງ - ນີ້ແມ່ນເຫດຜົນທີ່ວ່າການທົດສອບ LAL ແມ່ນບໍ່ສາມາດຕໍ່ລອງໄດ້ສໍາລັບການນໍາໃຊ້ທາງຕາແລະການສັກຢາ.
ຄວາມບໍ່ສະອາດສາມາດແຊກແຊງກິດຈະກໍາທາງຊີວະພາບຂອງອາຊິດ hyaluronic. ອາຊິດນິວຄລີອິກທີ່ຕົກຄ້າງ ແລະຊິ້ນສ່ວນ HA ທີ່ເສື່ອມໂຊມສາມາດກະຕຸ້ນເສັ້ນທາງອັກເສບ (TLR2/TLR4) ແທນທີ່ຈະເປັນສັນຍານຕ້ານການອັກເສບຂອງ CD44 ທີ່ຕ້ອງການ. ໂດຍເນື້ອແທ້ແລ້ວ, HA ທີ່ບໍ່ບໍລິສຸດອາດຈະເຮັດກົງກັນຂ້າມກັບສິ່ງທີ່ທ່ານຕັ້ງໃຈ.
ion ໂລຫະ (ໂດຍສະເພາະແມ່ນທາດເຫຼັກ) catalyze ການເຊື່ອມໂຊມຂອງລະບົບຕ່ອງໂສ້ອາຊິດ hyaluronic, ການຫຼຸດຜ່ອນນ້ໍາຫນັກໂມເລກຸນໃນໄລຍະເວລາ. ຖ້າຄວາມຫນືດຂອງຜະລິດຕະພັນຂອງທ່ານຫຼຸດລົງໃນລະຫວ່າງການເກັບຮັກສາ, ທາດເຫຼັກທີ່ຕົກຄ້າງຫຼືການປົນເປື້ອນຂອງໂລຫະອື່ນໆອາດຈະເປັນສາເຫດ. ເຊັ່ນດຽວກັນ, ການປົນເປື້ອນຂອງຈຸລິນຊີແນະນໍາກິດຈະກໍາ hyaluronidase ທີ່ທໍາລາຍອາຊິດ hyaluronic.
ຕະຫຼາດທີ່ແຕກຕ່າງກັນມີຄວາມຕ້ອງການທີ່ແຕກຕ່າງກັນ:
· ສະຫະລັດ: ຕ້ອງຕອບສະໜອງໄດ້ມາດຕະຖານ USP ສໍາລັບການນໍາໃຊ້ຢາ
· EU: ຕ້ອງປະຕິບັດຕາມ EP monograph 0338
· ຈີນ: ຕ້ອງປະຕິບັດຕາມມາດຕະຖານຢາຈີນ
· ເຄື່ອງສໍາອາງ: ໂດຍທົ່ວໄປແລ້ວມີການຄວບຄຸມຫນ້ອຍ, ແຕ່ຍີ່ຫໍ້ທີ່ຮັບຜິດຊອບຄວນຍັງຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການທົດສອບ impurity ຢ່າງເຕັມທີ່
ບາງທີບັນຫາທີ່ສໍາຄັນທາງດ້ານການຄ້າ: ການເຫນັງຕີງຂອງຄວາມບໍລິສຸດລະຫວ່າງ batches ບັງຄັບໃຫ້ທ່ານປະຕິຮູບຫຼືປະຕິເສດວັດສະດຸທີ່ເຂົ້າມາ. ຜູ້ສະຫນອງທີ່ມີລະດັບທາດໂປຼຕີນຈາກ 0.02% ຫາ 0.18% ແມ່ນຜູ້ສະຫນອງທີ່ຂະບວນການຫມັກແລະການຊໍາລະລ້າງບໍ່ໄດ້ຢູ່ພາຍໃຕ້ການຄວບຄຸມ - ເຖິງແມ່ນວ່າແຕ່ລະຊຸດທາງວິຊາການ 'ຜ່ານ.'
ໃນເວລາທີ່ການປະເມີນຜູ້ສະຫນອງ sodium hyaluronate, ສຸມໃສ່ການເຫຼົ່ານີ້ຫ້າຂະຫນາດ:
1. ວິທີການທົດສອບ
ຖາມໂດຍສະເພາະ: ເຈົ້າໃຊ້ວິທີໃດສໍາລັບການທົດສອບທາດໂປຼຕີນ? ຖ້າຄໍາຕອບແມ່ນ UV 280 nm ເທົ່ານັ້ນ, ນັ້ນແມ່ນຊ່ອງຫວ່າງ. Bradford ຫຼື Lowry ຢ່າງຫນ້ອຍ. ສໍາລັບນ້ໍາຫນັກໂມເລກຸນ, ທ່ານລາຍງານພຽງແຕ່ chromatograms GPC ໂດຍສະເລ່ຍຫຼືເຕັມທີ່ມີ PDI?
2. Batch-to-Batch Consistency
ຮ້ອງຂໍຂໍ້ມູນ COA ປະຫວັດສາດສໍາລັບຂໍ້ມູນສະເພາະດຽວກັນໃນໄລຍະ 6-12 ເດືອນທີ່ຜ່ານມາ. ຄິດໄລ່ຄ່າສໍາປະສິດຂອງການປ່ຽນແປງສໍາລັບຕົວກໍານົດການທີ່ສໍາຄັນ (assay, ທາດໂປຼຕີນ, MW). ຜູ້ສະຫນອງທີ່ມີການຄວບຄຸມທີ່ດີຮັກສາ CV <5% ສໍາລັບນ້ໍາຫນັກໂມເລກຸນແລະ <20% ສໍາລັບທາດໂປຼຕີນທີ່ຕົກຄ້າງ.
3. ຫຼັກຊັບການຢັ້ງຢືນ
ISO 13485 (ອຸປະກອນການແພດ), cGMP, DMF filing, COSMOS (ເຄື່ອງສໍາອາງອິນຊີ), HALAL, KOSHER — ການຢັ້ງຢືນແຕ່ລະອັນຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີລະບົບຄຸນນະພາບສະເພາະທີ່ຮັບປະກັນການຄວບຄຸມຄວາມບໍລິສຸດທາງອ້ອມ. ການຢັ້ງຢືນທີ່ຜູ້ສະໜອງມີຫຼາຍຂຶ້ນ, ໂຄງສ້າງພື້ນຖານດ້ານຄຸນນະພາບຂອງເຂົາເຈົ້າເຂັ້ມແຂງຂຶ້ນ.
4. ການຕິດຕາມ
ຜູ້ສະຫນອງສາມາດຕິດຕາມ batch ໃດໆກັບຄືນໄປບ່ອນການຫມັກ, ແຫຼ່ງວັດຖຸດິບ, ແລະບັນທຶກການທົດສອບ? ການກວດສອບໄດ້ເຕັມທີ່ເປັນສິ່ງຈໍາເປັນສໍາລັບການສືບສວນບັນຫາຄຸນນະພາບແລະດໍາເນີນການເອີ້ນຄືນຖ້າຈໍາເປັນ.
5. ຄວາມໂປ່ງໃສ
ຜູ້ສະໜອງທີ່ເຊື່ອຖືໄດ້ໃຫ້:
· COA ເຕັມທີ່ມີຕົວກໍານົດການທັງຫມົດ, ບໍ່ພຽງແຕ່ການຄັດເລືອກ
· GPC chromatograms ຕາມການຮ້ອງຂໍ
·ຄໍາອະທິບາຍວິທີການຄຽງຄູ່ກັບຜົນໄດ້ຮັບ
·ຄວາມເຕັມໃຈທີ່ຈະອະນຸຍາດໃຫ້ມີການທົດສອບພາກສ່ວນທີສາມ
ຜູ້ສະຫນອງເຊັ່ນ: Shandong Runxin Biotechnology ສະແດງໃຫ້ເຫັນການຄວບຄຸມຄວາມບໍລິສຸດທີ່ສົມບູນແບບໃນທົ່ວຫ້າມິຕິ. ດ້ວຍ 28 ປີຂອງຄວາມຊໍານານໃນການຫມັກຈຸລິນຊີທີ່ອຸທິດຕົນ, Runxin ໃຊ້ວິທີການ Bradford ສໍາລັບທາດໂປຼຕີນຈາກສ່ວນທີ່ເຫຼືອ (LOQ 0.005%), GPC-MALS ສໍາລັບຄຸນລັກສະນະນ້ໍາຫນັກໂມເລກຸນທີ່ສົມບູນ, LAL ສໍາລັບການທົດສອບ endotoxin, ແລະ ICP-MS ສໍາລັບການກວດສອບໂລຫະຫນັກຢ່າງເຕັມທີ່ - ໃນທຸກໆຊຸດ, ທຸກຄັ້ງ. ຫຼັກຊັບການຢັ້ງຢືນຫຼາຍປະເພດຂອງພວກເຂົາ (ISO 13485, CE, DMF 036368, COSMOS, HALAL, cGMP) ແລະປະສົບການການສົ່ງອອກໃນທົ່ວ 34 ປະເທດສະທ້ອນໃຫ້ເຫັນເຖິງລະບົບຄຸນນະພາບທີ່ສ້າງຂຶ້ນສໍາລັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທີ່ຕ້ອງການຫຼາຍທີ່ສຸດ.
ຄວາມບໍລິສຸດຂອງໂຊດຽມ hyaluronate ກວມເອົາເອກະລັກທາງເຄມີ, ຄວາມປອດໄພທາງຊີວະພາບ, ແລະການຄວບຄຸມຄວາມບໍ່ສະອາດຂອງສານເຄມີ - ແຕ່ລະຄົນຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີວິທີການວິເຄາະສະເພາະແລະເງື່ອນໄຂການຍອມຮັບ. ລະດັບຄວາມບໍລິສຸດ 'ສິດ' ຂຶ້ນກັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກຂອງທ່ານ:
· ເຄື່ອງສໍາອາງແບບທາ: ເນັ້ນໃສ່ທາດໂປຼຕີນທີ່ຕົກຄ້າງ (≤0.1%), ຈໍາກັດຈຸລິນຊີ, ແລະໂລຫະຫນັກ.
· ການເສີມອາຫານ: ຈໍາກັດໂລຫະຫນັກທີ່ເຄັ່ງຄັດ, ການທົດສອບເຊື້ອພະຍາດເພີ່ມເຕີມ
· Ophthalmic / injectable: Endotoxin ແມ່ນບໍ່ສາມາດຕໍ່ລອງໄດ້, ທາດໂປຼຕີນ ≤0.05%, ການປະຕິບັດຕາມ pharmacopoeia ຢ່າງເຕັມທີ່.
· Post-procedure / ຜິວຫນັງທີ່ລະອຽດອ່ອນ: ປະຕິບັດເປັນຢາລະດັບ, ເຖິງແມ່ນວ່າຄໍາຮ້ອງສະຫມັກແມ່ນເຄື່ອງສໍາອາງດ້ານວິຊາການ.
ເມື່ອປະເມີນຜູ້ສະຫນອງ, ບໍ່ພຽງແຕ່ປຽບທຽບລາຄາແລະອັດຕາສ່ວນຂອງການວິເຄາະເທົ່ານັ້ນ. ເບິ່ງໂປຣໄຟລ໌ຄວາມບໍລິສຸດທີ່ສົມບູນ, ວິທີການທົດສອບທີ່ຢູ່ເບື້ອງຫຼັງ, ແລະຄວາມສອດຄ່ອງຂອງຜົນໄດ້ຮັບເຫຼົ່ານັ້ນໃນທົ່ວຊຸດ. ຄວາມບໍລິສຸດແມ່ນສິ່ງທີ່ແຍກວັດຖຸດິບທີ່ເຊື່ອຖືໄດ້ຈາກຄວາມແປກໃຈທີ່ມີຄຸນນະພາບລໍຖ້າທີ່ຈະເກີດຂຶ້ນ.
ຕ້ອງການ sodium hyaluronate ຄວາມບໍລິສຸດສູງທີ່ມີຄວາມໂປ່ງໃສໃນການທົດສອບບໍ? ຕິດຕໍ່ Runxin Biotechnology ສໍາລັບ COAs ລາຍລະອຽດແລະຂໍ້ມູນສະເພາະທີ່ເຫມາະສົມກັບຄໍາຮ້ອງສະຫມັກຂອງທ່ານ.
