Pandangan: 642 Pengarang: Editor Tapak Masa Terbit: 2026-10-13 Asal: tapak
Jika anda pernah menerima Sijil Analisis untuk natrium hyaluronat dan berasa terharu dengan senarai parameter — protein, asid nukleik, endotoksin, logam berat, kehilangan semasa pengeringan — anda tidak bersendirian. Kebanyakan pembekal membentangkan nombor ini sebagai senarai semak lulus/gagal yang mudah. Tetapi kesucian jauh lebih bernuansa daripada satu peratusan.
Inilah jawapan ringkasnya: kesucian bukan satu nombor — ia adalah profil berbilang dimensi. Pembekal yang mendakwa '99% ketulenan' tanpa menyatakan kekotoran mana yang telah diuji, pada had pengesanan dan kaedah yang mana, memberi anda maklumat yang tidak lengkap pada tahap terbaik.
Bagi pembeli, perumus dan profesional kawalan kualiti B2B, memahami maksud ketulenan untuk asid hyaluronik — dan cara setiap dimensi diukur — adalah penting untuk memastikan produk akhir anda selamat, berkesan dan konsisten. Mari kita pecahkan.
Apabila seseorang menyebut 'ketulenan natrium hyaluronat,' mereka biasanya merujuk kepada tiga dimensi berbeza, setiap satu mengukur sesuatu yang pada asasnya berbeza:
Ketulenan Kimia mengukur berapa banyak bahan itu sebenarnya natrium hyaluronat berbanding bahan kimia lain. Ini biasanya dinyatakan sebagai:
· Ujian (kandungan HA): Peratusan natrium hyaluronat secara kering. Gred kosmetik biasanya memerlukan ≥90.0%, manakala gred farmaseutikal memerlukan ≥95.0%.
· Kandungan asid glukuronik: Komponen struktur HA. Nilai teori ialah ~46%, jadi hasil ≥44% mengesahkan struktur rantai HA adalah utuh.
Kekotoran Keselamatan Biologi adalah yang paling kritikal untuk aplikasi yang menyentuh tisu hidup:
· Sisa protein: Sisa daripada organisma perumah penapaian. Ini adalah risiko alergen utama.
· Asid nukleik (DNA/RNA): Juga daripada organisma perumah. Tahap yang tinggi menunjukkan pemurnian yang tidak lengkap.
· Endotoksin bakteria: Lipopolysaccharides daripada bakteria gram-negatif. Kritikal untuk aplikasi suntikan dan oftalmik.
· Pencemaran mikrob: Jumlah kiraan aerobik, yis/kulat, dan patogen tertentu.
Kekotoran Kimia datang daripada proses pembuatan dan persekitaran:
· Logam berat: Plumbum, arsenik, kadmium, merkuri — dikawal pada tahap ppm.
· Pelarut sisa: Metanol, etanol, isopropanol daripada langkah penulenan.
· Besi, klorida, sulfat: Bahan cemar bukan organik daripada peralatan atau air.
Fikirkan ia seperti pemeriksaan perubatan: jumlah kesihatan anda tidak ditentukan oleh satu keputusan ujian darah. Ia adalah gabungan semua penanda — tekanan darah, kolesterol, fungsi hati, fungsi buah pinggang — yang menceritakan kisah penuh. Ketulenan natrium hyaluronat berfungsi dengan cara yang sama.
Sumber natrium hyaluronat anda menentukan kekotoran yang anda perlu risaukan.
Dari segi sejarah, asid hyaluronik diekstrak daripada sikat ayam atau humor vitreous bovine. Kaedah ini membawa risiko kekotoran tertentu:
· Protein sumber haiwan yang boleh mencetuskan tindak balas imun
· Sisa sulfat (tidak seperti HA, kondroitin sulfat mengandungi kumpulan sulfat)
· Kebolehubahan kelompok ke kelompok bergantung pada sumber haiwan
· Kebolehskalaan terhad
Kebanyakan pengeluaran komersial telah beralih daripada pengekstrakan haiwan atas sebab ini, walaupun sesetengah pembekal khusus masih menggunakan kaedah ini.
Sodium hyaluronate moden dihasilkan oleh bakteria yang menapai - biasanya Streptococcus equi subsp. zooepidemicus atau strain Bacillus subtilis yang direka bentuk . Ini menghapuskan risiko sumber haiwan tetapi memperkenalkan profil kekotorannya sendiri:
· Protein organisma perumah: Bakteria menghasilkan protein bersama HA semasa penapaian.
· Asid nukleik: DNA bakteria dan RNA wujud bersama HA dalam sup penapaian.
· Komponen media penapaian: Gula, asid amino, dan mineral daripada medium pertumbuhan.
· Endotoksin: Jika bakteria gram-negatif hadir sebagai bahan cemar.
Proses penulenan — pemendakan, ultraturasan, kromatografi — ialah yang memisahkan produk ketulenan tinggi daripada lot komoditi. Pembekal yang mengambil bahagian dalam penulenan akan menunjukkan tahap protein dan asid nukleik yang tinggi, walaupun peratusan ujian HA kelihatan boleh diterima.
Setiap kategori kekotoran memerlukan kaedah analisis khusus. Inilah yang sebenarnya berlaku di makmal:
Kaedah kolorimetrik karbazol: Pendekatan yang paling tradisional. HA dihidrolisiskan untuk membebaskan asid glukuronik, yang bertindak balas dengan reagen karbazole untuk menghasilkan warna ungu. Keamatan diukur dengan spektrofotometri dan dibandingkan dengan lengkung piawai. Mudah, murah, tetapi boleh dipengaruhi oleh asid uronik lain.
Kaedah turbidimetrik CTAB: Cetyltrimetilammonium bromida membentuk kompleks dengan HA, mewujudkan kekeruhan berkadar dengan kepekatan HA. Lebih cepat daripada carbazole tetapi kurang spesifik.
HPLC-SEC (Kromatografi Pengecualian Saiz): Mengasingkan molekul HA mengikut saiz sebelum pengesanan. Ini adalah piawaian emas kerana ia secara serentak mengesahkan identiti HA dan mengukurnya. Ia juga mendedahkan taburan berat molekul — maklumat yang tidak dapat diberikan oleh nombor ujian mudah.
Ini boleh dikatakan penunjuk ketulenan yang paling penting untuk keselamatan.
Kaedah Bradford (595 nm): Menggunakan pewarna Coomassie Brilliant Blue G-250 yang mengikat protein. Apabila diukur pada 595 nm dengan lengkung penentukuran BSA (bovine serum albumin), ia memberikan kuantifikasi yang boleh dipercayai hingga 0.005% (w/w). Ini adalah kaedah pilihan kerana ia tidak diganggu oleh penyerapan UV HA sendiri.
Kaedah Lowry: Kepekaan yang serupa dengan Bradford tetapi protokol yang lebih kompleks dengan penambahan reagen berbilang.
Penyerapan UV 280 nm: Kaedah paling mudah tetapi paling tidak boleh dipercayai. HA sendiri menyerap beberapa UV pada 280 nm, yang boleh menyebabkan positif palsu dan kurang mengira kandungan protein sebenar. Jika pembekal hanya melaporkan data protein UV 280 nm, berhati-hati.
Piawaian industri kosmetik ialah ≤0.1% sisa protein. Gred farmaseutikal dan suntikan memerlukan ≤0.05%. Proses penapaian yang dikawal dengan baik biasanya menghasilkan paras protein di bawah 0.05%, tetapi kami telah melihat data daripada pembekal yang sama berayun daripada 0.02% kepada 0.18% merentasi kumpulan yang berbeza — penunjuk yang jelas bagi penulenan yang tidak konsisten.
Penyerapan UV 260 nm: DNA dan RNA menyerap dengan kuat pada 260 nm. Sampel dibubarkan dan penyerapan diukur secara langsung. Bacaan melebihi 0.1 (Abs) mencadangkan penulenan yang tidak lengkap. Walaupun asid nukleik tidak menimbulkan risiko keselamatan langsung dalam kosmetik topikal, paras yang tinggi berkait rapat dengan beban endotoksin yang lebih tinggi — jadi ini adalah penunjuk kawalan proses yang berguna.
Kaedah LAL (Limulus Amebocyte Lysate): Menggunakan lysate daripada sel darah ketam ladam, yang membeku dengan kehadiran endotoksin. Tindak balas boleh diukur secara kinetik (turbidimetrik dinamik atau kromogenik) untuk keputusan kuantitatif. Ini adalah satu-satunya kaedah yang diterima untuk produk suntikan dan gred oftalmik.
Had biasa ialah ≤0.5 EU/mg untuk serbuk bahan mentah. Aplikasi suntikan memerlukan kawalan yang lebih ketat.
ICP-MS (Spektrometri Jisim Plasma Berganding Secara Induktif): Kaedah paling sensitif, mampu mengesan logam pada tahap bahagian-per-bilion. Ujian untuk plumbum (Pb), arsenik (As), kadmium (Cd), merkuri (Hg), dan selalunya unsur tambahan.
Spektroskopi Penyerapan Atom (AAS): Digunakan khusus untuk kandungan besi, yang memerlukan panjang gelombang pengesanan yang berbeza (248.3 nm).
Had biasa: Logam berat (sebagai Pb) ≤20 ppm untuk gred kosmetik, ≤10 ppm untuk gred farmaseutikal. Arsenik ≤3 ppm, kadmium ≤1 ppm, merkuri ≤0.1 ppm.
Kromatografi Gas Ruang Kepala (GC): Sampel dipanaskan dalam botol tertutup, dan sebatian meruap dalam ruang kepala dianalisis oleh GC. Ini mengesan sisa metanol, etanol dan isopropanol daripada langkah penulenan dan pemendakan.
The Chinese Pharmacopoeia menetapkan had ini untuk natrium hyaluronat gred farmaseutikal. Jika pembekal menggunakan pemendakan etanol (kaedah yang paling biasa), ujian sisa etanol adalah penting.
Kaedah kiraan plat standard setiap USP <61> dan <62>:
· Jumlah kiraan mikrob aerobik: ≤100 cfu/g (kosmetik), ≤10⊃2; cfu/g (farmaseutikal)
· Ragi dan acuan: ≤100 cfu/g
· Patogen khusus: Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , E. coli mesti tiada
· Untuk produk terhasil daripada penapaian: ujian tambahan untuk streptokokus hemolitik
Sijil Analisis biasa untuk natrium hyaluronat termasuk 15-20 parameter. Berikut ialah cara membaca yang paling kritikal:
Parameter |
Gred Kosmetik |
Gred Makanan/Tambahan |
Gred Farmaseutikal / Boleh Suntikan |
Kaedah Ujian |
Ujian (asas kering) |
≥90.0% |
≥91.0% |
95.0–105.0% |
Karbazol / HPLC |
Sisa protein |
≤0.1% |
≤0.05% |
≤0.05% |
Bradford / Lowry |
Asid nukleik |
≤0.1% |
≤0.1% |
≤0.05% |
UV 260 nm |
Logam berat (sebagai Pb) |
≤20 ppm |
≤10 ppm |
≤10 ppm |
ICP-MS |
Endotoksin |
Tidak selalu diuji |
Tidak selalu diuji |
≤0.05 EU/mg |
LAL |
Kerugian pada pengeringan |
≤10.0% |
≤10.0% |
≤10.0% |
Vakum 105°C / 60°C |
pH (larutan 1%) |
5.0–8.5 |
6.0–7.5 |
6.0–7.5 |
Potensiometrik |
Kejelasan & warna |
Jelas, A₆₀₀≤0.01 |
Jelas, A₆₀₀≤0.01 |
Jelas, A₆₀₀≤0.01 |
Spektrofotometri UV |
Pelarut sisa |
Tidak selalu diuji |
Metanol ≤0.05%, Etanol ≤0.5% |
Setiap farmakope |
Ruang kepala GC |
Putaran tertentu |
— |
— |
+60° hingga +80° |
Polarimetri |
Protein >0.1% dalam gred kosmetik: Menunjukkan penulenan yang tidak mencukupi. Meningkatkan risiko alahan, terutamanya untuk produk cuti dan formulasi kulit sensitif.
Data endotoksin tiada untuk tuntutan suntikan/oftalmik: Jika pembekal memasarkan produk mereka untuk suntikan atau aplikasi titisan mata tetapi tidak menguji endotoksin, produk tersebut tidak sesuai untuk kegunaan tersebut tanpa mengira spesifikasi lain.
Tiada data taburan berat molekul: Satu nombor 'purata MW' tidak memberitahu anda apa-apa tentang taburan panjang rantai sebenar. PDI (indeks polidispersiti) melebihi 2.0 menunjukkan heterogeniti kelompok yang ketara.
Tiada ujian patogen khusus: Jumlah kiraan plat sahaja tidak mencukupi. Ketiadaan S. aureus , P. aeruginosa , dan E. coli mesti disahkan secara berasingan.
Ujian tepat pada had spesifikasi: Jika ujian membaca betul-betul 90.0% untuk gred kosmetik, ini mungkin menunjukkan produk telah diadun untuk hanya memenuhi minimum — bukannya kumpulan ketulenan tinggi secara semula jadi.
Ketulenan bukan metrik kualiti abstrak — ia memberi kesan langsung kepada keselamatan, keberkesanan dan pematuhan pasaran produk anda.
Protein sisa adalah risiko alahan utama dalam natrium hyaluronat. Untuk produk yang digunakan pada kulit yang terjejas (pasca prosedur, penjagaan luka, kulit sensitif), tahap protein melebihi 0.1% boleh mencetuskan tindak balas imun. Pencemaran endotoksin dalam produk suntikan boleh menyebabkan tindak balas keradangan yang serius — inilah sebabnya ujian LAL tidak boleh dirunding untuk aplikasi oftalmik dan suntikan.
Kekotoran boleh mengganggu aktiviti biologi asid hyaluronik. Sisa asid nukleik dan serpihan HA yang terdegradasi boleh mengaktifkan laluan keradangan (TLR2/TLR4) dan bukannya isyarat anti-radang pengantara CD44 yang dikehendaki. Pada dasarnya, HA yang tidak tulen mungkin melakukan perkara yang bertentangan dengan apa yang anda maksudkan.
Ion logam (terutama besi) memangkinkan degradasi oksidatif rantai asid hyaluronik, mengurangkan berat molekul dari semasa ke semasa. Jika kelikatan produk anda berkurangan semasa penyimpanan, sisa besi atau bahan cemar logam lain mungkin menjadi puncanya. Begitu juga, pencemaran mikrob memperkenalkan aktiviti hyaluronidase yang memecahkan asid hyaluronik.
Pasaran yang berbeza mempunyai keperluan yang berbeza:
· Amerika Syarikat: Mesti memenuhi piawaian USP untuk aplikasi farmaseutikal
· EU: Mesti mematuhi monograf EP 0338
· China: Mesti mematuhi piawaian Farmakope China
· Kosmetik: Umumnya kurang terkawal, tetapi jenama yang bertanggungjawab masih memerlukan ujian kekotoran penuh
Mungkin isu yang paling penting secara komersial: turun naik ketulenan antara kelompok memaksa anda untuk merumuskan semula atau menolak bahan masuk. Pembekal yang tahap proteinnya berubah antara 0.02% dan 0.18% ialah pembekal yang proses penapaian dan penulenannya tidak terkawal — walaupun setiap kumpulan individu secara teknikalnya 'lulus.'
Apabila menilai pembekal natrium hyaluronat, fokus pada lima dimensi ini:
1. Kaedah Pengujian
Tanya secara khusus: Apakah kaedah yang anda gunakan untuk ujian protein? Jika jawapannya adalah UV 280 nm sahaja, itu adalah jurang. Bradford atau Lowry sekurang-kurangnya. Untuk berat molekul, adakah anda hanya melaporkan kromatogram GPC purata atau penuh dengan PDI?
2. Konsistensi Batch-to-Batch
Minta data COA sejarah untuk spesifikasi yang sama sepanjang 6-12 bulan yang lalu. Kira pekali variasi untuk parameter utama (ujian, protein, MW). Pembekal yang dikawal dengan baik mengekalkan CV <5% untuk berat molekul dan <20% untuk sisa protein.
3. Portfolio Pensijilan
ISO 13485 (peranti perubatan), cGMP, pemfailan DMF, COSMOS (kosmetik organik), HALAL, KOSHER — setiap pensijilan memerlukan sistem kualiti khusus yang secara tidak langsung memastikan kawalan ketulenan. Lebih banyak pensijilan yang dipegang oleh pembekal, lebih teguh infrastruktur kualiti mereka.
4. Kebolehkesanan
Bolehkah pembekal mengesan sebarang kumpulan kembali ke lot penapaian, sumber bahan mentah dan rekod ujiannya? Kebolehkesanan penuh adalah penting untuk menyiasat isu kualiti dan menjalankan panggilan balik jika perlu.
5. Ketelusan
Pembekal yang boleh dipercayai menyediakan:
· COA penuh dengan semua parameter, bukan hanya pilihan
· Kromatogram GPC atas permintaan
· Penerangan kaedah bersama hasil
· Kesediaan untuk membenarkan ujian pihak ketiga
Pembekal seperti Bioteknologi Shandong Runxin menunjukkan kawalan ketulenan yang komprehensif merentas kelima-lima dimensi. Dengan kepakaran penapaian mikrob yang berdedikasi selama 28 tahun, Runxin menggunakan kaedah Bradford untuk sisa protein (LOQ 0.005%), GPC-MALS untuk pencirian berat molekul lengkap, LAL untuk ujian endotoksin dan ICP-MS untuk saringan logam berat penuh — pada setiap kumpulan, setiap masa. Portfolio berbilang pensijilan mereka (ISO 13485, CE, DMF 036368, COSMOS, HALAL, cGMP) dan pengalaman eksport merentasi 34 negara mencerminkan sistem kualiti yang dibina untuk aplikasi yang paling mencabar.
Ketulenan natrium hyaluronat merangkumi identiti kimia, keselamatan biologi dan kawalan kekotoran kimia — setiap satu memerlukan kaedah analisis dan kriteria penerimaan khusus. Tahap ketulenan 'betul' bergantung pada aplikasi anda:
· Kosmetik topikal: Fokus pada sisa protein (≤0.1%), had mikrob dan logam berat
· Makanan tambahan: Had logam berat yang lebih ketat, ujian patogen tambahan
· Oftalmik / suntikan: Endotoksin tidak boleh dirunding, protein ≤0.05%, pematuhan farmakope penuh
· Pasca prosedur / kulit sensitif: Rawat sebagai gred farmaseutikal walaupun penggunaan secara teknikal adalah kosmetik
Apabila menilai pembekal, jangan hanya membandingkan harga dan peratusan ujian. Lihat profil ketulenan lengkap, kaedah ujian di belakangnya, dan ketekalan keputusan tersebut merentas kelompok. Ketulenan adalah apa yang memisahkan bahan mentah yang boleh dipercayai daripada kejutan kualiti yang menunggu untuk berlaku.
Perlukan natrium hyaluronat ketulenan tinggi dengan ketelusan penuh pada ujian? Hubungi Runxin Biotechnology untuk mendapatkan COA terperinci dan spesifikasi yang disesuaikan dengan aplikasi anda.
