Pastërtia e hialuronatit të natriumit: çfarë do të thotë dhe si testohet?
Ju jeni këtu: Shtëpi » Blogjet » Popullarizimi i shkencës » Pastërtia e hialuronatit të natriumit: Çfarë do të thotë dhe si testohet?

Pastërtia e hialuronatit të natriumit: çfarë do të thotë dhe si testohet?

Shikimet: 642     Autori: Redaktori i faqes Koha e publikimit: 2026-10-13 Origjina: Faqe

butoni i ndarjes së facebook
butoni i ndarjes në Twitter
butoni i ndarjes së linjës
butoni i ndarjes së wechat
butoni i ndarjes së linkedin
butoni i ndarjes pinterest
butoni i ndarjes së whatsapp
butoni i ndarjes kakao
butoni i ndarjes së snapchat
Ndani këtë buton të ndarjes

Nëse keni marrë ndonjëherë një Certifikatë të Analizës për hialuronat natriumi dhe jeni ndjerë të mbingarkuar nga lista e parametrave - proteina, acide nukleike, endotoksina, metale të rënda, humbje gjatë tharjes - nuk jeni vetëm. Shumica e furnitorëve i paraqesin këto numra si një listë kontrolli të thjeshtë kalimi/dështimi. Por pastërtia është shumë më e nuancuar se një përqindje e vetme.

Këtu është përgjigja e shkurtër: pastërtia nuk është një numër - është një profil shumëdimensional. Një furnizues që pretendon 'pastërti 99%' pa specifikuar se cilat papastërti janë testuar, në çfarë kufijsh zbulimi dhe me cilat metoda, po ju jep informacion jo të plotë në rastin më të mirë.

Për blerësit B2B, formuluesit dhe profesionistët e kontrollit të cilësisë, të kuptuarit se çfarë do të thotë në të vërtetë pastërtia për acidin hialuronik - dhe si matet çdo dimension - është thelbësore për të siguruar që produkti juaj përfundimtar të jetë i sigurt, efektiv dhe i qëndrueshëm. Le ta zbërthejmë.


Çfarë do të thotë në të vërtetë 'Pastërti' - Nuk është vetëm një numër

Kur dikush thotë 'pastërtia e hialuronatit të natriumit', ata zakonisht i referohen tre dimensioneve të dallueshme, secila duke matur diçka thelbësisht të ndryshme:

Pastërtia Kimike mat se sa nga materiali është në të vërtetë hialuronat natriumi kundrejt substancave të tjera kimike. Kjo zakonisht shprehet si:

· Analiza (përmbajtja HA): Përqindja e hialuronatit të natriumit në bazë të thatë. Nota kozmetike zakonisht kërkon ≥90.0%, ndërsa nota farmaceutike kërkon ≥95.0%.

· Përmbajtja e acidit glukuronik: Një komponent strukturor i HA. Vlera teorike është ~46%, kështu që një rezultat ≥44% konfirmon se struktura e zinxhirit HA është e paprekur.

Papastërtitë e sigurisë biologjike janë më kritiket për aplikimet që kontaktojnë indet e gjalla:

· Proteinat e mbetura: Mbetje nga organizmi pritës i fermentimit. Këto janë rreziku kryesor i alergjenit.

· Acidet nukleike (ADN/ARN): Gjithashtu nga organizmi pritës. Nivelet e larta tregojnë pastrim jo të plotë.

· Endotoksinat bakteriale: Lipopolisakaridet nga bakteret gram-negative. Kritike për aplikime injektuese dhe oftalmike.

· Kontaminimi mikrobik: Numri total aerobik, maja/myku dhe patogjenët specifikë.

Papastërtitë kimike vijnë nga procesi i prodhimit dhe mjedisi:

· Metalet e rënda: Plumb, arsenik, kadmium, merkur — të rregulluara në nivele ppm.

· Tretësit e mbetur: Metanol, etanol, izopropanol nga hapat e pastrimit.

· Hekur, klorur, sulfate: Ndotës inorganik nga pajisjet ose uji.

Mendoni si një kontroll mjekësor: shëndeti juaj i përgjithshëm nuk përcaktohet nga një rezultat i vetëm i testit të gjakut. Është kombinimi i të gjithë shënuesve – presioni i gjakut, kolesteroli, funksioni i mëlçisë, funksioni i veshkave – që tregon historinë e plotë. Pastërtia e hialuronatit të natriumit funksionon në të njëjtën mënyrë.


Nga vijnë papastërtitë: Fermentimi kundrejt nxjerrjes

Burimi i hialuronatit të natriumit përcakton se për cilat papastërti duhet të shqetësoheni.

Nxjerrja tradicionale (Burimi i kafshëve)

Historikisht, acidi hialuronik u nxor nga krehrat e gjelit ose humori qelqor i gjedhit. Kjo metodë mbart rreziqe specifike të papastërtive:

· Proteinat me origjinë shtazore që mund të shkaktojnë përgjigje imune

· Mbetjet e sulfatit (ndryshe nga HA, sulfati i kondroitinës përmban grupe sulfate)

· Ndryshueshmëria nga grupi në grup në varësi të burimit të kafshëve

· Shkallueshmëri e kufizuar

Shumica e prodhimit komercial është larguar nga nxjerrja e kafshëve për këto arsye, megjithëse disa furnizues të veçantë ende përdorin këtë metodë.

Fermentimi mikrobik (Standardi aktual)

Hialuronati modern i natriumit prodhohet nga bakteret fermentuese - zakonisht Streptococcus equi subsp. zooepidemicus ose shtame të inxhinieruara Bacillus subtilis . Kjo eliminon rreziqet nga burimet e kafshëve, por prezanton profilin e vet të papastërtisë:

· Proteinat e organizmit pritës: Bakteret prodhojnë proteina së bashku me HA gjatë fermentimit.

· Acidet nukleike: ADN bakteriale dhe ARN bashkëekzistojnë me HA në lëngun e fermentimit.

· Përbërësit e mediumit fermentues: Sheqerna, aminoacide dhe minerale nga mjedisi i rritjes.

· Endotoksina: Nëse bakteret gram-negative janë të pranishme si ndotës.

Procesi i pastrimit - reshjet, ultrafiltrimi, kromatografia - është ajo që ndan një produkt me pastërti të lartë nga një grup mallrash. Furnizuesit që shkurtojnë këndet e pastrimit do të tregojnë nivele të larta të proteinave dhe acidit nukleik, edhe nëse përqindja e analizës HA duket e pranueshme.


Si testohet pastërtia: Metodat kryesore

Çdo kategori e papastërtive kërkon një metodë specifike analitike. Ja çfarë po ndodh në të vërtetë në laborator:

Përmbajtja HA / Acidi Glukuronik

Metoda kolorimetrike e karbazolit: Qasja më tradicionale. HA hidrolizohet për të lëshuar acidin glukuronik, i cili reagon me reagentin karbazol për të prodhuar një ngjyrë vjollcë. Intensiteti matet me spektrofotometri dhe krahasohet me një kurbë standarde. E thjeshtë, e lirë, por mund të ndikohet nga acide të tjera uronike.

Metoda turbidimetrike CTAB: Bromidi cetiltrimetilamoniumi formon një kompleks me HA, duke krijuar turbullirë proporcionale me përqendrimin e HA. Më i shpejtë se karbazoli, por më pak specifik.

HPLC-SEC (Kromatografia e Përjashtimit të Madhësisë): Ndan molekulat HA sipas madhësisë përpara zbulimit. Ky është standardi i arit sepse konfirmon njëkohësisht identitetin HA dhe e përcakton atë në sasi. Ai gjithashtu zbulon shpërndarjen e peshës molekulare - informacion që një numër i thjeshtë analize nuk mund të sigurojë.

Proteina e mbetur

Ky është padyshim treguesi më i rëndësishëm i pastërtisë për sigurinë.

Metoda Bradford (595 nm): Përdor ngjyrën Coomassie Brilliant Blue G-250 që lidhet me proteinat. Kur matet në 595 nm me një kurbë kalibrimi BSA (albumina e serumit të gjedhit), ajo siguron një sasi të besueshme deri në 0,005% (w/w). Kjo është metoda e preferuar sepse nuk ndërhyhet nga përthithja e UV-së e vetë HA.

Metoda Lowry: Ndjeshmëri e ngjashme me Bradford, por protokoll më kompleks me shtesa të shumta reagentësh.

Absorbimi UV 280 nm: Metoda më e thjeshtë por më pak e besueshme. Vetë HA thith pak UV në 280 nm, gjë që mund të shkaktojë rezultate false dhe nënnumërim të përmbajtjes aktuale të proteinave. Nëse një furnizues raporton vetëm të dhëna të proteinave UV 280 nm, jini të kujdesshëm.

Standardi i industrisë kozmetike është ≤0.1% proteina e mbetur. Notat farmaceutike dhe injektuese kërkojnë ≤0.05%. Një proces fermentimi i kontrolluar mirë zakonisht prodhon nivele proteinash nën 0.05%, por ne kemi parë të dhëna nga i njëjti furnizues që luhaten nga 0.02% në 0.18% nëpër tufa të ndryshme - një tregues i qartë i pastrimit të paqëndrueshëm.

Acidet nukleike

Absorbimi UV 260 nm: ADN dhe ARN absorbohen fuqishëm në 260 nm. Mostra shpërndahet dhe përthithja matet drejtpërdrejt. Një lexim mbi 0.1 (Abs) sugjeron pastrim jo të plotë. Ndërsa acidet nukleike nuk përbëjnë një rrezik të drejtpërdrejtë të sigurisë në kozmetikën aktuale, nivelet e ngritura lidhen me ngarkesa më të larta të endotoksinës - kështu që ky është një tregues i dobishëm i kontrollit të procesit.

Endotoksina bakteriale

Metoda LAL (Limulus Amebocyte Lysate): Përdor lysate nga qelizat e gjakut të gaforres patkoi, të cilat mpiksen në prani të endotoksinave. Reaksioni mund të matet në mënyrë kinetike (turbidimetrike dinamike ose kromogjenike) për rezultate sasiore. Kjo është metoda e vetme e pranuar për produktet e injektueshme dhe oftalmike.

Kufiri tipik është ≤0,5 EU/mg për pluhurin e lëndës së parë. Aplikimet e injektueshme kërkojnë kontroll edhe më të rreptë.

Metalet e rënda

ICP-MS (Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry): Metoda më e ndjeshme, e aftë për të zbuluar metale në nivele pjesë për miliard. Testet për plumb (Pb), arsenik (As), kadmium (Cd), merkur (Hg) dhe shpesh elementë shtesë.

Spektroskopia e përthithjes atomike (AAS): Përdoret në mënyrë specifike për përmbajtjen e hekurit, e cila kërkon një gjatësi vale të ndryshme zbulimi (248.3 nm).

Kufijtë tipikë: Metalet e rënda (si Pb) ≤20 ppm për klasën kozmetike, ≤10 ppm për klasën farmaceutike. Arsenik ≤3 ppm, kadmium ≤1 ppm, merkur ≤0,1 ppm.

Tretësit e mbetur

Kromatografia e gazit në hapësirën e kokës (GC): Mostra nxehet në një shishkë të mbyllur dhe përbërësit e paqëndrueshëm në hapësirën e sipërme analizohen me GC. Kjo zbulon mbetjet e metanolit, etanolit dhe izopropanolit nga hapat e pastrimit dhe precipitimit.

Farmakopeja Kineze i specifikon këto kufij për hialuronatin e natriumit të shkallës farmaceutike. Nëse një furnizues përdor precipitimin e etanolit (metoda më e zakonshme), testimi i etanolit të mbetur është thelbësor.

Kufijtë e mikrobeve

Metodat standarde të numërimit të pllakave për USP <61> dhe <62>:

· Numri total i mikrobeve aerobike: ≤100 cfu/g (kozmetike), ≤10⊃2; cfu/g (farmaceutike)

· Maja dhe myku: ≤100 cfu/g

· Patogjenë specifikë: Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , E. coli duhet të mungojë

· Për produktet që rrjedhin nga fermentimi: teste shtesë për streptokokun hemolitik


Leximi i një COA: Çfarë duhet të kontrolloni dhe çfarë nënkuptojnë numrat

Një certifikatë tipike e analizës për hialuronatin e natriumit përfshin 15-20 parametra. Ja se si të lexoni më kritikët:

Krahasimi i specifikimeve sipas klasës

Parametri

Klasa kozmetike

Nota e ushqimit/suplementit

Klasa farmaceutike / injektuese

Metoda e Testimit

Analiza (bazë e thatë)

≥90.0%

≥91.0%

95,0-105,0%

Karbazol / HPLC

Mbetja e proteinave

≤0,1%

≤0,05%

≤0,05%

Bradford / Lowry

Acidet nukleike

≤0,1%

≤0,1%

≤0,05%

UV 260 nm

Metalet e rënda (si Pb)

≤20 ppm

≤10 ppm

≤10 ppm

ICP-MS

Endotoksina

Jo gjithmonë i testuar

Jo gjithmonë i testuar

≤0.05 EU/mg

LAL

Humbje gjatë tharjes

≤10.0%

≤10.0%

≤10.0%

105°C / 60°C vakum

pH (tretësirë ​​1%)

5,0-8,5

6,0-7,5

6,0-7,5

Potenciometrik

Qartësia dhe ngjyra

E qartë, A₆0₀≤0,01

E qartë, A₆0₀≤0,01

E qartë, A₆0₀≤0,01

Spektrofotometria UV

Tretës të mbetur

Jo gjithmonë i testuar

Metanol ≤0,05%, Etanol ≤0,5%

Sipas farmakopesë

Headspace GC

Rrotullim specifik

-

-

+60° deri +80°

Polarimetria


Flamujt e kuq në një COA

Proteina >0.1% në klasën kozmetike: Tregon pastrim joadekuat. Rrit rrezikun e alergjisë, veçanërisht për produktet e mbetura dhe formulimet e lëkurës së ndjeshme.

Mungojnë të dhënat e endotoksinës për pretendimet injektuese/oftalmike: Nëse një furnizues tregton produktin e tij për injeksion ose aplikime pikash syri, por nuk teston endotoksinën, produkti nuk është i përshtatshëm për ato përdorime pavarësisht nga specifikimet e tjera.

Nuk ka të dhëna të shpërndarjes së peshës molekulare: Një numër i vetëm 'mesatar MW' nuk ju tregon asgjë për shpërndarjen aktuale të gjatësisë së zinxhirit. Një PDI (indeksi i polidispersitetit) mbi 2.0 tregon heterogjenitet të konsiderueshëm të grupeve.

Mungon testimi i patogjenit specifik: Vetëm numri total i pllakave nuk është i mjaftueshëm. Mungesa e S. aureus , P. aeruginosa dhe E. coli duhet të konfirmohet veçmas.

Analiza saktësisht në kufirin e specifikimit: Nëse analiza lexon saktësisht 90.0% për klasën kozmetike, mund të tregojë se produkti është përzier vetëm për të përmbushur minimumin - në vend që të jetë një grup natyral me pastërti të lartë.


Pse ka rëndësi pastërtia për produktin tuaj përfundimtar

Pastërtia nuk është një metrikë abstrakte e cilësisë - ajo ndikon drejtpërdrejt në sigurinë, efikasitetin dhe pajtueshmërinë e tregut të produktit tuaj.

Siguria

Proteinat e mbetura janë rreziku primar alergjik në hialuronatin e natriumit. Për produktet e aplikuara në lëkurë të komprometuar (pas procedurës, kujdesi për plagën, lëkurë të ndjeshme), nivelet e proteinave mbi 0,1% mund të shkaktojnë përgjigje imune. Ndotja me endotoksina në produktet e injektueshme mund të shkaktojë reaksione serioze inflamatore - kjo është arsyeja pse testi LAL është i panegociueshëm për aplikime oftalmike dhe injektuese.

Efikasiteti

Papastërtitë mund të ndërhyjnë në aktivitetin biologjik të acidit hialuronik. Acidet nukleike të mbetura dhe fragmentet e HA të degraduara mund të aktivizojnë rrugët inflamatore (TLR2/TLR4) në vend të sinjalizimit të dëshiruar antiinflamator të ndërmjetësuar nga CD44. Në thelb, HA e papastër mund të bëjë të kundërtën e asaj që keni menduar.

Stabiliteti i formulimit

Jonet metalike (veçanërisht hekuri) katalizojnë degradimin oksidativ të zinxhirëve të acidit hialuronik, duke reduktuar peshën molekulare me kalimin e kohës. Nëse viskoziteti i produktit tuaj bie gjatë ruajtjes, shkaku mund të jetë hekuri i mbetur ose ndotës të tjerë metalikë. Në mënyrë të ngjashme, ndotja mikrobike prezanton aktivitetin e hialuronidazës që zbërthen acidin hialuronik.

Pajtueshmëria rregullatore

Tregje të ndryshme kanë kërkesa të ndryshme:

· SHBA: Duhet të përmbushë standardet USP për aplikimet farmaceutike

· BE: Duhet të jetë në përputhje me monografinë 0338 të PE

· Kina: Duhet të jetë në përputhje me standardet e Farmakopesë Kineze

· Kozmetikë: Në përgjithësi më pak të rregulluara, por markat përgjegjëse duhet të kërkojnë ende testim të plotë të papastërtive

Konsistenca e grupit

Ndoshta çështja më e rëndësishme komerciale: luhatja e pastërtisë midis grupeve ju detyron të riformuloni ose refuzoni materialin e ardhur. Një furnizues, nivelet e proteinave të të cilit luhaten midis 0,02% dhe 0,18% është një furnizues, proceset e fermentimit dhe pastrimit të të cilit nuk janë nën kontroll - edhe nëse çdo grup individual teknikisht 'kalon'.


Si të vlerësoni aftësitë e pastërtisë së furnizuesit tuaj

Kur vlerësoni një furnizues të hialuronatit të natriumit, përqendrohuni në këto pesë dimensione:

1. Metodat e testimit

Pyesni konkretisht: Çfarë metode përdorni për testimin e proteinave? Nëse përgjigja është vetëm UV 280 nm, ky është një boshllëk. Bradford ose Lowry të paktën. Për peshën molekulare, raportoni vetëm një kromatogram GPC mesatar apo të plotë me PDI?

2. Konsistenca Batch-to-Batch

Kërkoni të dhëna historike COA për të njëjtin specifikim gjatë 6-12 muajve të fundit. Llogaritni koeficientin e variacionit për parametrat kryesorë (vlerësimi, proteina, MW). Një furnizues i kontrolluar mirë mban CV <5% për peshën molekulare dhe <20% për mbetjet e proteinave.

3. Portofoli i Certifikimit

ISO 13485 (pajisje mjekësore), cGMP, arkivim DMF, COSMOS (kozmetikë organike), HALAL, KOSHER - çdo certifikim kërkon sisteme specifike të cilësisë që sigurojnë indirekt kontrollin e pastërtisë. Sa më shumë çertifikime të ketë një furnizues, aq më e fortë është infrastruktura e tyre cilësore.

4. Gjurmueshmëria

A mundet furnizuesi të gjurmojë ndonjë grup prapa në pjesën e tij të fermentimit, burimet e lëndëve të para dhe të dhënat e testimit? Gjurmueshmëria e plotë është thelbësore për hetimin e çështjeve të cilësisë dhe kryerjen e tërheqjeve nëse është e nevojshme.

5. Transparenca

Një furnizues i besueshëm ofron:

· COA e plotë me të gjithë parametrat, jo vetëm një përzgjedhje

· Kromatogramet GPC sipas kërkesës

· Përshkrimet e metodave krahas rezultateve

· Gatishmëria për të lejuar testimin e palëve të treta

Furnizuesit si Shandong Runxin Bioteknologjia demonstrojnë kontroll gjithëpërfshirës të pastërtisë në të pesë dimensionet. Me 28 vjet ekspertizë të dedikuar të fermentimit mikrobik, Runxin përdor metodën Bradford për mbetjet e proteinave (LOQ 0,005%), GPC-MALS për karakterizimin e plotë të peshës molekulare, LAL për testimin e endotoksinës dhe ICP-MS për ekzaminimin e plotë të metaleve të rënda - në çdo grumbull, çdo herë. Portofoli i tyre me shumë certifikime (ISO 13485, CE, DMF 036368, COSMOS, HALAL, cGMP) dhe përvoja e eksportit në 34 vende pasqyrojnë një sistem cilësie të ndërtuar për aplikacionet më të kërkuara.


Përmbledhje: Pastërtia është një kornizë, jo një numër

Pastërtia e hialuronatit të natriumit përfshin identitetin kimik, sigurinë biologjike dhe kontrollin e papastërtive kimike - secila kërkon metoda specifike analitike dhe kritere pranimi. Niveli i pastërtisë 'e duhur' varet nga aplikacioni juaj:

· Kozmetikë aktuale: Përqendrohuni në mbetjet e proteinave (≤0.1%), kufijtë mikrobikë dhe metalet e rënda

· Suplementet ushqimore: Kufij më të rreptë të metaleve të rënda, testime shtesë për patogjenët

· Oftalmike / e injektueshme: Endotoksina është e panegociueshme, proteina ≤0.05%, pajtueshmëri e plotë me farmakopenë

· Lëkura pas procedurës / e ndjeshme: Trajtojeni si të klasës farmaceutike edhe nëse aplikimi është teknikisht kozmetik

Kur vlerësoni furnizuesit, mos krahasoni vetëm çmimet dhe përqindjet e analizës. Shikoni profilin e plotë të pastërtisë, metodat e testimit pas tij dhe konsistencën e këtyre rezultateve në grupe. Pastërtia është ajo që ndan një lëndë të parë të besueshme nga një surprizë cilësore që pret të ndodhë.

Keni nevojë për hialuronat natriumi me pastërti të lartë me transparencë të plotë në testim? Kontaktoni Runxin Biotechnology për COA të detajuara dhe specifikimet e përshtatura për aplikacionin tuaj.

CS


Shandong Runxin Biotechnology Co, Ltd. është një ndërmarrje lider që është përfshirë thellësisht në fushën biomjekësore për shumë vite, duke integruar kërkimin shkencor, prodhimin dhe shitjet.

Lidhje të shpejta

Na kontaktoni

  Nr.8 parku industrial, qyteti Wucun, qyteti QuFu, Provinca Shandong, Kinë
  +86-532-6885-2019 / +86-537-3260902
Na dërgoni një mesazh
E drejta e autorit © 2024 Shandong Runxin Biotechnology Co., Ltd. Të gjitha të drejtat e rezervuara.  Harta e faqes   Politika e privatësisë