Czystość hialuronianu sodu: co to oznacza i jak się ją testuje?
Jesteś tutaj: Dom » Blogi » Popularyzacja nauki » Czystość hialuronianu sodu: co to oznacza i jak się ją bada?

Czystość hialuronianu sodu: co to oznacza i jak się ją testuje?

Wyświetlenia: 642     Autor: Edytor witryny Czas publikacji: 2026-10-13 Pochodzenie: Strona

przycisk udostępniania na Facebooku
przycisk udostępniania na Twitterze
przycisk udostępniania linii
przycisk udostępniania wechata
przycisk udostępniania na LinkedIn
przycisk udostępniania na Pintereście
przycisk udostępniania WhatsApp
przycisk udostępniania kakao
przycisk udostępniania Snapchata
udostępnij ten przycisk udostępniania

Jeśli kiedykolwiek otrzymałeś Certyfikat analizy hialuronianu sodu i czułeś się przytłoczony listą parametrów – białko, kwasy nukleinowe, endotoksyny, metale ciężkie, straty podczas suszenia – nie jesteś sam. Większość dostawców przedstawia te liczby w formie prostej listy kontrolnej pozytywnej/negatywnej oceny. Ale czystość jest znacznie bardziej zniuansowana niż pojedynczy procent.

Oto krótka odpowiedź: czystość to nie jedna liczba — to profil wielowymiarowy. Dostawca twierdzący, że ma „99% czystości” bez określenia, jakie zanieczyszczenia zostały zbadane, przy jakich granicach wykrywalności i jakimi metodami, podaje w najlepszym razie niekompletne informacje.

Dla nabywców B2B, formulatorów i specjalistów ds. kontroli jakości zrozumienie, co tak naprawdę oznacza czystość kwasu hialuronowego – i jak mierzony jest każdy wymiar – jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo, skuteczność i spójność produktu końcowego. Rozbijmy to.


Co właściwie oznacza „czystość” — to nie jest tylko jedna liczba

Kiedy ktoś mówi „czystość hialuronianu sodu”, zwykle ma na myśli trzy różne wymiary, z których każdy mierzy coś zasadniczo innego:

Czystość chemiczna mierzy, ile materiału faktycznie stanowi hialuronian sodu w porównaniu z innymi substancjami chemicznymi. Zwykle wyraża się to jako:

· Oznaczenie zawartości (zawartość HA): Procent hialuronianu sodu w przeliczeniu na suchą masę. Klasa kosmetyczna zazwyczaj wymaga ≥90,0%, podczas gdy klasa farmaceutyczna wymaga ≥95,0%.

· Zawartość kwasu glukuronowego: Składnik strukturalny HA. Wartość teoretyczna wynosi ~46%, więc wynik ≥44% potwierdza, że ​​struktura łańcucha HA jest nienaruszona.

Zanieczyszczenia bezpieczeństwa biologicznego są najbardziej krytyczne w zastosowaniach mających kontakt z żywą tkanką:

· Białka resztkowe: Pozostałości po organizmie gospodarza fermentacji. Są to główne zagrożenia związane z alergenami.

· Kwasy nukleinowe (DNA/RNA): Również z organizmu gospodarza. Wysokie poziomy wskazują na niepełne oczyszczenie.

· Endotoksyny bakteryjne: Lipopolisacharydy bakterii Gram-ujemnych. Krytyczny w zastosowaniach do wstrzykiwań i okulistycznych.

· Zanieczyszczenie mikrobiologiczne: całkowita liczba tlenowców, drożdże/pleśń i określone patogeny.

Zanieczyszczenia chemiczne pochodzą z procesu produkcyjnego i środowiska:

· Metale ciężkie: ołów, arsen, kadm, rtęć – regulowane na poziomie ppm.

· Pozostałości rozpuszczalników: metanol, etanol, izopropanol z etapów oczyszczania.

· Żelazo, chlorki, siarczany: Nieorganiczne zanieczyszczenia ze sprzętu lub wody.

Pomyśl o tym jak o badaniu lekarskim: o Twoim całkowitym stanie zdrowia nie decyduje pojedynczy wynik badania krwi. To połączenie wszystkich wskaźników – ciśnienia krwi, cholesterolu, czynności wątroby i nerek – mówi całą historię. Czystość hialuronianu sodu działa w ten sam sposób.


Skąd pochodzą zanieczyszczenia: fermentacja a ekstrakcja

Źródło hialuronianu sodu określa, jakich zanieczyszczeń należy się obawiać.

Tradycyjna ekstrakcja (źródło zwierzęce)

Historycznie rzecz biorąc, kwas hialuronowy ekstrahowano z grzebieni kogutów lub ciała szklistego bydła. Metoda ta niesie ze sobą szczególne ryzyko zanieczyszczeń:

· Białka pochodzenia zwierzęcego, które mogą wywołać odpowiedź immunologiczną

· Pozostałości siarczanowe (w przeciwieństwie do HA, siarczan chondroityny zawiera grupy siarczanowe)

· Zmienność między partiami w zależności od źródła pochodzenia zwierzęcego

· Ograniczona skalowalność

Z tych powodów większość produkcji komercyjnej odeszła od ekstrakcji zwierzęcej, chociaż niektórzy niszowi dostawcy nadal stosują tę metodę.

Fermentacja mikrobiologiczna (aktualny standard)

Nowoczesny hialuronian sodu jest wytwarzany przez fermentujące bakterie — zazwyczaj Streptococcus equi subsp. zooepidemicus lub zmodyfikowane szczepy Bacillus subtilis . Eliminuje to ryzyko pochodzenia zwierzęcego, ale wprowadza własny profil zanieczyszczeń:

· Białka organizmu gospodarza: Bakterie wytwarzają białka wraz z HA podczas fermentacji.

· Kwasy nukleinowe: Bakteryjny DNA i RNA współistnieją z HA w bulionie fermentacyjnym.

· Składniki pożywki fermentacyjnej: Cukry, aminokwasy i minerały z pożywki wzrostowej.

· Endotoksyny: Jeśli bakterie Gram-ujemne występują jako zanieczyszczenia.

Proces oczyszczania — wytrącanie, ultrafiltracja, chromatografia — oddziela produkt o wysokiej czystości od partii towaru. Dostawcy, którzy rezygnują z oczyszczania, wykażą podwyższony poziom białka i kwasu nukleinowego, nawet jeśli zawartość procentowa testu HA będzie wyglądać na akceptowalną.


Jak testuje się czystość: podstawowe metody

Każda kategoria zanieczyszczeń wymaga określonej metody analitycznej. Oto, co faktycznie dzieje się w laboratorium:

Zawartość HA / kwas glukuronowy

Metoda kolorymetryczna karbazolu: najbardziej tradycyjna metoda. HA ulega hydrolizie z wytworzeniem kwasu glukuronowego, który reaguje z odczynnikiem karbazolowym, tworząc fioletowe zabarwienie. Intensywność mierzy się za pomocą spektrofotometrii i porównuje z krzywą standardową. Proste, niedrogie, ale mogą na nie wpływać inne kwasy uronowe.

Metoda turbidymetryczna CTAB: Bromek cetylotrimetyloamoniowy tworzy kompleks z HA, tworząc zmętnienie proporcjonalne do stężenia HA. Szybszy niż karbazol, ale mniej specyficzny.

HPLC-SEC (chromatografia wykluczania wielkości): rozdziela cząsteczki HA według wielkości przed wykryciem. Jest to złoty standard, ponieważ jednocześnie potwierdza tożsamość HA i określa ją ilościowo. Ujawnia również rozkład masy cząsteczkowej – informacje, których nie może dostarczyć prosty numer testu.

Białko resztkowe

Jest to prawdopodobnie najważniejszy wskaźnik czystości zapewniający bezpieczeństwo.

Metoda Bradforda (595 nm): Wykorzystuje barwnik Coomassie Brilliant Blue G-250, który wiąże się z białkami. Pomiar przy 595 nm za pomocą krzywej kalibracyjnej BSA (albumina surowicy bydlęcej) zapewnia wiarygodne oznaczenie ilościowe aż do 0,005% (w/w). Jest to preferowana metoda, ponieważ nie zakłóca jej absorpcja promieni UV przez HA.

Metoda Lowry'ego: podobna czułość jak Bradford, ale bardziej złożony protokół z wieloma dodatkami odczynników.

Absorbancja UV 280 nm: Najprostsza metoda, ale najmniej niezawodna. Sam HA absorbuje część promieni UV przy 280 nm, co może powodować fałszywie dodatnie wyniki i zaniżenie rzeczywistej zawartości białka. Jeżeli dostawca podaje jedynie dane dotyczące białka UV 280 nm, należy zachować ostrożność.

Standardem w branży kosmetycznej jest ≤0,1% białka resztkowego. Gatunki farmaceutyczne i do wstrzykiwań wymagają ≤0,05%. Dobrze kontrolowany proces fermentacji zazwyczaj daje poziom białka poniżej 0,05%, ale widzieliśmy, że dane od tego samego dostawcy wahały się od 0,02% do 0,18% w różnych partiach, co jest wyraźnym wskaźnikiem niespójnego oczyszczania.

Kwasy nukleinowe

Absorbancja UV 260 nm: DNA i RNA silnie absorbują przy 260 nm. Próbkę rozpuszcza się i bezpośrednio mierzy absorbancję. Odczyt powyżej 0,1 (Abs) sugeruje niepełne oczyszczenie. Chociaż kwasy nukleinowe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa w kosmetykach do stosowania miejscowego, ich podwyższony poziom koreluje z wyższym ładunkiem endotoksyn – jest więc przydatnym wskaźnikiem kontroli procesu.

Endotoksyna bakteryjna

Metoda LAL (Limulus Amebocyte Lysate): wykorzystuje lizat z komórek krwi kraba podkowiastego, które krzepną w obecności endotoksyn. Reakcję można mierzyć kinetycznie (dynamicznie turbidymetrycznie lub chromogenicznie), aby uzyskać wyniki ilościowe. Jest to jedyna akceptowana metoda w przypadku produktów do wstrzykiwania i produktów o jakości okulistycznej.

Typowy limit wynosi ≤0,5 EU/mg dla proszku surowca. Zastosowania polegające na wstrzykiwaniu wymagają jeszcze bardziej rygorystycznej kontroli.

Metale ciężkie

ICP-MS (spektrometria mas ze sprzężoną indukcyjnie plazmą): najbardziej czuła metoda, zdolna do wykrywania metali na poziomie części na miliard. Testy na ołów (Pb), arsen (As), kadm (Cd), rtęć (Hg) i często dodatkowe pierwiastki.

Atomowa spektroskopia absorpcyjna (AAS): stosowana szczególnie do oznaczania zawartości żelaza, która wymaga innej długości fali detekcji (248,3 nm).

Typowe limity: Metale ciężkie (jako Pb) ≤20 ppm dla jakości kosmetycznej, ≤10 ppm dla jakości farmaceutycznej. Arsen ≤3 ppm, kadm ≤1 ppm, rtęć ≤0,1 ppm.

Pozostałości rozpuszczalników

Chromatografia gazowa w fazie nad roztworem (GC): Próbkę ogrzewa się w szczelnie zamkniętej fiolce, a lotne związki w przestrzeni nad roztworem analizuje się za pomocą GC. Wykrywa pozostałości metanolu, etanolu i izopropanolu z etapów oczyszczania i wytrącania.

Farmakopea Chińska określa te limity dla hialuronianu sodu o czystości farmaceutycznej. Jeśli dostawca stosuje wytrącanie etanolem (najpopularniejsza metoda), niezbędne jest badanie pozostałości etanolu.

Limity mikrobiologiczne

Standardowe metody liczenia płytek według USP <61> i <62>:

· Całkowita liczba drobnoustrojów tlenowych: ≤100 jtk/g (kosmetyk), ≤10⊃2; jtk/g (farmaceutyczny)

· Drożdże i pleśń: ≤100 jtk/g

· Specyficzne patogeny: Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , E. coli musi być nieobecna

· W przypadku produktów pochodzących z fermentacji: dodatkowe badania na obecność paciorkowców hemolizujących


Czytanie certyfikatu COA: co należy sprawdzić i co oznaczają liczby

Typowy Certyfikat Analizy dla hialuronianu sodu zawiera 15-20 parametrów. Oto jak czytać te najbardziej krytyczne:

Porównanie specyfikacji według gatunku

Parametr

Klasa kosmetyczna

Klasa żywności/suplementów

Klasa farmaceutyczna / do wstrzykiwań

Metoda testowa

Oznaczenie (sucha masa)

≥90,0%

≥91,0%

95,0–105,0%

Karbazol / HPLC

Pozostałość białka

≤0,1%

≤0,05%

≤0,05%

Bradforda/Lowry’ego

Kwasy nukleinowe

≤0,1%

≤0,1%

≤0,05%

UV 260nm

Metale ciężkie (jako Pb)

≤20 ppm

≤10 ppm

≤10 ppm

ICP-MS

Endotoksyna

Nie zawsze testowane

Nie zawsze testowane

≤0,05 UE/mg

LAL

Strata przy suszeniu

≤10,0%

≤10,0%

≤10,0%

105°C / 60°C próżnia

pH (1% roztwór)

5,0–8,5

6,0–7,5

6,0–7,5

Potencjometr

Przejrzystość i kolor

Jasne, A₆₀₀≤0,01

Jasne, A₆₀₀≤0,01

Jasne, A₆₀₀≤0,01

Spektrofotometria UV

Pozostałości rozpuszczalników

Nie zawsze testowane

Metanol ≤0,05%, Etanol ≤0,5%

Według farmakopei

Przestrzeń nad głową GC

Specyficzna rotacja

—

—

+60° do +80°

Polarymetria


Czerwone flagi na certyfikacie COA

Białko > 0,1% w gatunku kosmetycznym: wskazuje na niewystarczające oczyszczenie. Zwiększa ryzyko alergii, szczególnie w przypadku produktów niespłukiwanych i preparatów do skóry wrażliwej.

Brakujące dane dotyczące endotoksyn w oświadczeniach dotyczących wstrzykiwania/okulistyki: Jeśli dostawca sprzedaje swój produkt do stosowania w postaci zastrzyków lub kropli do oczu, ale nie testuje endotoksyny, produkt nie nadaje się do tych zastosowań niezależnie od innych specyfikacji.

Brak danych dotyczących rozkładu masy cząsteczkowej: Pojedyncza liczba „średniej MW” nie mówi nic o rzeczywistym rozkładzie długości łańcucha. PDI (wskaźnik polidyspersyjności) powyżej 2,0 wskazuje na znaczną niejednorodność partii.

Pominięcie badania na konkretny patogen: Sama liczba płytek krwi nie jest wystarczająca. Nieobecność S. aureus , P. aeruginosa i E. coli należy potwierdzić oddzielnie.

Oznaczenie dokładnie na granicy specyfikacji: Jeśli wynik testu wynosi dokładnie 90,0% dla gatunku kosmetycznego, może to wskazywać, że produkt został zmieszany tak, aby spełniać wymagania minimalne, a nie był partią o naturalnie wysokiej czystości.


Dlaczego czystość ma znaczenie dla Twojego produktu końcowego

Czystość nie jest abstrakcyjnym miernikiem jakości — ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, skuteczność i zgodność produktu z rynkiem.

Bezpieczeństwo

Głównym czynnikiem ryzyka alergicznego w hialuronianie sodu są białka resztkowe. W przypadku produktów stosowanych na uszkodzoną skórę (po zabiegu, opatrywanie ran, skóra wrażliwa) poziom białka powyżej 0,1% może wywołać reakcję immunologiczną. Zanieczyszczenie endotoksynami produktów do wstrzykiwań może powodować poważne reakcje zapalne — dlatego test LAL nie podlega negocjacjom w przypadku zastosowań okulistycznych i do wstrzykiwań.

Skuteczność

Zanieczyszczenia mogą zakłócać aktywność biologiczną kwasu hialuronowego. Resztkowe kwasy nukleinowe i zdegradowane fragmenty HA mogą aktywować szlaki zapalne (TLR2/TLR4) zamiast pożądanej sygnalizacji przeciwzapalnej, w której pośredniczy CD44. W istocie zanieczyszczony HA może działać odwrotnie do zamierzeń.

Stabilność preparatu

Jony metali (zwłaszcza żelaza) katalizują degradację oksydacyjną łańcuchów kwasu hialuronowego, z czasem zmniejszając masę cząsteczkową. Jeśli lepkość produktu spadnie podczas przechowywania, przyczyną mogą być pozostałości żelaza lub innych zanieczyszczeń metalicznych. Podobnie zanieczyszczenie mikrobiologiczne wprowadza aktywność hialuronidazy, która rozkłada kwas hialuronowy.

Zgodność z przepisami

Różne rynki mają różne wymagania:

· USA: Musi spełniać standardy USP dla zastosowań farmaceutycznych

· UE: Musi być zgodny z monografią EP 0338

· Chiny: Musi spełniać standardy Farmakopei Chińskiej

· Kosmetyki: Generalnie mniej regulowane, ale odpowiedzialne marki powinny nadal wymagać pełnego badania zanieczyszczeń

Spójność partii

Być może najbardziej istotny z komercyjnego punktu widzenia problem: wahania czystości pomiędzy partiami zmuszają do zmiany składu lub odrzucenia przychodzącego materiału. Dostawca, u którego poziom białka waha się od 0,02% do 0,18%, to dostawca, którego procesy fermentacji i oczyszczania nie są pod kontrolą – nawet jeśli technicznie każda partia „przechodzi”.


Jak ocenić możliwości swojego dostawcy w zakresie czystości

Oceniając dostawcę hialuronianu sodu, skup się na pięciu wymiarach:

1. Metody testowania

Zapytaj konkretnie: Jakiej metody używasz do badania białek? Jeśli odpowiedź brzmi tylko UV 280 nm, jest to luka. Co najmniej Bradford lub Lowry. Czy w przypadku masy cząsteczkowej podaje się tylko średnie czy pełne chromatogramy GPC z PDI?

2. Spójność między partiami

Poproś o historyczne dane COA dla tej samej specyfikacji z ostatnich 6–12 miesięcy. Oblicz współczynnik zmienności kluczowych parametrów (oznaczenie, białko, MW). Dobrze kontrolowany dostawca utrzymuje CV <5% dla masy cząsteczkowej i <20% dla pozostałości białkowych.

3. Portfel certyfikatów

ISO 13485 (wyroby medyczne), cGMP, zgłoszenia DMF, COSMOS (kosmetyki organiczne), HALAL, KOSHER – każda certyfikacja wymaga określonych systemów jakości, które pośrednio zapewniają kontrolę czystości. Im więcej certyfikatów posiada dostawca, tym solidniejsza jest jego infrastruktura jakości.

4. Identyfikowalność

Czy dostawca może prześledzić dowolną partię aż do partii fermentacyjnej, źródeł surowców i zapisów testów? Pełna identyfikowalność jest niezbędna do badania problemów z jakością i przeprowadzania wycofań, jeśli to konieczne.

5. Przejrzystość

Godny zaufania dostawca zapewnia:

· Pełny certyfikat COA ze wszystkimi parametrami, a nie tylko wyborem

· Chromatogramy GPC na życzenie

· Opisy metod wraz z wynikami

· Gotowość do umożliwienia testowania stron trzecich

Dostawcy tacy jak Shandong Runxin Biotechnology wykazują kompleksową kontrolę czystości we wszystkich pięciu wymiarach. Dzięki 28-letniemu doświadczeniu w zakresie fermentacji mikrobiologicznej firma Runxin wykorzystuje metodę Bradforda do oznaczania pozostałości białek (LOQ 0,005%), GPC-MALS do pełnej charakterystyki masy cząsteczkowej, LAL do badania endotoksyn oraz ICP-MS do pełnego badania przesiewowego metali ciężkich – w każdej partii i za każdym razem. Ich portfolio obejmujące wiele certyfikatów (ISO 13485, CE, DMF 036368, COSMOS, HALAL, cGMP) i doświadczenie eksportowe w 34 krajach odzwierciedlają system jakości stworzony dla najbardziej wymagających zastosowań.


Podsumowanie: Czystość to struktura, a nie liczba

Czystość hialuronianu sodu obejmuje tożsamość chemiczną, bezpieczeństwo biologiczne i kontrolę zanieczyszczeń chemicznych – każde z nich wymaga określonych metod analitycznych i kryteriów akceptacji. „Właściwy” poziom czystości zależy od zastosowania:

· Kosmetyki do stosowania miejscowego: koncentracja na pozostałościach białka (≤0,1%), limitach mikrobiologicznych i metalach ciężkich

· Suplementy diety: bardziej rygorystyczne limity metali ciężkich, dodatkowe badania na obecność patogenów

· Okulistyczne / do wstrzykiwań: Endotoksyna nie podlega negocjacjom, białko ≤0,05%, pełna zgodność z farmakopeą

· Skóra po zabiegu / skóra wrażliwa: Traktować jak produkt farmaceutyczny, nawet jeśli zastosowanie jest technicznie kosmetyczne

Oceniając dostawców, nie porównuj tylko cen i sprawdzaj wartości procentowe. Przyjrzyj się pełnemu profilowi ​​czystości, stojącym za nim metodom testowania i spójności wyników w poszczególnych partiach. Czystość odróżnia niezawodny surowiec od niespodzianki związanej z jakością, która może się wydarzyć.

Potrzebujesz hialuronianu sodu o wysokiej czystości i pełnej przejrzystości podczas testów? Skontaktuj się z Runxin Biotechnology , aby uzyskać szczegółowe certyfikaty COA i specyfikacje dostosowane do Twojego zastosowania.

CS


Shandong Runxin Biotechnology Co., Ltd. to wiodące przedsiębiorstwo od wielu lat głęboko zaangażowane w dziedzinę biomedycyny, integrującą badania naukowe, produkcję i sprzedaż.

Szybkie linki

Skontaktuj się z nami

  Park przemysłowy nr 8, miasto Wucun, miasto QuFu, prowincja Shandong, Chiny
  +86-532-6885-2019 / +86-537-3260902
   + 13562721377
Wyślij nam wiadomość
Prawa autorskie © 2024 Shandong Runxin Biotechnology Co., Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone.  Mapa witryny   Polityka prywatności